Wydarzenia - Szkoła Wipsowo

Idź do spisu treści

Menu główne:

Archiwum > Gimnazjum
 

W środę 19 czerwca 2019 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego.
Na sali gimnastycznej Niepublicznego Zespołu Szkół i Placówek zbierają się uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne i zaproszeni goście. Ostatni dzwonek rozbrzmiewa wesoło, aby dać sygnał do rozpoczęcia upragnionych i długo wyczekiwanych wakacji. Ale zanim to nastąpi, musi nastać czas podsumowań. Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie, a potem wręczyła wzorowym uczniom świadectwa oraz nagrody, a ich rodzicom listy gratulacyjne. Uroczyście pożegnano również absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum. Otrzymali oni świadectwa ukończenia szkoły oraz dyplomy absolwentów. Była to bardzo wzruszająca chwila. Po apelu wszyscy z radością udali się na zasłużony odpoczynek. Do zobaczenia we wrześniu.

W naszej szkole tradycją jest organizowanie festynu rodzinnego, podczas którego świętujemy Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Dziecka i  obchodzimy Święto rodziny. Festyn odbył się w sobotę 25 maja 2019r. Przybyli uczniowie wraz z Rodzicami oraz zaproszonymi Gośćmi. Boisko zmieniło się w tym dniu nie do poznania. Pojawiły się sznury przepięknych balonów, zaś budynki szkolne przyozdobiono pracami dzieci.
Festyn uroczyście otworzyła Pani Dyrektor. Po krótkim przedstawieniu programu festynu rozpoczął się występ artystyczny w wykonaniu najmłodszych, podczas którego dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie.
Potem kolejno uczniowie klas I-III oraz uczennice kółka tanecznego. W ich występach pojawiły się wiersze, piosenki i tańce.
Występy przeplatały się z konkurencjami sportowymi: bieg kelnera, rzut do kosza, bieg w worku oraz taniec na gazecie i gorące krzesło. We wszystkich konkurencjach brali udział rodzice z dziećmi. Wspaniałe atrakcje takie jak: malowanie twarzy, tańce, grill, kącik słodkości, trampolina i dmuchany zamek wszystkim przypadły do gustu. Za sprawą Rodziców było przygotowane mnóstwo ciast, a potrawy z grilla jak zwykle smakowały wyśmienicie. Można z pewnością stwierdzić, że festyn był bardzo udany a pogoda jak na zamówienie - ciepło i słonecznie.

Patriotyczne apele rocznicowe są w naszej szkole tradycją. Dzięki takim uroczystościom dyrekcja szkoły oraz grono pedagogiczne dążą do kształtowania postaw patriotycznych,
wychowania w polskości oraz przygotowania do życia w demokratycznym państwie. W coroczny kalendarz
uroczystości w naszej szkole jest wpisany apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Przybliża on fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież.
6 maja 2019 roku w naszej szkole  odbył się uroczysty apel z okazji 228 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali inscenizacje, wiersze i pieśni patriotyczne. Przed rozpoczęciem, na udekorowaną salę, weszli aktorzy i przygotowywali się do występu.
Uczniowie przenieśli się w rok 1791 wykazując się dużą inwencją twórczą.
Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, oddający klimat walk narodowowyzwoleńczych, emigracji podczas zaborów i ucisku Polaków przez okupantów i zaborców. Tego dnia panował bardzo uroczysty nastrój. Młodzież ten nadzwyczajny temat przygotowała i przedstawiła w sposób bardzo ciekawy i wniosła dużo serca i zaangażowania. Głównym celem apelu było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Cieszymy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn.

21 marca oraz 2 kwietnia 2019 roku uczniowie klas VII-VIII i gimnazjum wyjechali do Olsztyna w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Uczniowie odwiedzili Zespół Szkół Samochodowych oraz Warmińsko-Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego.  Specjalizuje się on w kształceniu oraz doskonaleniu zawodowym młodzieży i dorosłych. Uczniowie mogli zapoznać się i zdobyć informacje na temat kursów doskonalących i przuczających do zawodu, umożliwijacych zdobycie specjalistycznych uprawnień zawodowych i przygotowujących do zdobycia kwalifikacji zawodowych.

19 marca 2019 roku uczniowie gimnazjum wybrali się do Urzędu wojewódzkiego aby obejrzeć wystawę pt. „Zapomniane Ogniwo". Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956”. Inicjatywy podjął się Instytut Pamięci Narodowej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W taki sposób Instytut Pamięci Narodowej przypomina o bohaterach młodzieżowej konspiracji antykomunistycznej poprzez odsłonięcie tablic upamiętniających młodzieżowe organizacje niepodległościowe. Po obejrzeniu wystawy uczniowie udali się do centrum zarządzania kryzysowego oraz do centrum powiadomienia ratunkowego i tam mogli zobaczyc jak wygląda codzienna praca ludzi którzy ratują często życie innych.

28 marca 2019 roku w naszej szkole gościliśmy Marinę HULIA, nauczycielkę i działaczkę społeczną. Pani Marina w bardzo żywiołowy i ciekawy sposób opowiedziała uczniom klas 1-3 i 4-8 na czym polega mądre pomaganie. Kim są osoby w potrzebie. Jak można budować pozytywne relacje z drugim człowiekiem. Warsztaty były śpiewające (Marina pięknie śpiewa), wesołe, a czasami refleksyjne. Nasi uczniowie z zaciekawieniem oglądali swoich rówieśników,  podczas różnych działań na rzecz drugiego człowieka (małego i dużego), uczyli się na czym polega mądry wolontariat.  Dziękujemy bardzo za ciekawe spotkanie.
Marina jest laureatką nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” oraz nagrody im. Sergio Vieira de Mello za zasługi pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. W 2006 r. otrzymała nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za nieocenione zasługi dla kultury polskiej, zwłaszcza edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, a także integracji społecznej. Była konsultantką MEN ds. integracji i pracy z dziećmi z obcych krajów.

W środę do naszej szkoły przyjechali goście z zagranicy. Byli to uczniowie i studenci z wykładowcami z Rosji.
Spotkanie było bardzo artystyczne, bo uczniowie klasy 2 i 3 zatańczyli poloneza i zaśpiewali piosenkę "Jesteśmy Polką i Polakiem", a pierwszaki wystąpiły w inscenizacji słowno-muzycznej do wiersza Juliana Tuwima "Rzepka".
Nasi goście wystąpili w przedstawieniu zrealizowanym na podstawie rosyjskiej bajki "Królewna żabka". Potem przyszedł czas na zabawy i konkursy, np. łamańce językowe i słowa tzw. "fałszywi przyjaciele". Na koniec rozmawialiśmy o polskich i rosyjskich tradycjach narodowych i uczyliśmy się rosyjskich zwrotów, a Rosjanie-polskich. Dziękujemy za wspólną zabawę i naukę. Wróciliśmy do domu radośni i pełni wrażeń.

Dnia 15 marca 2019 roku w Niepublicznym Zespole Szkół w Lamkowie odbył się konkurs piosenki niemieckiej, pt. „Spotkanie z piosenką niemiecką”
Naszą szkołę w kategorii wiekowej klas VII SP – III Gimnazjum reprezentowała Anna Żukowska. Zaśpiewała piosenkę „Musik sein” – Wincenta Weissa i zajęła trzecie miejsce. Serdecznie gratulujemy Ani i cieszymy się z zajęcia bardzo dobrego miejsca, tym bardziej, że reprezentowany poziom wokalny i językowy uczestników był naprawdę wysoki.  

W tłusty czwartek nie powinno liczyć się kalorii. Zgodnie z tradycją w ostatni czwartek przed Wielkim Postem dozwolone jest objadanie się. Jeden z przesądów mówi, że kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, temu w dalszym życiu nie będzie się wiodło. W naszej szkole nie zapomniano o tradycji Tłustego Czwartku a nasi uczniowie, nauczyciele i pracownicy powodzenie mają zagwarantowane! 28 lutego 2019 roku wszyscy zostali poczęstowani pysznymi pączkami zakupionymi przez Panią Dyrektor.

Początki Walentynek sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii. Jego patron, czyli św. Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Tak przynajmniej mówi legenda. Walentynki szczególnie sprzyjają nieszczęśliwie lub niefortunnie zakochanym, którym brakuje odwagi lub nie potrafią wyznać swoich uczuć. W Polsce Walentynki obchodzone są zaledwie od kilku lat. Nie tylko dorośli je obchodzą. To też ważny dzień dla starszych i młodszych uczniów. 14 lutego 2019 roku odbyły się w naszej szkole Walentynki. Jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych w szkole, jest niewątpliwie poczta walentynkowa. W dniu zakochanych uczniowie, którzy chcieli wyrazić uczucia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanego pudełka. W tym roku  w Dzień Walentynek cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej i tam została rozdana miłosna korespondencja.

Ferie zimowe rozpoczęliśmy nie tylko od odpoczynku ale i od nauki. Odwiedziliśmy w Olsztynie Planetarium gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. Kolorowy wszechświat. Dowiedzieliśmy się, że niebo w nocy to nie tylko kolor czarny i blask gwiazd. Wybraliśmy się w wirtualną wycieczkę w kosmos i przekonaliśmy się, że można tam spotkać wszystkie kolory tęczy a to co widzimy to tylko niewielki ułamek ogromu, który jest nad naszymi głowami. była to niezwykle fascynująca lekcja.
Kolejnego dnia uczniowie wyruszyli na lodowisko w Olsztynie usytuowane na plaży miejskiej przy jeziorze Krzywym. Celem wyjazdu było wszechstronne doskonalenie sprawności fizycznej, hartowanie i uodpornienie organizmu oraz utrwalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących na lodowisku. Dzieci aktywnie spędziły czas. 45 minut jazdy na lodowisko w mroźny ale słoneczny dzień okazał się wielką atrakcją na uczniów. Mieli oni do dyspozycji „pingwinki", które pomagały w doskonaleniu umiejętności jazdy na łyżwach. Większość uczestników wyjazdu przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną sportu, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu. Jednak jak mówi przysłowie „trening czyni mistrza"  i na pewno wszyscy z miłą chęcią wrócą jeszcze raz żeby przeżyć to łyżwiarskie szaleństwo.
W środę 30 stycznia 2019 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do kina  Helios na film australijskiego producenta Shawna Seeta  pt. „Chłopiec z burzy”. To opowieść o kilkuletnim chłopcu, który z tatą mieszkał w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży znalazł trzy osierocone malutkie pelikany.  Karmił je, bawił się z nimi, nauczył latać, a potem walczył z kłusownikami polującymi na te nadmorskie ptaki. Kiedy pelikan dorósł musiał powrócić do swoich towarzyszy, a chłopiec opuścił domek na plaży, ale ich przyjaźń nadal przetrwała. Przerwali  ją dopiero kłusownicy. Chłopiec swoje dorosłe życie poświęcił  ratowaniu ptaków przed bezcelowymi polowaniami dla „sportu” i  protestom przeciwko ludzkiej ingerencji w przyrodę. Uczniom podobał się wzruszający i pełen przygód film o chłopcu i jego wielkiej przyjaźni z pelikanem.
W czwartek czekał nas wyjazd do Olsztyna, do kręgielni. Przez dwie godziny mogliśmy ćwiczyć naszą koordynację i celność. Sposobów na zbicie kręgli było tyle, ilu uczniów : ) Wszyscy świetnie się bawili, a okrzykom radości po celnym trafieniu z każdą minutą było coraz więcej.
W ostatnim dniu ferii zimowych odbyły się w naszej szkole warsztaty, w ramach których uczniowie przygotowywali karmniki. Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem i przybyło wiele zainteresowanych osób. Dzieci miały możliwość samodzielnie spasować elementy karmnika pod opieką nauczycieli prowadzących warsztaty.
Wykonane karmniki zostały pomalowane podczas zajęć techniki i zostaną rozmieszczone na terenie szkoły.
Głównym celem warsztatów było rozbudzenie w dzieciach pasji do majsterkowania, efektywnej współpracy w czasie wykonywanego zadania, rozwijanie wyobraźni przestrzennej, a także dbanie o naszych skrzydlatych przyjaciół.

Jasełka
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. To również czas radosnego świętowania, kolędowania, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń, ale również czas przedstawień ukazujących tradycje bożonarodzeniowe.
Jak co roku zgodnie ze szkolną tradycją 21 grudnia 2018 r. o godzinie 10.00 odbyło się spotkanie opłatkowe w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Wipsowie. Swoją obecnością i miłymi świątecznymi życzeniami zaszczycili nas specjalni goście, którzy licznie przybyli a w szczególności przedstawiciele: Nadleśnictwa Wipsowo, mniejszości niemieckiej oraz rodzice.
Podtrzymując tę piękną tradycję, najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowują - jasełka, czyli teatralne przedstawienie biblijnych wydarzeń związanych z narodzeniem Pana Jezusa. W tym roku przedstawili je uczniowie klas I-III pod kierunkiem nauczycieli.
Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezusa przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami.
Dzieci z radością odgrywały swoje role, dbając jednocześnie o miłe doznania słuchowe widowni a piękna scenografia betlejemskich klimatów w sali gimnastycznej tego dnia pomogła wszystkim w szczególny sposób przeżywać te występy i wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój.
Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż
przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.
Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia i w tym świątecznym nastroju pożegnaliśmy się aż do Nowego Roku. Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.

Mikołajki
6 grudnia 2018 roku, na dwie godzinki, nasza sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę koncertową, a to wszystko za sprawą Mikołajkowego Konkursu Karaoke. Brawurowe popisy wokalne, hity, porywające publiczność do wspólnej zabawy były w tym dniu prawdziwą atrakcją. Uczniowie wykonywali przeboje artystów tj.: Lady Pank, Margaret, Sarsa, Grzegorz Hyży i innych.   Nie da się opisać słowami jakie emocje towarzyszyły uczestnikom, ale także publiczności. Dzieci występujące na scenie dały prawdziwy popis umiejętności wokalnych. Członkowie jury mieli naprawdę ciężki orzech do zgryzienia- wybór zwycięzców nie był łatwy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę!

W cudowny nastrój świąt Bożego Narodzenia wprowadzili uczniów naszej szkoły aktorzy teatru, który odwiedził nas we wtorek 11 grudnia 2018 roku. Artyści zaprezentowali przedstawienie pt.:" Opowieść wigilijna". Historia przedstawiona w spektaklu opowiadała o chłopcu, który nie lubił świąt. Dopiero za sprawą dobrego duszka odkrył magię i radość płynącą ze świąt. Nasi uczniowie brali aktywny udział w przedstawieniu i żywo reagowali na spektakl.

Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi, co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.
To wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
Ten niezwykły czas miał miejsce w czwartek 2018 roku w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Wipsowie, kiedy to Samorząd Uczniowski, pod kierunkiem opiekunów zaprosił wszystkich  uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i klasę III gimnazjum wraz z wychowawcami do wspólnej zabawy i zapewnił wszystkim wiele atrakcji.
Na uczniów i nauczycieli czekały specjalnie przygotowane na tę okazję wróżby i konkursy. Każdy mógł „poznać swoją przyszłość” dzięki wróżbom z ręki, z kart oraz z kubeczków (wylosowane przedmioty symbolizowały dalsze życie, np. Pierścionek –oznacza w przyszłości małżeństwo, Moneta –bogactwo, Klucze –dobrobyt, szczęście, Cukierek –dobre i słodkie życie). Jednymi z najbardziej obleganych stanowisk okazały się te, przy których można było wylosować sobie zawód, czy poznać imię przyszłej sympatii. Przez cały czas uczniowie naszej szkoły bawili się w rytm skocznej muzyki. Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Andrzejki dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Był to bardzo udany dzień na poprawę humoru, i oderwania się od codziennej nauki. Czas zabawy - gdzie wszyscy stają się dziećmi - nie wzrostem, latami, ale w myślach i pragnieniach. Dzieci i młodzież z ochotą i zaciekawieniem poznają przyszłe losy swojego życia osobistego i zawodowego jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc. Radości i uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następne spotkanie Andrzejkowe.

W listopadzie 2018 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się do hali widowiskowej Urania w Olsztynie na pokaz rewii na lodzie "Królowa Śniegu on ice". Artyści jedynej w swoim rodzaju MOSKIEWSKIEJ REWII NA LODZIE zaprezentowali fantastyczne, baśniowe widowisko dla dzieci, oparte na motywach baśni autorstwa H.Ch. Andersena. Podziw dzieci wzbudziły m.in.: oprawa muzyczna, scenografia, wspaniałe kostiumy, efekty świetlne i pirotechniczne. Jednak największymi owacjami zostały nagrodzone indywidualne popisy artystów zawierające trudne elementy jazdy figurowej na lodzie. Zachwyceni uczniowie w drodze powrotnej dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi obejrzanego widowiska.

 

10 grudnia 2018 roku gościliśmy w naszej szkole teatr profilaktyczny z Krakowa. Aktorzy zaprezentowali się w dwóch przedstawieniach pt: "Jestem królem zamku" przedstawienie dla przedszkolaków i klas IV-V oraz "Moja historia" dla młodzieży.
Przedstawienie odbyło się na sali gimnastycznej. Obecni byli tam uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej i gimnazjum.
Występowała para aktorów, mężczyzna i kobieta, a przedstawienie dla młodzieży dotyczyło różnych nałogów.
Przedstawienie zakończyło się rozmową aktora z uczniami. Dyskusja dotyczyła szkodliwych nałogów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że nie warto pić alkoholu i palić papierosów, bo szkoda na to zdrowia. To był bardzo pouczający teatrzyk. Drugi teatrzyk opowiadał historię dziewczynki i jej zaczarowanej książki. Dzięki czytaniu książek możemy się wiele dowiedzieć interesujących rzeczy a więc warto jest czytać!!!

W ramach "Dnia Kundelka" w naszej szkole została zorganizowana zbiórka karmy i innych potrzebnych rzeczy dla podopiecznych Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie "Paka dla kota i psiaka". 16 listopada 2018 roku pojechaliśmy do Schroniska, aby przekazać zebrane rzeczy. Dzięki waszemu ogromnemu zaangażowaniu i okazanemu sercu, los bezdomnych zwierząt będzie choć troszeczkę lepszy. Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom.

Dnia 5 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w seminarium pod hasłem "Ojcowie Niepodległej" zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej z Delegaturą w Olsztynie oraz przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Młodzież i nauczyciele mogli wysłuchać dwóch wystąpień dotyczących takich postaci historycznych jak Jozef Piłsudski i Józef Haller. Były to bardzo ciekawe wykłady przedstawiające ważne postaci związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W czasie spotkania można było również obejrzeć wystawę pod hasłem "Ojcowie Niepodległej. Współtwórcy odrodzonej Rzeczypospolitej".

W dniach 18-20 października 2018 roku odbyły się warsztaty językowe w Niemczech, których nazwa – „Na drodze ku wolności” - nawiązuje do przemian jakie następowały na terytorium Niemiec po 1945 roku, a także po upadku Muru Berlińskiego w 1989roku. Zmiany te również miały duży wpływ nie tylko sytuację w naszym kraju, ale również w Europie i na świecie.
Pierwszego dnia naszych warsztatów zwiedzaliśmy największe miasto Republiki Federalnej Niemiec - Berlin. Miasto zaczęliśmy poznawać od ścisłego centrum, które nazywa się Alexanderplatz. Wielu Niemców żartuje sobie, że na Alexanderplatz jest więcej turystów, niż rodowitych Niemców. Sami musieliśmy przyznać rację temu stwierdzeniu, ponieważ słyszeliśmy tam języki i widzieliśmy  twarze ludzi z całego świata!
Pierwsza atrakcją jaką na nas czekała była Wieża Telewizyjna (Fernsehturm), na którą wjechaliśmy windą poruszającą się z prędkością 6 m/s. Z wysokości 207 metrów nad ziemią mieliśmy niewątpliwą przyjemność podziwiania panoramy całego miasta.
Odbyliśmy również godzinny rejs statkiem po rzece Sprewie, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć najbardziej urokliwe zabytki i zakątki miasta, a także wysłuchać interesujących opowieści na temat niemieckiej stolicy dzięki audioprzewodnikowi, w który każdy uczestnik rejsu został uposażony. Płynąc statkiem zobaczyliśmy min. Wyspę Muzeów, Reichstag, Fernsehturm, Kolumnę Zwycięstwa i wiele innych ciekawych miejsc.
Po rejsie statkiem udaliśmy się pod Reichstag, który jest siedzibą niemieckiego rządu i perłą architektoniczną. Nieopodal Reichstagu znajduje się Brama Brandenburska, która również wywarła na nas ogromne wrażenie. W drodze pod Bramę Brandenburską zobaczyliśmy linię, która upamiętnia podział Berlina na Wschodni i Zachodni z okresu panowania tzw. zimnej wojny i podziału Niemiec. Sam Mur Berliński również mogliśmy zobaczyć i podziwiać tzw. East Side Gallery  - płyty muru zostały pokryte graffiti i wzbogacone o specyficzne komentarze historyczne.
Drugiego dnia udaliśmy się do Poczdamu. W Poczdamie zwiedzaliśmy Park Sanssouci, który tworzy zespół pałaców i ogrodów, które powstały w XVIII wieku za czasów Fryderyka Wielkiego. W samym centrum parku znajduje się pałac Sanssouci – letnia rezydencja Fryderyka Wielkiego. Również na terenie kompleksu pałacowego Sanssouci znajduje się grób Fryderyka Wielkiego, który nazywany jest również „Kartoflanym królem”, gdyż wymusił na poddanych uprawianie kartofli. W hołdzie królowi na płycie nagrobnej kładzione są kartoflane bulwy.
Kolejnym miejscem, które zwiedzaliśmy był Pałac Cecilienhof. Był to pałac rodu Hohenzollernów, a właściwie księcia koronnego Wilhelma i jego żony Cecylii. Miejsce to nabrało szczególnego znaczenia w wyniku konferencji poczdamskiej, na której spotkała się tzw. wielka trójka. Głównym celem konferencji było opracowanie traktatów pokojowych.
Niewątpliwą rozrywką była wizyta w Parku Filmowym w Babelsberg (Babelsberg – dzielnica Poczdamu). To tam mogliśmy oddać się zabawie w stu procentach! Odwiedziliśmy min. Action – Kino 4D, obejrzeliśmy interesujący pokaz zawodowych kaskaderów w wulkanie, popłynęliśmy łódkami po bajkowej krainie pisarza Janoscha, odwiedziliśmy średniowieczne miasto, zobaczyliśmy uliczkę z westernu, dzięki której zrozumieliśmy na czym polega tzw. perspektywa powietrzna.
Trzeciego dnia w drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy Poznań.
Wizytę swą w mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania najstarszej bazyliki i katedry w Polsce – Bazyliki Archikatedralnej św. Piotra i Pawła położonej na Ostrowie Tumskim. To właśnie w tym miejscu wszystko się zaczęło – historia państwa polskiego.
W bazylice odkryto relikty płyty z zaprawy wapiennej, tzw. misy chrzcielnej i krypty grobowe, identyfikowane przez badaczy jako prawdopodobne groby monarsze: księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.
Następnie udaliśmy się na starówkę poznańską, gdzie o godzinie 12.00 w południe mogliśmy podziwiać koziołki, które tylko raz dziennie bodą się dwanaście razy na wieży ratusza. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała historię miasta, a także zaangażowała uczniów w tę opowieść za pomocą krótkiego „przedstawienia ulicznego”
Po zwiedzeniu starego miasta udaliśmy się na obiad, po którym czekała nas dalsza droga powrotna do domu.


Od wielu lat w naszej szkole podtrzymywana jest tradycja opieki nad grobami żołnierzy niemieckich poległych w czasie I Wojny Światowej, w ramach której uczniowie przynoszą znicze, porządkują i myją pomniki, składają wiązanki wykonane pod okiem swoich wychowawców.
W dniu 30 października 2018 roku przed Świętem Zmarłych, uczniowie klasy III gimnazjum wraz z nauczycielami odwiedzają cmentarz, aby zapalić znicze, przypomnieć sobie historię i ludzi, którzy ją tworzyli, pomodlić się w zadumie. Pamiętamy również o grobie naszej patronki Szkoły Podstawowej Augustynie Wiewiorze, która jest pochowana na cmentarzu w Barczewie. W tym roku uczniowie klasy V i VI pojechali uczcić pamięć zmarłej tragicznie Wiewiorzanki.
Jako nauczyciele jesteśmy dumni, że kolejne pokolenia uczniowskie z zaangażowaniem kontynuują tę tradycję. Jesteśmy przekonani, że takie działania kształtują właściwą postawę w naszych wychowankach, uczą się miłości i przywiązania do Małej Ojczyzny.

Jak co roku w naszej szkole odbyło się 11 października 2018 roku "Głośne czytanie". Tego dnia uczniowie poszczególnych klas gromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie nauczyciele w nastrojowym klimacie czytali gimnazjalistom fragmenty "Przedwiośnia"  Stefana Żeromskiego, uczniom klas IV-VIII "Mikołajka" Sempe i Gościnny oraz "Fleje" Roalda Dahl'a a najmłodszym "Mały świat" Mariusza Szwondera - bajkopisarza olsztyńskiego. Wszystkim pomysł bardzo przypadł do gustu i uczniowie już nie mogą się doczekać następnego razu...

Dnia 12 października 2018 roku o godzinie 10:00 w naszej szkole odbył się apel z okazji  Dnia Edukacji Narodowej. Na sali gimnastycznej znajdowali się nauczyciele i uczniowie przedszkola, szkoły podstawowej  oraz III klasa gimnazjalna.
Akademia rozpoczęła się od życzeń dla nauczycieli, po czym przeszliśmy do części artystycznej. Pierwsi wystąpili najmłodsi. Grupa przedszkolaków zaprezentowała piosenki i wierszyki, uczniowie klas I-III oraz klasa IV zaśpiewali nauczycielom piosenki. Zostały również wręczone nauczycielskie oskary - symboliczne jabłka z życzeniami.

 

Dnia 1 października 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień chłopaka. Oprócz słodkości i upominków podarowanych chłopcom w poszczególnych klasach odbył się również tego dnia konkurs sprawnościowy w którym brali udział przedstawiciele płci męskiej z poszczególnych klas. Dwóch chłopców z każdej klasy stanęło do rywalizacji w poszczegolnych konkurencjach sportowych takich jak: skierowanie piłki nogą do okna hula-hop zawieszonego na bramce, skoków przez skakankę,kręcenia kołem hula hop oraz zrobienia warkocza koleżance. Rywalizacja odbywała sie na dwóch płaszczyznach: klasy I-III oraz klasy IV-VIII i klasa III gimnazjum. Wszyscy chłopcy podchodzili z dużym zaangażowaniem do konkurencji jednocześnie dobrze sie przy tym bawiąc. Liczne grono uczniowskie dopingowało przedstawicieli swoich klas i wszystkim podobała się zabawa.

21 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się na coroczną wycieczkę pod hasłem "Pożegnanie lata". Tym razem celem naszej podróży stało się malownicze, mazurskie miasto Mikołajki. Naszym pierwszym przystankiem w podróży była miejscowość Krutyń, w której główną atrakcją turystyczną jest leniwie płynąca rzeka Krutynia. Wraz z naszymi przewoźnikami czyli sztakerami wyruszyliśmy w przejażdżkę po rzece łodzią zwaną "pychówką". Podczas godzinnej przejażdżki wpłynęliśmy w zielony tunel, utworzony przez zwieszające się nad wodą gałęzie drzew. Była to doskonała okazja do obcowania z przyrodą: mijaliśmy kaczki, łabędzie, a w wodzie uwijały się stada małych rybek. Następnie wyruszyliśmy do miejscowości Ruciane-Nida, by stamtąd wyruszyć w godzinny rejs statkiem Faryj. Trasa naszej wyprawy obejmowała jezioro Śniardwy wraz ze Śluzą Guzianką. Rejs upłynął nam w bardzo przyjemnej atmosferze, a przyczyniły się do tego piękne widoki oraz wspaniała pogoda. Metą naszego rejsu były Mikołajki. Typowo turystyczna miejscowość zrobiła na naszych uczniach spore wrażenie. Tutaj spędziliśmy miło czas spacerując wzdłuż portu oraz dokonując zakupu pamiątek. W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze na obiad i wyruszyliśmy do domu. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała i pozwoliła naszym uczniom bliżej poznać "Krainę Tysiąca Jezior".

Pierwszy września to data szczególna. Tym razem jednak rozpoczęcie nowego roku szkolnego przypadło na 3 września. To dzień, który zapada w pamięć każdego ucznia, nauczyciela i rodzica. Tego dnia, po miesiącach wakacyjnego lenistwa, wracamy do szkolnej rzeczywistości. Starsi i mądrzejsi w nowe doświadczenia, chłonni wiedzy stajemy w murach naszej szkoły.
W tym dniu w Niepublicznym Zespole Szkól i Placówek w Wipsowie po raz kolejny spotkali się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Na sali gimnastycznej zapanował gwar, który po chwili ucichł.
Pani Dyrektor uroczyście powitała zebranych. Po krótkim przemówieniu tradycyjnie nastąpiła prezentacja nauczycieli i pracowników szkoły. Wszyscy zebrani oklaskami powitali ,,nowych i starych'' nauczycieli.
Na zakończenie uroczystości uczniowie klas pierwszych otrzymali wyprawki szkolne.
Po uroczystości wszyscy udali się do klas, po czym w doskonałych humorach rozeszli się do domów. To był naprawdę udany dzień. Miejmy nadzieję, że pozostałe dni nowego roku szkolnego upłyną nam równie przyjemnie.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018
Tradycyjnie w ostatni piątek czerwca odbywa się co roku uroczyste zakończenie roku szkolnego. Na sali gimnastycznej Niepublicznego Zespołu Szkół i Placówek zbierają się uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne i zaproszeni goście. Ostatni dzwonek rozbrzmiewa wesoło, aby dać sygnał do rozpoczęcia upragnionych i długo wyczekiwanych wakacji. Ale zanim to nastąpi, musi nastać czas podsumowań. Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie, a potem wręczyła wzorowym uczniom świadectwa oraz nagrody, natomiast poszczególnym rodzicom listy gratulacyjne za pomoc i wkład włożony na rzecz szkoły.
Uroczyście pożegnano również absolwentów klsy III gimnazjum. Otrzymali oni świadectwa ukończenia szkoły oraz dyplomy absolwenta. Była to bardzo wzruszająca chwila. Po apelu wszyscy z radością udali się do domów, aby rozpocząć upragnione wakacje.Do zobaczenia we wrześniu!!!

Dnia 13 czerwca 2018 roku przedszkolaki oraz uczniowie z naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Strusiolandii do Bukwałdu. W programie naszej wycieczki było: oprowadzenie po fermie z przewodnikiem wraz ze zwiedzaniem mini zoo, przejażdżka zaprzęgiem, a także przejażdżka na koniu w siodle. Uczniowie mogli także pobawić się na pobliskim placu zabaw. Po wielu atrakcjach na dzieci czekało także ognisko z pieczeniem kiełbasek.

6 czerwca 2018 roku uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do lokalnej świetlicy gdzie został im wyświetlony film pod tytułem "Bella i sebastian 3". Film opowiada przygodę Belli, która urodziła piękne i zdrowe szczenięta, Sebastian jest wniebowzięty. Psiaki o imionach Atos, Portos i Aramis rosną jak na drożdżach i kudłata rodzinka co dzień przynosi całej okolicy mnóstwo radości. Niestety to szczęście wkrótce zburzy pewien nieznajomy, który pojawi się w wiosce żądając oddania Belli i jej dzieci. Twierdzi on, że jest jej prawowitym właścicielem i choć źle mu z oczu patrzy, sąd musi przyznać mu rację. Sebastian jest załamany, ale nie zamierza się poddać. Pod osłoną nocy ucieka w góry w towarzystwie swych ukochanych psiaków. Ich tropem rusza tajemniczy nieznajomy, a co gorsza zbliża się załamanie pogody…

19 czerwca 2018 roku odbyły się warsztaty zorganizowane w Ocen Parku we Władysławowie.
Nasi uczniowie mieli możliwość „przejść się po dnie oceanu i spotkać się” z wielorybami, rekinami, żółwiami olbrzymimi, delfinami, orkami oraz czterdziestką innych zwierząt morskich i oceanicznych.
Ekspozycja została przygotowana przy zachowaniu naturalnych rozmiarów i szczegółów budowy wszystkich zgromadzonych okazów.
Zwiedzanie Ocean Parku we Władysławowie pozwoliło naszym uczniom na przyswojenie ciekawych informacji o żyjących w głębinach naszych oceanów rybach, ssakach w sposób  lekki i przyjemny.
Po zakończonych warsztatach uczniowie mieli możliwość pospacerowania nad brzegiem morza oraz zakupienia pamiątek.

Dnia 4 czerwca 2018 roku w szkole odbyło sie spotkanie z funkcjonariuszem policji. Głównym celem przybycia pana policjanta do naszej szkoły była pogadanka na temat bezpiecznego zachowania się podczas wakacji. Na początku spotkania dzieci wzięły udział w quizie dotyczącym prawidłowego zachowania się w różnych sytuacjach. Policjant omówił ważną kwestię poruszania się po drogach, omówił sytuacje z którymi mogą się uczniowie spotkać podczas wakacji a mianowicie prawidlowe zachowanie się przy zbiornikach wodnych. Dzieci chętnie słuchały rad i brały aktywny udział w rozmowie. Na zakończenie wizyty uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących pracy policjanta, najmłodsi uczniowie mieli okazję wsiąść do radiowozu.

11 maja 2018 roku byliśmy na wspaniałej wycieczce w Toruniu. Razem z panią przewodnik zwiedzaliśmy Stare Miasto: Ratusz, ruiny Zamku Krzyżackiego Krzywą Wieżę - tu było duuużo śmiechu i zabawy, bo nikomu, mimo wielu prób, nie udało się pod nią ustać. Na Starym Mieście zjedliśmy obiad i ruszyliśmy na dalsze zwiedzanie: Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie piekliśmy własne pamiątkowe pierniki Po południu pojechaliśmy do Grębocina, gdzie w przepięknie odrestaurowanym kościółku, rozpoczęły się warsztaty papierniczo-drukarskie. Siedzieliśmy w ławkach naszych praprapradziadków i pisaliśmy gęsim piórem. Po warsztatach, zmęczeni ale zadowoleni, wróciliśmy do Wipsowa.

23 maja 2018 roku uczniowie z klas I-III pod kierunkiem swoich wychowawczyń, przygotowali przedstawienie teatralne na podstawie baśni Marii Zientary Malewskiej pt: "Baśń o trzech braciach". Zaprosili na nie Panią Dyrektor, dzieci starsze z przedszkola, uczniów klas IV-VII oraz gimnazjum wraz z nauczycielami i wychowawcami. Widzowie zostali przeniesieni w bajkowy świat za pomocą teatru cieni, pantomimy oraz gry aktorów w strojach. Na klasowej scenie pojawili się: ojciec, bracia, zwierzęta, dwórki i rycerze, królewna i różne cienie. Gra aktorów oraz bogate stroje dostarczyły oglądającym wielu niesamowitych i niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy za gorące brawa.

W naszej szkole tradyją jest organizowanie festynu rodzinnego, podczas którego świętujemy Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Dziecka i  obchodzimy Święto rodziny. Festyn odbył się w sobotę 19 maja 2018r. Przybyli uczniowie wraz z Rodzicami oraz zaproszonymi Gośćmi. Boisko zmieniło się w tym dniu nie do poznania. Pojawiły się sznury przepieknych balonów, zaś budynki szkolne przyozdobiono pracami dzieci.
Festyn uroczyście otworzyła Pani Dyrektor. Po krótkim przedstawieniu programu festynu rozpoczął się występ artystyczny w wykonaniu najmlodszych, podczas którego dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie.
Potem kolejno uczniowie klas I-III oraz uczennice kółka tanecznego. W ich występach pojawiły się wiersze, piosenki i tańce.
Występy przeplatały się z konkurencjami sportowymi: bieg z jajkiem, wiódł ślepy kulawego, bieg w worku, przeciąganie liny oraz rzut kaloszem. We wszystkich konkurencjach brali udział rodzice z dziećmi. Największa jednak rywalizacja jak co roku odbyła się podczas przeciągania liny uczniowie kontra dorośli oraz podczas meczu piłki nożnej o "Złote Kalesony",który odbyl się nazakończenie festynu. Wspaniałe atrakcje takie jak: kącik spa, paint-bol, kącik szalonego chemika,malowanie twarzy, konkurs "1 z 10", taniec ZUMBA, grill, kącik słodkości, dmuchany zamek wszystkim przypadły do gustu. Za sprawą Rodziców było przygotowane mnóstwo ciast, a potrawy z grilla jak zwykle smakowały wyśmienicie. Można z pewnością stwierdzić, że festyn był bardzo udany a pogoda jak na zamówienie - ciepło i słonecznie.

 

W coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji  3 Maja. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i  Patriotyzm. Przybliża on fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież. 24 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z tej okazji przygotowany przez uczniów klas szkoły podstawowej i gimnazjum.
227 lata temu posłowie wybrani przez obywateli Rzeczypospolitej przyjęli pierwszą europejską konstytucję. Uczniowie poprzez prezentację inscenizacji, wierszy i pieśni patriotycznych przypomnieli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Zwrócili uwagę na doniosłość Konstytucji 3 Maja. Wyjasnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. Nie zabrakło biało-czerwonej flagi państwowej, hymnu, daty 3 Maja 1791 roku oraz nazwisk Stanisława staszica, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego i Stanisława Małachowskiego. Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, oddający klimat walk narodowowyzwoleńczych, emigracji podczas zaborów i ucisku Polaków przez okupantów i zaborców. Ze scenek między szlachcicami dowiedzieliśmy się, jaka sytuacja panowała w Warszawie w dniach przed  3 maja 1791r.

23 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły wyruszyli na 5-dniową wycieczkę do Rosji, kiedy przekroczyli granicę, udali sie do Polesska. Tam zostali ugoszczeni w Rosyjsko-Polskim Centrum Kultury, Nauki i Edukacji. Po krótkim wprowadzeniu dr. Anatolija Kibysha na temat Centrum oraz w filii Petersburskiego Uniwersytetu Rolniczego z siedzibą w Polessku wszędzie odnajdywaliśmy ślady polskości: flagę, mapę Polski, polskich noblistów, króli i polskie książki. Następnie uczniowie pojechali do jedynej w Obwodzie Kaliningradzkim hodowli konika polskiego. Kiedy gospodarz, pan Aleksander, kroił marchewki okazało się, że młody koziołek potrzebował pomocy. Z wielką chęcią udzieliły jej nasze uczennice. Potem trzeba było nakarmić zwierzęta: kozy, koziołka, psy, koniki polskie, kury, kaczki, łabędzie, i oczywiście zrobić zdjęcia.
Kolejnego dnia uczniowie byli w szkole w miejscowości Znamiensk. Wszyscy okazali się dla nas naprawdę bardzo mili. Przyszli, przywitali się, przytulili, ogólnie panowała bardzo przyjazna atmosfera. Uczniowie Uczestniczyli w lekcjach: języka rosyjskiego, literaturze, matematyce, historii, w-f, chemii, wos-u, geografii. Dziewczyna o imieniu Żenia oprowadziła nas po okolicy. Pokazywała zabytki: kościół św. Jana oraz zbombardowany kościół obronny św Jakuba. Po lekcjach uczniowie pojechali do Kaliningradu, gdzie zwiedzili wyspę Immanuela Kanta. (Katedrę, mauzoleum Immanuela Kanta, pomnik Piotra I). Na koniec zwiedzili Muzeum Oceanu Światowego. Znajdowały się tam różne gatunki ryb, ukwiały, koralowce. W kolejnej sali były batyskafy i szkielet kaszalota. A na I piętrze można było poczuć się jak marynarz kierujący łodzią podwodną. Po wszystkich atrakcjach ruszyli w drogę powrotną do internatu. Kolejne dni już znacznie lepiej przebiegały jesli chodzi o komunikację z uczniami ze szkoły w Rosji. W konwersacji pomocny okazał się język angielski i translator polsko-rosyjski. Uczniowie wymienili się telefonami. A na koniec dnia naprawdę trudno było im się rozstać z nowymi przyjaciółmi. Innego dnia zostali  bardzo ciepło przyjęci w szkole w Ozerkach. Pani dyrektor pokazała szkołę, mimo, że trwał w niej remont. Po wizycie w Ozerkach uczniowie pojechali do Kaliningradu zwiedzić Muzeum Bursztynu. Po kolacji w Kaliningradzie wrócili do akademika w Polessku. Tak minął kolejny juz ostatni intensywny dzień. W Piątek dobiegł koniec wyjazdu i powrót do kraju.

 

Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni 21 marca 2018 roku na Elektronshow 2018 oraz Dzień Otwarty do Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie. W programie przewidziane były: turniej piłki nożnej, turniej tenisa stołowego, finał turnieju CS, ścianka wspinaczkowa, ratownictwo medyczne, pokaz samochodu rajdowego, pokaz nagłośnienia i konkurs, DB DRAG, symulator dachowania oraz wiele innych atrakcji.Były również otwarte zajęcia praktyczne w pracowniach specjalistycznych:technik mechatronik, technik elektronik, technik elektryk, technik urządzeń i systemów energetyki  odnawialnej, technik teleinformatyk. Przewidziano też spotkania z pracodawcami m.in. Michelin Polska S.A., Erko oraz przygotowano punkt info - prezentacja oferty edukacyjnej.MASA ATRAKCJI + DARMOWE GADŻETY bardzo przypadły do gustu naszym uczniom. Po powrocie wszyscy byli zadowoleni z takk interesującego wyjazdu.

 

Dnia 21 marca 2018 roku odbyły się coroczne warsztaty wielkanocne. Dzieci wraz z rodzicami miały okazję do wykonania pięknych ozdób świątecznych. Możliwości bylo wiele: ozdabianie styropianowych jajek, zajączki z drewna i materiału czy baranki z drucikow, kawałków korka i waty. Wszyscy pracowali wytrwale, a na końcu uczestnicy mogli zabrać własnoręcznie wykonane ozdoby ze sobą domu. Jak co roku każda osoba uczestniczaca w warsztatach wykonała również jedną dodatkową ozdobę. Ten własnoręcznie wykonany podarunek uczniowie z wielką radością zawiezli dla chorych dzieci do szpitala.

 

5-6 marca 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych. W poniedziałek i we wtorek odbyły sie trzy pierwsze lekcje, po czym wszyscy uczniowie na godzinę 11.00 udali się pod opieką nauczycieli do kościoła. Dzieci i młodzież mogła ten czas poświęcić na duchową refleksję.

 

Dnia 26 lutego 2018 roku w naszej szkole gościliśmy przedstawiciela policji, który mówił o bezpieczeństwie w sieci.
„Dzień bezpiecznego Internetu”, to jak zawsze doskonała okazja, aby porozmawiać o tym, jak korzystać z sieci, aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Należy pamiętać o tym, że Internet, to nie tylko źródło informacji czy sposób na załatwienie ważnych dla nas spraw. Niestety niesie on ze sobą wiele pułapek, a nasza niewiedza dotycząca metod, jakimi posługują się Internetowi przestępcy, może nas kosztować utratę danych lub pieniędzy, czy też narazić na niebezpieczeństwo nas lub naszych najbliższych. Bez względu na to ile mamy lat korzystając z sieci, nie zapominajmy nigdy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Warto wiedzieć co robić, a czego nie, aby nie paść ofiarą oszustów czy hakerów.

Dnia 1 marca 2018 roku, gimnazjaliści naszej szkoły uczestniczyli w wykładzie pod tytułem: „Żołnierze Wyklęci na Warmii i Mazurach”, który odbył się w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim. Pracownik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, przybliżył młodzieży działalność szwadronów majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na terenie południowej Warmii i Mazur od maja 1946 do stycznia 1947 roku. Po wykładzie uczniowie mieli okazję obejrzeć otwarcie wystawy zatytułowanej: „Śladami Żołnierzy Niezłomnych na Warmii i Mazurach”, dzięki której utrwalili sobie sylwetki ludzi, którzy walczyli za wolną, niezależną i prawdziwie demokratyczną Polskę.

Początki Walentynek sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii. Jego patron, czyli św. Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Tak przynajmniej mówi legenda. Walentynki szczególnie sprzyjają nieszczęśliwie lub niefortunnie zakochanym, którym brakuje odwagi lub nie potrafią wyznać swoich uczuć. W Polsce Walentynki obchodzone są zaledwie od kilku lat. Nie tylko dorośli je obchodzą. To też ważny dzień dla starszych i młodszych uczniów. 14 lutego 2018 roku odbyły się w naszej szkole Walentynki. Jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych w szkole, jest niewątpliwie poczta walentynkowa. W dniu zakochanych uczniowie, którzy chcieli wyrazić uczucia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanego pudełka. W tym roku  w Dzień Walentynek cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej i tam została rozdana miłosna korespondencja. W Walentynki królować mógł tylko jeden kolor - ognista czerwień. Dlatego też tego dnia w naszej szkole panował specjalny dress code - wszyscy, zarówno przedszkolaki, uczniowie, jak  i nauczyciele założyli ubrania w kolorze czerwonym. Dopuszczalny był także róż i jego odcienie. Walentynkowe kolory gościły nie tylko na ubraniach uczniów, szkolne korytarze również były udekorowane w barwach zarezerwowanych dla Dnia Zakochanych.

Dnia 7 lutego 2018 roku podczas zebrania z rodzicami odbył się występ muzyczny w wykonaniu uczniów z naszej szkoły. Pod czujnym okiem a jednocześnie przy pomocy nauczyciela muzyki uczniowie wykonali utwór z bajki "Reksio" na takich instrumentach jak dzwonki chromatyczne,dzwonki rurofony, bęben obręczowy, grzechotka i gitara. Rodzicom i nauczycielom bardzo podobał się występ a uczniowie juz przygotowują się do kolejnego.

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie. W tłusty czwartek nie powinno liczyć się kalorii. Zgodnie z tradycją w ostatni czwartek przed Wielkim Postem dozwolone jest objadanie się. Jeden z przesądów mówi, że kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, temu w dalszym życiu nie będzie się wiodło. W naszej szkole nie zapomniano o tradycji Tłustego Czwartku a nasi uczniowie, nauczyciele i pracownicy powodzenie mają zagwarantowane! 8 lutego 2018 roku przedstawiciele samorządu szkolnego na przerwach częstowali wszystkich pysznymi pączkami zakupionymi przez Panią Dyrektor. Szkoda, że tłusty czwartek jest tylko raz w roku... Dziękujemy za smaczny pomysł, który w naszej szkole staje się już tradycją.

Nasi uczniowie drugi tydzień ferii zimowych spędzali bardzo aktywnie. Codziennie w szkole odbywały sie zajęcia o różnej tematyce
W poniedziałek na zajęciach muzycznych dzieci naszej placówki doskonaliły naukę gry na gitarze. Uczyły się nowych tekstów piosenek. Bardzo wszystkim przypadły do gustu muzyczne zajęcia.
Dnia 30 stycznia 2018 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty stolarskie.
Wspólnie z nauczycielami dzieci wykonały budki lęgowe dla ptaków.
Uczniowie nauczyli się odczytywać dane z planów i zgodnie z podanymi informacjami przycinać poszczególne elementy i je ze sobą łączyć. Jak się okazało podczas pracy, bardzo ważne jest dokładne planowanie jej poszczególnych etapów, a także przydział obowiązków każdemu z członków zespołu. Dzieci pracowały w dwóch grupach, pod czujnym okiem swoich opiekunów i wykonały 8 budek lęgowych.
Wszystkie ptasie domki zawisły na terenie naszej szkoły. Uczniowie wspominali, że nie mogą doczekać się już wiosny, ponieważ będą mogli cieszyć się widokiem zamieszkałych budek lęgowych.
W środę 31 stycznia 208 roku uczniowie naszej szkoły pojechali na kryty basen "Aquasfera". Głównym celem wyjazdu było rozwijanie aktywności ruchowej wśród uczniów. W trakcie pobytu na basenie, widoczna była integracja poszczególnych grup wiekowych, co dobrze wpływa na relacje między rówieśnikami. Dobrze jest  w dzisiejszych czasach propagować zdrowy styl życia i zachęcać do czynnego uprawiania sportu, bo jak wiemy, większość wybiera niepokojąco „osiadły - przedkomputerowy” sposób na życie.  Uczniowie aktywnie spędzili 70 minut w wodzie na zabawach i pływaniu. Czas spędzony „w wodzie”, umożliwił wszystkim uczestnikom wyjazdu (oprócz korzyści zdrowotnych), wiele radości i przyjemnych wrażeń. Zanim uczniowie dotarli do szkoły, już w drodze powrotnej planowali następną wycieczkę i koniecznie dłuższy czas kąpieli wodnej.
Czwartego dnia ferii dzieci pod kierunkiem nauczycieli zgłębiły tajniki szycia na maszynie. Uczniowie wykonali bardzo praktyczne worki przeznaczone na strój do aikido-kimono. Było przy tym trochę pracy, ale także wiele śmiechu i dobrej zabawy, a dzieci nie poprzestały na uszyciu jednego worka.
W piątek uczniowie mile spędzili czas na warsztatach walentynkowych. Dzieci własnoręcznie wykonały walentynki, łapacze snów i inne ozdoby walentynkowe, aby móc je wręczyć tym, których lubią najbardziej.

Dnia 10 stycznia nasi gimnazjaliści i 15 stycznia 2018 roku uczniowie szkoły podstawowej w ramach lekcji wychowania fizycznego pojechali na lodowisko w Olsztynie usytuowane na plaży miejskiej przy jeziorze Krzywym. Celem wyjazdu było wszechstronne doskonalenie sprawności fizycznej, hartowanie i uodpornienie organizmu oraz utrwalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących na lodowisku. Cele wyjazdu zostały zrealizowane. Dzieci aktywnie spędziły czas. 60 minut jazdy na lodowisko w mroźny ale słoneczny dzień okazał się wielką atrakcją na uczniów. Mieli oni do dyspozycji „pingwinki", które pomagały w doskonaleniu umiejętności jazdy na łyżwach. Dodatkowo była to doskonała okazja do osobistego zapoznania się z jedną z dyscyplin Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Większość uczestników wyjazdu przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną sportu, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu. Jednak jak mówi przysłowie „trening czyni mistrza"  i na pewno wszyscy z miłą chęcią wrócą jeszcze raz żeby przeżyć to łyżwiarskie szaleństwo.

18 stycznia 2018 roku naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście: były to szynszyle z dalekiego Chile. Właściciel zwierzątek opowiedział o nich wiele ciekawostek. Dowiedzieliśmy się czym się żywią, gdzie mieszkają, co najbardziej lubią robić czy w jaki sposób je pielęgnować. Dzieci mogły poczuć na własnej skórze jak mięciutkie jest ich futerko. Na zakończenie spotkania chętne dzieci wykonały pamiątkowe zdjęcia z puszystym zwierzakiem.

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. To również czas radosnego świętowania, kolędowania, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń.
Jak co roku zgodnie ze szkolną tradycją 22 grudnia 2017 r. o godzinie 10.00 odbyło się spotkanie opłatkowe w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Wipsowie. Swoją obecnością i miłymi świątecznymi życzeniami zaszczycili nas specjalni goście, którzy licznie przybyli a w szczególności przedstawiciele: mniejszości niemieckiej oraz rodzice.
Tradycją naszej szkoły jest wspólne śpiewanie kolęd. W tym roku dzieci i młodzież naszej placówki odśpiewały kolędy w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Rodzice i nauczyciele również zaprezentowali się na scenie.
Piękna scenografia betlejemskich klimatów w sali gimnastycznej tego dnia pomogła wszystkim w szczególny sposób przeżywać te występy i wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój.
Przedszkolaki rownież zaprezentowały swoje kolędy, umiejętności recytatorskie i taneczne. Potem uczeń klasy V zagrał na pianinie kolędę, która oddała klimat i nastrój związany z kultywowaniem polskich tradycji i obyczajów.
Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż
wspólne kolędowanie wywarło na wszystkich duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.
Wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie nauczyciela muzyki stworzyło wyjątkową atmosferę. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia i w tym świątecznym nastroju pożegnaliśmy się aż do Nowego Roku.
Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.
„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory(...).”

 

Dnia 8 grudnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły odwiedzili Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie. Jest to bardzo wyjątkowe miejsce, bo jedyne na terenie Warmii i Mazur. Konsulat powstał w miejscu, gdzie od wielu lat Firma Doroszko produkuje znane na całym świecie bombki choinkowe.
Nasi podopieczni mieli okazję wydmuchania ze szkła własnej, niepowtarzalnej bombki, które później przyozdabiali. Następnie wszystkie bombki trafiły do pieca, w którym musiały wyschnąć. Podczas gdy ozdoby choinkowe dosychały w piecu, dzieci udały się na „Mikołajową pocztę”. Każdy mógł napisać list do Mikołaja ze swoimi życzeniami i wrzucić go do specjalnej skrzyni!
Odwiedziny w izbie Świętego Mikołaja również wywołały spore emocje i zadowolenie dzieci.
Na koniec wizyty w konsulacie, udaliśmy się do sklepu z bombkami, które powstały w miejscowym zakładzie. Każdy mógł kupić sobie wymarzoną bombkę na choinkę, która zawsze będzie przywoływała miłe wspomnienia.

Dnia 06.12.2016 roku w naszej szkole odbyły się Mikołajki. Wszystkie dzieci czekały na niezwykłego gościa – Mikołaja. Już od samego rana przedszkolaki pytały, kiedy będzie Mikołaj. Na jego cześć każde dziecko ubrało się na czerwono i włożyło na głowę charakterystyczną czerwoną czapkę, by było bardzo Mikołajkowo. Najmłodsi byli bardzo uradowani z tego powodu. Przygotowania do tego wydarzenia miały miejsce już wcześniej, więc Mikołaj w towarzystwie śnieżynek chodził do przystrojonych klas. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Wędrując po klasach obdarowywali czekoladowymi prezentami całą społeczność szkolną. Nie obyło się bez piosenek i wierszyków recytowanych przez uczniów.
Ponadto dzień ten był wyjątkowy z uwagi na fakt, że  pośród hałasu na korytarzu można było ucieszyć ucho świątecznym mikołajkowym dzwonkiem, tworzącym  bożonarodzeniowy klimat nadchodzących świąt. Tradycją naszej szkoły jest też wzajemne klasowe obdarowywanie się prezentami. Po wcześniejszym losowaniu każdy wiedział, komu będzie mógł podarować mały upominek. Jak co roku pomysł okazał sie trafiony w dzięsiątę. Wszyscy byli zadowoleni, wdzięczni i opuszczali mury szkoły tego dnia z uśmiechem na twarzy. Dzień ten zapisał się na kartach historii naszej szkoły bardzo pozytywnie i z pewnością wielu chciałoby go powtórzyć.

11 LISTOPADA -ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚĆI
Dnia 10 listopada 2017r. odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Jedenasty listopada to wielka data – symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.
Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem nauczyciela historii. Uczniowie naszej szkoły przypomnieli historyczne wydarzenia mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i o powstaniu Państwa Polskiego w roku 1918. Wykonano również wiązankę pieśni patriotycznych.

Po uroczystyn apelu z okazji 11 listopada przedstawiciele wszystkich klas szkoły podstawowej i gumnazjum wzięli udział w quizie o tematyce sportowej. Dwuosobowe drużyny zmierzyły się z pytaniami dotyczącymi m.in. dyscyplin sportowych czy polskich zawodników. Rywalizacja była duża, ale w duchu fair play. Wszyscy świetnie się bawili a uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

„Nalewajcie wosku na wodę, ujrzyjcie swoją przygodę...”
Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi, co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.
To wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
Ten niezwykły czas miał miejsce w środę 29 listopada 2017 roku w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Wipsowie, kiedy to Samorząd Uczniowski, pod kierunkiem opiekunów zaprosił wszystkich  uczniów klas I-VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum wraz z wychowawcami do wspólnej zabawy i zapewnił wszystkim wiele atrakcji.
W pięknie ustrojonej sali gimnastycznej na uczniów i nauczycieli czekały specjalnie przygotowane na tę okazję wróżby i konkursy. Każdy mógł „poznać swoją przyszłość” dzięki wróżbom z ręki, z kart oraz z kubeczków (wylosowane przedmioty symbolizowały dalsze życie, np. Pierścionek –oznacza w przyszłości małżeństwo, Moneta –bogactwo, Klucze –dobrobyt, szczęście, Cukierek –dobre i słodkie życie). Jednymi z najbardziej obleganych stanowisk okazały się te, przy których można było wylosować sobie zawód, czy poznać imię przyszłej sympatii. Przez cały czas uczniowie naszej szkoły bawili się w rytm skocznej muzyki. Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Andrzejki dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Był to bardzo udany dzień na poprawę humoru, i oderwania się od codziennej nauki. Czas zabawy - gdzie wszyscy stają się dziećmi - nie wzrostem, latami, ale w myślach i pragnieniach. Dzieci i młodzież z ochotą i zaciekawieniem poznają przyszłe losy swojego życia osobistego i zawodowego jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc. Radości i uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następne spotkanie Andrzejkowe.

Od wielu lat w naszej szkole podtrzymywana jest tradycja opieki nad grobami żołnierzy niemieckich poległych w czasie I Wojny Światowej, w ramach której uczniowie przynoszą znicze, porządkują i myją pomniki, składają wiązanki wykonane pod okiem swoich wychowawców.
W dniu 26 października 2017 roku przed Świętem Zmarłych, poszczególne klasy wraz z nauczycielami odwiedzają cmentarz, aby zapalić znicze, przypomnieć sobie historię i ludzi, którzy ją tworzyli, pomodlić się w zadumie.
Natomiast uczniowie z młodszych klas odwiedzili grób naszej patronki Augustyny Wiewiorry, który znajduje się w Barczewie.
Jako nauczyciele jesteśmy dumni, że kolejne pokolenia uczniowskie z zaangażowaniem kontynuują tę tradycję. Jesteśmy przekonani, że takie działania kształtują właściwą postawę w naszych wychowankach, uczą się miłości i przywiązania do Małej Ojczyzny.

W piątek 13 października 2017 roku w naszej szkole świętowaliśmy przypadający na 14 października DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ.
Niektórzy dopytują się: od kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Odpowiadamy. W ten sposób świętujemy kolejne rocznice ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej, która powstała 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. KEN powołał do życia Sejm Rozbiorowy.
Dzień Nauczyciela powołano na mocy ustawy "Karta praw i obowiązków nauczyciela" 27 kwietnia 1972 roku. Dziesięć lat później, w kolejnej ustawie ("Karta nauczyciela"), nazwa została zmieniona na Dzień Edukacji Narodowej. Datę 14 października uznano za święto wszystkich pracowników oświaty. Do dziś używa się zamiennie obu nazw - Dzień Nauczyciela i Dzień Edukacji Narodowej.
W Dniu Nauczyciela, uczniowie i ich rodzice wyrażają swoją wdzięczność pedagogom i innym pracownikom szkoły za ich trud i poświęcenie, składając życzenia i drobne upominki, którymi najczęściej są: własnoręcznie wykonane laurki lub czekoladki oraz kwiaty.
Głównym punktem obchodów Dnia Edukacji Narodowej była uroczysta akademia, zorganizowana przeddzień Święta o godz. 10.00 w sali gimnastycznej, którą swoją obecnością zaszczycili Pani Dyrektor,nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie naszej placówki. Uroczyste spotkanie rozpoczęło wystąpienie Pani Dyrektor, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom oświaty.   Później przyszedł czas na występy dzieci klas I-III szkoły podstawowej - pięknie wyrecytowane wiersze i odspiewane piosenki oraz prezenty od uczniów naszej szkoły.To był wspaniały dzień pełen uśmiechu i radości na twarzach docenionego grona pedagogicznego...a to wszystko dzięki Wam drodzy uczniowie.

We wtorek 26 września 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający przypadającą 27 września, 78 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
„My z niego wszyscy…” to hasło ogólnopolskiej akcji upamiętniającej Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.
Na początek głos zabrała pani Dyrektor. Na budynku naszej szkoła zawisła biało-czerwona flaga. Odśpiewany został hymn narodowy. Uczniowie wysłuchali wierszy i piosenek o Polskim Państwie Podziemnym. Dowiedzieli się czym było Polskie Państwo Podziemne, kto do niego należał, jakie cele mu przyświecały, a także, co jest symbolem Polski walczącej  oraz jakie były polskie zalążki państwa podziemnego i jego zbrojnego ramienia.

29 września obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji, zebraliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej. Przy przyciemnionym świetle, leżąc na materacach, oddaliśmy się niewątpliwej przyjemności, jaką jest słuchanie bajek  Nikomu chyba nie trzeba mówić, że czytanie na głos stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Sądząc po ciszy, jaka panowała na sali i ogromnym zainteresowaniu, z jakim uczniowie słuchali czytanych przez nauczycieli książek, można stwierdzić, że był to bardzo mile i pożytecznie spędzony czas

11 września 2017 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty historyczne realizowane w ramach projektu „Echa przeszłości w latach 1939-1989” pt.” Polski wrzesień 1939” i „Polskie Państwo Podziemne” dla uczniów klas: IV – VI Szkoły Podstawowej oraz I – III Gimnazjum .Celem warsztatów  było uwrażliwienie postawy naszych uczniów na patriotyzm i upamiętnienie bohaterów narodowych. Zajęcia obejmowały między innymi : przyczyny wybuchu II wojny światowej, poznanie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, poznanie ważnych traktatów i ich postanowień ,analiza tekstów źródłowych z relacji świadków. Zajęcia wzbudziły  wśród uczniów duże zainteresowanie a największe wśród miłośników II wojny światowej. Celem zajęć było uświadomienie istotnej roli największego konfliktu, zainteresowanie bohaterami II wojny światowej ,dociekanie, analizowanie i krytyka.

Dnia 7 września 2017 roku uczniowie klas I-VII oraz uczniowie gimnazjum wybrali się na coroczną wycieczkę pod hasłem „Pożegnanie lata”. Tym razem podążyliśmy „śladami Kopernika”. Pierwszym przystankiem w naszej wycieczce był Frombork. Najpierw odwiedziliśmy Katedrę Archidiecezji Warmińskiej. Fromborska katedra to jedna z największych budowli sakralnych środkowej Europy. Ma 90m długości i 16,5m szerokości. Katedra to klejnot architektury gotyckiej. W jej wnętrzu pochowano słynnego astronoma Mikołaja Kopernika. Następnie udaliśmy się na wieżę Kopernika czyli do najstarszego elementu fortyfikacji Wzgórza Katedralnego. Po pokonaniu wielu schodów na szczycie czekał nas wspaniały widok- panorama Fromborka. Kolejnym przystankiem na naszej trasie był port Tolkmicko. Stamtąd udaliśmy się w rejs statkiem po Zalewie Wiślanym do Krynicy Morskiej. Po dotarciu do miasteczka przesiedliśmy się do „Ciuchci” by nią udać się w krótką przejażdżkę po malowniczej Krynicy Morskiej. W trakcie przejażdżki odwiedziliśmy najwyższy szczyt na Mierzei Wiślanej nazywany Wielbłądzim Garbem, który jest jednocześnie najwyższą stałą wydmą w Europie. Ze szczytu widzieliśmy Morze Bałtyckie i Zalew Wiślany. Ostatnim punktem naszej wyprawy była wizyta na plaży. Tam spacerowaliśmy i zbieraliśmy muszelki było to symboliczne pożegnanie z latem. Następnie udaliśmy się na obiad , po czym pełni miłych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Wakacje już się skończyły, a uświadomił nam to pierwszy dzwonek...który zainaugurował rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018. Nadszedł czas rozpoczęcia kolejnej edukacyjnej przygody.
4 września 2017 roku o godzinie 10.00 w naszej szkole nastąpiło rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Wszystkich zebranych gości, nauczycieli, uczniów i ich rodziców uroczyście przywitała Pani Dyrektor, która również przedstawiła wychowawców poszczególnych klas. W dalszej części uroczystości wysłuchaliśmy przemówień Pni Dyrektor.
Uroczystość zakończyło złożenie życzeń z okazji nowego roku szkolnego. Później uczniowie udali się do swoich sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole. Pierwszy dzień szkoły szczególnie przeżywali najmłodsi koledzy z klasy pierwszej, którzy z obawą i niepewnością, a niektórzy z ciekawością obserwowali całe to wydarzenie. Zrobimy wszystko, aby oni dobrze czuli się w tej szkole. Na sam koniec grono pedagogiczne miało małą niespodziankę dla uczniów, a mianowicie...wszyscy zaśpiewali „Gdzie ta keja...” żegnając w ten sposób wakacje.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego