Wydarzenia - Szkoła Wipsowo

Idź do spisu treści

Menu główne:

Szkoła Podstawowa
 

W środę 19 czerwca 2019 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego.
Na sali gimnastycznej Niepublicznego Zespołu Szkół i Placówek zbierają się uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne i zaproszeni goście. Ostatni dzwonek rozbrzmiewa wesoło, aby dać sygnał do rozpoczęcia upragnionych i długo wyczekiwanych wakacji. Ale zanim to nastąpi, musi nastać czas podsumowań. Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie, a potem wręczyła wzorowym uczniom świadectwa oraz nagrody, a ich rodzicom listy gratulacyjne. Uroczyście pożegnano również absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum. Otrzymali oni świadectwa ukończenia szkoły oraz dyplomy absolwentów. Była to bardzo wzruszająca chwila. Po apelu wszyscy z radością udali się na zasłużony odpoczynek. Do zobaczenia we wrześniu.

12 czerwca 2019 roku uczniowie klasy V szkoły podstawowej wybrali sie do Zalesia na "Bezpieczne wakacje".
Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa.
Nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i nauką, więc możemy bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody,
w których będziemy brać udział. Niektórzy spotykają się z przyjaciółmi i wspólnie świetnie się bawią, inni wybierają się na rodzinne wyjazdy. Nikt nie siedzi w domu, kiedy za oknem mamy słoneczną, piękną,
zachęcającą do wyjścia pogodę. Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z
obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami? Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa. Wszystkie podstawowe informacje uczniowie kilku szkół, które przybyły tego dnia do Zalesia mogli uzyskać od przedstawicieli służb ratunkowych. Na miejscu czekali strażacy, policjanci, ratownicy medyczni oraz przedsawiciele lasów państwowych. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i mogli przypomnieć sobie jak udzielać pierwszej pomocy albo jak obronić sie przed atakiem agresywnego czworonoga lub też co zrobić w momencie kiedy ktoś tonie. To były bardzo pouczające warsztaty. Po ciekawych pokazach wszyscy udali sie w drogę powrotną do swoich szkół.

 

7 czerwca 2019r. uczniowie klasy II i IV SP reprezentowali naszą szkołę w  XII Konkursie Piosenki Niemieckiej.
Konkurs odbył się w przepięknej scenerii, w ostródzkim zamku.
Zespół składający się z 10 osób wykonał dwa utwory: „Grün, grün, grün sind alle meine Kleider” i „Hände waschen”. Nasi reprezentanci zajęli trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Uczniowie byli zadowoleni z uczestnictwa w konkursie i z zajętego miejsca. Po ogłoszeniu wyników udaliśmy się na obiad, poczym wróciliśmy w dobrych nastrojach do domu.

 

17 czerwca 2019 roku naszą szkołę odwiedzili aktorzy teatralni z przedstawieniem pod tytułem "Gadająca niespodzianka".
Była to opowieść o niesfornym i krnąbrnym chłopcu Jacusiu. Jego każdy dzień był wypełniony niegrzecznymi wybrykami i brakiem poszanowania dla rad swoich opiekunów. Nie znosił on zdrowego jedzenia, sprzątania po sobie, mycia zębów i bardzo denerwowało go to, że starsi ludzie nie potrafią tak szybko biegać jak on i że trzeba ich słuchać, pomagać im i być grzecznym.
Najbardziej złościło Jacusia to, że ludzie nie podziwiali jego zdolności do złego zachowywania się. Chłopiec miał coraz mniej kolegów i koleżanek a tym samym więcej złych postępków na sumieniu, i coraz częściej czuł sie samotny.  To wszystko zmieniło się gdy chłopca odwiedzili kolejno tajemniczy goście: Czarna i Biała królowa. Od pierwszej otrzymał niebezpieczne zadanie do wykonania i kłopotliwy Gadający Prezent,
druga pomogła mu trudną misję. Jacuś musiał zrobić wszystko, by wypełniony jego własnymi złymi postępkami prezent
nie przepełnił się po brzegi, wybuchając złością i strapieniem, pozostawiając chłopca samotnym. Zmagając się ze swoimi słabościami Jacuś zwycięsko wychodzi z tej trudnej próby. "Gadający prezent" to urocza, bajkowa przypowieść, pełna zaskakujących, dynamicznych zwrotów akcji scenicznej, wypełniona skrzącym sie humorem dialogów.

 

30 maja uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę pod hasłem "Poznajemy piękno polskiej przyrody".
Pierwszym przystankiem naszej podróży było Kosewo Górne-Stacja Badawcza PAN. Tam czekał na nas  spacer wśród jeleni szlachetnych i jeleni wschodnich pasących się na pięknie położonych pastwiskach
nad jeziorem Kuc oraz wizyta u danieli oraz muflonów. Następnie wyruszyliśmy do Iznoty, a tam czekała na nas niespodzianka.
Zostaliśmy porwani! Galindia zapewniła dzieciom niezapomnianą, pełną przygód wyprawę do świata z przeszłości, w którym żyło waleczne plemię Galindów. Trasa zwiedzania obejmowała las Galindów, Święty Gaj, polanę obrzędów, podziemne groty Perkuna, Labirynty Demonów, Bursztynową Komnatę i pieczarę wiedźm. W Galindii zjedliśmy pyszny obiad i wyruszyliśmy w dalszą drogę do Piersławka. Ścieżka edukacyjna na terenie leśnictwa Piersławek w Nadleśnictwie
Strzałowo i miejsce urodzin Ernsta Wiecherta wybitnego pisarza niemieckiego, zwanego Piewcą Mazur to atrakcje,
które czekały na dzieci. Ostatnim przystankiem naszej podróży była wizyta w cukierni, gdzie dzieci mogły dokonać zakupu pysznych lodów i słodkości. Następnie pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

4 czerwca 2019 roku zostały zoorganizowane warsztaty przyrodnicze w Bukwałdzie.
To edukacja terenowa połączona z wypoczynkiem. Zajęcia prowadzą profesjonaliści-pasjonaci, którzy na co dzień pracują
w zawodach związanych z przyrodą. Była to praktyczna nauka przyrody na łonie natury.
W ten sposób uczniowie klasy IV mogli pogłębić swoją wiedzę z tego przedmiotu.

22 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej w Barczewie odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny.
Do testu z wiedzy ekologicznej przystąpiło kilkunastu uczniów z różnych szkół.
Dominik Kulis zajął III miejsce. Gratulujemy.

23 maja 2019 roku na Orliku w Łęgajnach o godzinie 9.00 rozpoczął się VI Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa Koła Łowieckiego Żubr. Nasza drużyna w składzie 7 chłopców i 1 dziewczyny z klas IV-VI mogła zmierzyć się w pięcioma innymi drużynami, które pojawiły się na murawie boiska. Drużyny takie  jak : Wipsowo, Barczewo, Łęgajny, Lamkowo, Purda i Ramsowo rozegrały mecze w dwóch grupach każdy z każdym. Po krótkiej rozgrzewce pierwszy mecz rozegraliśmy z drużyną Purdy. Był to interesujący pojedynek piłkarski trwający dwie połowy po 6 minut. Obie drużyny walczyły wytrwale i zawzięcie. Kolejnym przeciwnikiem była drużyna z Barczewa. Ostatni trzeci mecz nasi chłopcy rozegrali  tuż po wyjściu z grupy walcząc o piąte miejsce z drużyną z Lamkowa. Tym razem zajęliśmy VI miejsce w turnieju otrzymując medale i dyplomy. Turniej był bardzo ciekawy i pełne emocji.  
Interesujące pojedynki młodych uczniów kochających grę w piłkę nożną. Nasi uczniowie pokazali wolę walki, chęć zespołowej gry i wiele umiejętności piłkarskich zarówno tych taktycznych i technicznych, które wykorzystali na boisku. Na pewno w następnym roku jeszcze w większym zapałem i determinacją przystąpimy do rozgrywek  
w ramach turnieju organizowanego przez Koło Łowieckie Żubr.

22 maja 2019 uczniowie klas II i III wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie na ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia z zakresu rozwijania czytelnictwa. Tym razem zajęcia dotyczyły jednego z ulubionych bohaterów literatury dziecięcej - Kubusia Puchatka. Następnie wybraliśmy się na zajęcia z zakresu programowania. Uczniowie mieli za zadanie sprawdzić, które materiały przewodzą prąd. Próbom nie było końca- dzieci sprawdzały przedmioty z plastiku, drewna, metalu, a nawet własne części ciała. Na zakończenie naszego wyjazdu wybraliśmy się do Muzeum znajdującego się olsztyńskim zamku. Przewodnik w ciekawy sposób opowiedział o wybitnym mieszkańcu Mikołaju Koperniku.

Pierwszoklasiści uczestniczyli w wykładzie z mikrobiologii Uniwersytetu Dzieci pt. "Czy wszystkie bakterie są szkodliwe?" prowadzonym przez dr Ewę Sucharzewską. Pojechaliśmy do Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie. Podczas wykładu wykonaliśmy doświadczenie w którym sprawdzaliśmy czy mikroorganizmy oddychają. Uczyliśmy się o tym jak ważna jest higiena rąk. Oglądaliśmy przez mikroskop różne preparaty. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie do czego człowiek może wykorzystać dobre mikroorganizmy? A na koniec mogliśmy porozmawiać z panią doktor. Było wspaniale, byliśmy naukowcami!!!

W naszej szkole tradycją jest organizowanie festynu rodzinnego, podczas którego świętujemy Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Dziecka i  obchodzimy Święto rodziny. Festyn odbył się w sobotę 25 maja 2019r. Przybyli uczniowie wraz z Rodzicami oraz zaproszonymi Gośćmi. Boisko zmieniło się w tym dniu nie do poznania. Pojawiły się sznury przepięknych balonów, zaś budynki szkolne przyozdobiono pracami dzieci.
Festyn uroczyście otworzyła Pani Dyrektor. Po krótkim przedstawieniu programu festynu rozpoczął się występ artystyczny w wykonaniu najmłodszych, podczas którego dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie.
Potem kolejno uczniowie klas I-III oraz uczennice kółka tanecznego. W ich występach pojawiły się wiersze, piosenki i tańce.
Występy przeplatały się z konkurencjami sportowymi: bieg kelnera, rzut do kosza, bieg w worku oraz taniec na gazecie i gorące krzesło. We wszystkich konkurencjach brali udział rodzice z dziećmi. Wspaniałe atrakcje takie jak: malowanie twarzy, tańce, grill, kącik słodkości, trampolina i dmuchany zamek wszystkim przypadły do gustu. Za sprawą Rodziców było przygotowane mnóstwo ciast, a potrawy z grilla jak zwykle smakowały wyśmienicie. Można z pewnością stwierdzić, że festyn był bardzo udany a pogoda jak na zamówienie - ciepło i słonecznie.

 

W maju 2019 roku w naszej placówce odbyło się przedstawienie pt. “Drogowy zawrót głowy” przygotowane przez aktorów ze Studia Artystycznego “AKADA” z Suwałk. Uczniowie naszej szkoły i wychowankowie przedszkola poznali podstawowe znaki drogowe oraz dowiedzieli się jakich zasad powinni przestrzegać jako uczestnicy ruchu drogowego.

W środę naszą szkołę odwiedzili pracownicy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Uczniowie klas I-III wzięli udział w bardzo interesujących warsztatach przyrodniczych.
Zajęcia były poprzedzone pogadanka na temat bezpieczeństwa w Internecie w ramach projektu "Cyfrowa majówka". Dzieci zdobyły także wiedzę na temat roślin i owadów żyjących w najbliższej okolicy.
Później odbyły się zajęcia w plenerze, gdzie dzieci miały za zadanie odnaleźć ciekawe okazy fauny i flory oraz udokumentować je przy użyciu aparatu w tablecie. Na zakończenie uczniowie wykonali także doświadczenie, które ma na celu zbadać czy nasze ręce są czyste. Efekty doświadczenia są zdumiewające. Dziękujemy za wspaniałe i pouczające zajęcia.

"Wszystkie dzieci są artystami. Problem polega na tym, jak pozostać artystą będąc dorosłym", to motto życiowe Dietera Lubczyka zaczerpnięte od Pabla Picassa. Artysta- zerbuński van Gogh, bo tak go nazywają, w maju 2019 roku poprowadził zajęcia z pierwszoklasistami. Malarstwo Dietera charakteryzuje się intensywną kolorystyką i dużymi emocjami. I takie były to warsztaty! Artysta chętnie dzieli się swoją pasją i pobudza dzieci do odkrywania swoich talentów plastycznych.

Patriotyczne apele rocznicowe są w naszej szkole tradycją.
Dzięki takim uroczystościom dyrekcja szkoły oraz grono pedagogiczne dążą do kształtowania postaw patriotycznych,
wychowania w polskości oraz przygotowania do życia w demokratycznym państwie. W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole jest wpisany apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Przybliża on fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież. 6 maja 2019 roku w naszej szkole  odbył się uroczysty apel z okazji 228 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali inscenizacje, wiersze i pieśni patriotyczne. Przed rozpoczęciem, na udekorowaną salę, weszli aktorzy i przygotowywali się do występu. Uczniowie przenieśli się w rok 1791 wykazując się dużą inwencją twórczą. Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny,
oddający klimat walk narodowowyzwoleńczych, emigracji podczas zaborów i ucisku Polaków przez okupantów i zaborców. Tego dnia panował bardzo uroczysty nastrój. Młodzież ten nadzwyczajny temat przygotowała i przedstawiła w sposób bardzo ciekawy i wniosła dużo serca i zaangażowania. Głównym celem apelu było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego,
historycznego i tradycji narodowych. Cieszymy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn.

26 kwietnia 2019 roku nasi uczniowie: Agata, Gabrysia, Oliwia, Zosia, Nikola i Tomek brali udział w konkursie ekologicznym pod hasłem "Problemów bez liku z powodu plastiku". Nasi uczniowie zajęli III miejsce na podium. Dzieci uczestniczyły w różnych konkurencjach: quizie ekologicznym, sportowych, plastycznych, muzycznych. Uczestnicy wykazali się szeroką wiedzą przyrodniczą i wieloma uzdolnieniami. Gratulujemy!!!

15 kwietnia 2019 roku uczniowie klas II i III wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie. Tym razem zajęcia dotyczyły tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Uczniowie dowiedzieli się jak święta wyglądały dawniej w różnych regionach Polski oraz co symbolizują poszczególne produkty, które są wkładane do koszyczka wielkanocnego. Zajęcia miały charakter "pokoju zagadek", a taka forma zajęć bardzo spodobała się naszym uczniom.

Wielkanocne kodowanie! Programowanie nie musi wiązać się ze spędzaniem 100% czasu przed ekranem. Jest wiele możliwości kodowania bez komputera: rozkodowywanie wyrazów, zdań (należy podążyć wyznaczoną ścieżką przez litery, aby odczytać i zapisać hasło), dyktando graficzne (zadania polegające na wypełnieniu kratkowanej planszy według określonego schematu), labirynty, wykreślanki oraz zaszyfrowane wyrazy...To wszystko wykonywali uczniowie kl.I. podczas warsztatów. Na zakończenie, mali mistrzowie kodowania, oswajali ozoboty. "Dni tygodnia" to idealny temat do ukazania rytmu w przyrodzie i...zakodowania trasy.

W pogoni za kołem, trójkątem i kwadratem,  to kolejne warsztaty w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Tym razem pierwszoklasiści pracowali z książką Marii Terlikowskiej „Figury”, ilustrowaną przez Stanisława Zamecznika, która w sposób prosty a zarazem interesujący opowiada o figurach geometrycznych wokół nas. Trójkąt to żagiel i kawałek dywanu, koła to kółka w pociągu, kule to korale, kwadraty to płytki w chodniku i ściany sześcianu... Okazuje się, że o geometrii można opowiedzieć w bardzo ciekawy sposób - również graficznie. Ciekawy przykład książeczki i dla przyszłych matematyków i dla artystów;) Uczniowie czytali tekst, szukali figur w otoczeniu, budowali konstrukcje z klocków a na zakończenie stworzyli piękne prace z figur geometrycznych. To były bardzo kreatywne zajęcia! Dziękujem

Co się stanie, gdy spotkają się Starość i Dzieciństwo? Uczucie. Miłość. W kwitniu 2019 roku uczniowie kl.I. odwiedzili seniorów w DPS  „Laurentius”. Złożyli życzenia spokojnych, wesołych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt Wielkanocnych wszystkim mieszkańcom Domu oraz ich rodzinom, jak również pracownikom. Powiedzieli wierszyki, opowiedzieli o tym co robią w szkole, przynieśli ze sobą własnoręcznie wykonane prezenty,  i... dziecięcą radość. "Wnukowie" chociaż na chwilę wyrwali z samotności mieszkańców. Tak rodzi się więź.

26 marca 2019 roku uczniowie klas 2 i 3 uczestniczyli w kolejnych zajęciach zorganizowanych przez Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczną w Olsztynie. Tym razem były to warsztaty na podstawie lektury Lukasza Wierzbibkiego  "Dziadek i niedźwiadek". Uczniowie poznali niezwykłą historię misia- żołnierza, który pełnił służbę w Armii Gen. Andersa. Wszyscy byli zachwyceni  odwagą i bohaterstwem pluszowego przyjaciela. Na koniec każdy uczeń przygotował własnego misia w wykorzystaniem techniki origami.

 

9 maja 2019 roku naszą szkołę odwiedziła grupa teatralna ze sztuką " Lekcja o patriotyźmie". Przedstawienie odpowiadało o losach Koziołka, który podróżując po Polsce odwiedzał znane polskie miasta. Zwiedził między innymi Warszawę Poznań i Kraków. Jego podróż była pouczającą lekcją. Spektakl miał charakter interaktywny-dzięki czemu uczniowie mogli brać udział w nim aktywny udział.

3 kwietnia 2019 roku uczniowie koła teatralnego wystąpili w przedstawieniu pt "W smoczej jamie". Z jaskinią wiąże się dobrze wszystkim znana legenda o Smoku Wawelskim. Przed wiekami, za czasów króla Kraka, założyciela krakowskiego grodu, na zboczu wawelskiego grodu w wielkiej jamie zamieszkał smok. Było to ogromne zwierzę z paszczą i długim ogonem. Pożerał on owce i krowy, które ludzie wypasali na łąkach wzdłuż Wisły. Król zdecydował się oddać rękę swojej córki temu, kto zgładzi groźnego smoka.
Do Krakowa coraz tłumniej zaczęli przyjeżdżać rycerze, żadnemu jednak nie udało się smoka pokonać. Wtedy na dworze królewskim pojawił się pewien młody szewczyk Skuba, który obiecał, ze poradzi sobie z groźną bestią. Cały orszak otaczających króla rycerzy parsknął śmiechem traktując słowa szewczyka jako dobry żart. Szewczyk jednak nie zniechęcił się łatwo. Dnia następnego zdobył skórę barana, którą napchał siarką i wystawił ją przed smoczą jamą. Smok zwabiony widokiem smacznej przekąski porwał szybko barana i go zjadł. Wtedy siarka zaczęła parzyć jego brzuch, smok zionął prawdziwym ogniem. Chcąc uśmierzyć palący ból smok zaczął pić wodę z Wisły. Pił, pił i robił się coraz większy i większy aż w końcu pękł.
I tak sprytny, niepozorny szewczyk uwolnił Kraków od groźnego smoka. W zamian dostał rękę królewny, z którą żył długo i szczęśliwie. Wszyscy aktorzy wspaniale odegrali swoje role. Otrzymali w zamian gromkie brawa od publiczności.

21 marca oraz 2 kwietnia 2019 roku uczniowie klas VII-VIII i gimnazjum wyjechali do Olsztyna w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Uczniowie odwiedzili Zespół Szkół Samochodowych oraz Warmińsko-Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego.  Specjalizuje się on w kształceniu oraz doskonaleniu zawodowym młodzieży i dorosłych. Uczniowie mogli zapoznać się i zdobyć informacje na temat kursów doskonalących i przuczających do zawodu, umożliwijacych zdobycie specjalistycznych uprawnień zawodowych i przygotowujących do zdobycia kwalifikacji zawodowych.

 

W kwietniu uczniowie klas I-III wybrali się do kina Awangarda 2 w Olsztynie. Samo miejsce wzbudziło w dzieciach zachwyt. To nietypowe kino, w którym nie można zakupić popcornu, a mimo to cieszy się popularnością zwłaszcza wśród dzieci. Uczniowie obejrzeli film pt. :"Przyjaciel na balkonie" Jest to filmowa opowieść o chłopcu z zespołem Aspergera. Mika jest wyjątkowy – jest bardzo inteligentny, uwielbia matematykę i zawsze mówi prawdę, ale z trudem nawiązuje relacje z ludźmi. Czuje się samotny i inny niż jego koledzy ze szkoły. Dzieci były zachwycone filmem i długo rozmawaialy o losach bohaterów.

 

21 marca 2019 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur", który jak co roku odbywał się w szkole podstwowej w Barczewie. O godzinie 9.00 uczestnicy przystąpili do rozwiązywania zadań. Nasi przedstawiciele reprezentowali placówkę w kilku kategoriach wiekowych: Maluch, Beniamin i Kadet. Wszyscy trzymamy kciuki za naszych uczestników.

W styczniu 2019 roku uczniowie koła teatralnego przygotowali wystąpienie pt "Śpiąca królewna". Doskonale znana wszystkim baśń opowiada o królewnie, na którą zła czarownica rzuciła urok. Klątwa polegała na tym, że w dniu 15 urodzin, zanim zajdzie słońce, królewna ukłuje się w palec wrzecionem i umrze. Jedna z siedmiu dobrych wróżek złagodziła jednak ten czar powodując, że królewna po ukłuciu jedynie zapadła w głęboki sen, a obudzić ją mógł tylko pocałunek przystojnego księcia. Wszystkim bardzo podobało się przedstawienie a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

28 marca 2019 roku w naszej szkole gościliśmy Marinę HULIA, nauczycielkę i działaczkę społeczną. Pani Marina w bardzo żywiołowy i ciekawy sposób opowiedziała uczniom klas 1-3 i 4-8 na czym polega mądre pomaganie. Kim są osoby w potrzebie. Jak można budować pozytywne relacje z drugim człowiekiem. Warsztaty były śpiewające (Marina pięknie śpiewa), wesołe, a czasami refleksyjne. Nasi uczniowie z zaciekawieniem oglądali swoich rówieśników,  podczas różnych działań na rzecz drugiego człowieka (małego i dużego), uczyli się na czym polega mądry wolontariat.  Dziękujemy bardzo za ciekawe spotkanie.
Marina jest laureatką nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” oraz nagrody im. Sergio Vieira de Mello za zasługi pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. W 2006 r. otrzymała nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za nieocenione zasługi dla kultury polskiej, zwłaszcza edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, a także integracji społecznej. Była konsultantką MEN ds. integracji i pracy z dziećmi z obcych krajów.

W środę do naszej szkoły przyjechali goście z zagranicy. Byli to uczniowie i studenci z wykładowcami z Rosji.
Spotkanie było bardzo artystyczne, bo uczniowie klasy 2 i 3 zatańczyli poloneza i zaśpiewali piosenkę "Jesteśmy Polką i Polakiem", a pierwszaki wystąpiły w inscenizacji słowno-muzycznej do wiersza Juliana Tuwima "Rzepka".
Nasi goście wystąpili w przedstawieniu zrealizowanym na podstawie rosyjskiej bajki "Królewna żabka". Potem przyszedł czas na zabawy i konkursy, np. łamańce językowe i słowa tzw. "fałszywi przyjaciele". Na koniec rozmawialiśmy o polskich i rosyjskich tradycjach narodowych i uczyliśmy się rosyjskich zwrotów, a Rosjanie-polskich. Dziękujemy za wspólną zabawę i naukę. Wróciliśmy do domu radośni i pełni wrażeń.

26 marca uczniowie klas II i III po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach dotyczących kodowania i programowania. Tym razem warsztaty dotyczyły programowania Ozobota. Uczniowie układali dla robota specjalną trasę, a także rysowały i współpracowały w grupie. Podczas zajęć rozwijana była kreatywność dzieci związana z rysowaniem i planowaniem tras po których może jeździć Ozobot. Zajęcia były bardzo ciekawe, a dzieci nie mogą doczekać się kolejnych.

11 marca 2019 roku uczniowie klas II i III wybrali się do Nadleśnictwa Wipsowo. Na miejscu dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda praca w Nadleśnictwie i czym zajmują się osoby tam pracujące. Następnie uczniowie zostali zaproszeni na lekcję w terenie, a tam pan leśniczy opowiedział dzieciom m.in.: jak wygląda wycinka drzew, czy w jaki sposób wykorzystuje się drewno. Dziękujemy za wspaniałe zajęcia.

W tłusty czwartek nie powinno liczyć się kalorii. Zgodnie z tradycją w ostatni czwartek przed Wielkim Postem dozwolone jest objadanie się. Jeden z przesądów mówi, że kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, temu w dalszym życiu nie będzie się wiodło. W naszej szkole nie zapomniano o tradycji Tłustego Czwartku a nasi uczniowie, nauczyciele i pracownicy powodzenie mają zagwarantowane! 28 lutego 2019 roku wszyscy zostali poczęstowani pysznymi pączkami zakupionymi przez Panią Dyrektor.

14 lutego 2019 roku uczniowie naszej szkoły obejrzeli sztukę pt. Królowa Śniegu. Spektakl na podstawie baśni Ch.H Andersena opowiada o sile prawdziwej przyjaźni, tak wielkiej, że nawet czar złej królowej nie jest w stanie jej zniszczyć. Dzieci przeniosły się w magiczny świat Kaja i Gerdy rozdzielonych przez okrutną Królowa. "Królowa Śniegu" to opowieść o miłości, przyjaźni i dorastaniu do odpowiedzialności, ale też o rozpoznawaniu dobra i zła w świecie, w którym coraz trudniej być dzieckiem.

Ferie zimowe są doskonałą okazją do rekreacji i wypoczynku po pracowitym semestrze. Czasami podczas dobrej zabawy zapomina się o bezpieczeństwie. W związku z tym Policja, Straż Pożarna i Ratownicy Medyczni a także Lasy Państwowe, w okresie poprzedzających ferie przygotowują pokazy, których celem jest uświadomienie jakie zagrożenie niesie korzystanie z zamarzniętych akwenów wodnych. 17 stycznia 2019r. klasy IV i V naszej szkoły uczestniczyły w akcji „Bezpieczny Lód” zorganizowanej nad jeziorem w Zalesiu. Mogliśmy się przekonać, że żadna grubość lodu nie jest bezpieczna i zawsze należy zachować szczególną ostrożność. W specjalnie przygotowanych warunkach zobaczyliśmy, jak trudno wydostać się spod lodu, jak postępować gdy lód się załamie, jak pomóc osobie poszkodowanej oraz jak wezwać odpowiednie służby. Po zakończonych pokazach mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę podczas konkursów. Na koniec wszyscy mogli napić się rozgrzewającej herbatki oraz zjeść ciepłą kiełbaskę.

19 lutego 2019 roku sala gimnastyczna zmieniła się w najprawdziwszą salę balową. A wszystko to za sprawą odbywającego się tego dnia balu karnawałowego. Najpierw bawiły się przedszkolaki, później uczniowie klas I-IV. Każdy przygotował niepowtarzalny strój karnawałowy. Można było spotkać całą masę księżniczek oraz superbohaterów. Pojawiła się również Wiedźmucha, która próbowała odciągnąć dzieciaki od zabawy, ale przy tak wesołej atmosferze nie miała najmniejszych szans. Taneczne harce, były przeplatane konkurencjami sportowymi, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Zabawa była wyśmienita! Czekamy na kolejny bal, szkoda, że dopiero za rok...

Początki Walentynek sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii. Jego patron, czyli św. Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Tak przynajmniej mówi legenda. Walentynki szczególnie sprzyjają nieszczęśliwie lub niefortunnie zakochanym, którym brakuje odwagi lub nie potrafią wyznać swoich uczuć. W Polsce Walentynki obchodzone są zaledwie od kilku lat. Nie tylko dorośli je obchodzą. To też ważny dzień dla starszych i młodszych uczniów. 14 lutego 2019 roku odbyły się w naszej szkole Walentynki. Jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych w szkole, jest niewątpliwie poczta walentynkowa. W dniu zakochanych uczniowie, którzy chcieli wyrazić uczucia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanego pudełka. W tym roku  w Dzień Walentynek cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej i tam została rozdana miłosna korespondencja.

W styczniu 2019 roku odwiedził nas Teatr Bajki z Białegostoku ze spektaklem pt. ”Pani Zamieć”. „Pani Zamieć” to historia dwóch sióstr – brzydkiej i leniwej oraz pięknej i pracowitej. Obie poprzez magiczną studnię trafiają do zaklętej krainy Pani Zamieci. Każda z nich za swą pracę otrzymuje od śnieżnej królowej inną zapłatę. Pracowita i sumienna nagrodzona zostaje za serce i swój wysiłek złotym deszczem. Natomiast do leniwej przykleja się błotno-smolista maź. W przedstawieniu poruszone były tematy szacunku, pracowitości i pomocy innym. Tego rodzaju formy budzą u dzieci zainteresowanie sztuką teatralną oraz kształtują prawidłowe postawy kulturalnego widza.

12 lutego 2019 roku w naszej szkole obejrzeliśmy teatrzyk w wykonaniu aktorów z Białegostoku pt. Czerwony Kapturek pędzi na ratunek. Ulubiona bohaterka dziecięcej bajki pokazała nam, że zawsze trzeba być ostrożnym i nie należy ufać nieznajomym, nawet gdy są bardzo mili. Przypomnieliśmy sobie również jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i w jaki sposób wezwać służby ratunkowe.

Ferie zimowe rozpoczęliśmy nie tylko od odpoczynku ale i od nauki. Odwiedziliśmy w Olsztynie Planetarium gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. Kolorowy wszechświat. Dowiedzieliśmy się, że niebo w nocy to nie tylko kolor czarny i blask gwiazd. Wybraliśmy się w wirtualną wycieczkę w kosmos i przekonaliśmy się, że można tam spotkać wszystkie kolory tęczy a to co widzimy to tylko niewielki ułamek ogromu, który jest nad naszymi głowami. była to niezwykle fascynująca lekcja.
Kolejnego dnia uczniowie wyruszyli na lodowisko w Olsztynie usytuowane na plaży miejskiej przy jeziorze Krzywym. Celem wyjazdu było wszechstronne doskonalenie sprawności fizycznej, hartowanie i uodpornienie organizmu oraz utrwalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących na lodowisku. Dzieci aktywnie spędziły czas. 45 minut jazdy na lodowisko w mroźny ale słoneczny dzień okazał się wielką atrakcją na uczniów. Mieli oni do dyspozycji „pingwinki", które pomagały w doskonaleniu umiejętności jazdy na łyżwach. Większość uczestników wyjazdu przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną sportu, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu. Jednak jak mówi przysłowie „trening czyni mistrza"  i na pewno wszyscy z miłą chęcią wrócą jeszcze raz żeby przeżyć to łyżwiarskie szaleństwo.
W środę 30 stycznia 2019 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do kina  Helios na film australijskiego producenta Shawna Seeta  pt. „Chłopiec z burzy”. To opowieść o kilkuletnim chłopcu, który z tatą mieszkał w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży znalazł trzy osierocone malutkie pelikany.  Karmił je, bawił się z nimi, nauczył latać, a potem walczył z kłusownikami polującymi na te nadmorskie ptaki. Kiedy pelikan dorósł musiał powrócić do swoich towarzyszy, a chłopiec opuścił domek na plaży, ale ich przyjaźń nadal przetrwała. Przerwali  ją dopiero kłusownicy. Chłopiec swoje dorosłe życie poświęcił  ratowaniu ptaków przed bezcelowymi polowaniami dla „sportu” i  protestom przeciwko ludzkiej ingerencji w przyrodę. Uczniom podobał się wzruszający i pełen przygód film o chłopcu i jego wielkiej przyjaźni z pelikanem.
W czwartek czekał nas wyjazd do Olsztyna, do kręgielni. Przez dwie godziny mogliśmy ćwiczyć naszą koordynację i celność. Sposobów na zbicie kręgli było tyle, ilu uczniów : ) Wszyscy świetnie się bawili, a okrzykom radości po celnym trafieniu z każdą minutą było coraz więcej.
W ostatnim dniu ferii zimowych odbyły się w naszej szkole warsztaty, w ramach których uczniowie przygotowywali karmniki. Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem i przybyło wiele zainteresowanych osób. Dzieci miały możliwość samodzielnie spasować elementy karmnika pod opieką nauczycieli prowadzących warsztaty.
Wykonane karmniki zostały pomalowane podczas zajęć techniki i zostaną rozmieszczone na terenie szkoły.
Głównym celem warsztatów było rozbudzenie w dzieciach pasji do majsterkowania, efektywnej współpracy w czasie wykonywanego zadania, rozwijanie wyobraźni przestrzennej, a także dbanie o naszych skrzydlatych przyjaciół.

Bursztyn
Uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki uczestniczyły w styczniu 2019 roku w warsztatach bursztynniczych w ramach których odbyła się:
- prelekcja o bursztynie ( między innymi: pochodzenie bursztynu, największe okazy, nazwy bursztynu w innych językach, szlak bursztynowy),
- pokaz bursztynu i inkluzji,
- poznanie właściwości fizycznych i chemicznych bursztynu,
- pokaz topienia bursztynu (kadzidełka),
- zajęcia warsztatowe polegające na szlifowaniu i polerowaniu bursztynów przez dzieci,
- zajęcia plastyczne polegające na tworzeniu rysunków z pyłu bursztynowego
– zajęcia techniczne polegające na ozdabianiu serduszek bursztynem i brokatem.

Dzień Babci i dziadka
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego z okazji ich święta uczniowie naszej szkoły  pamiętali o swoich Babciach i Dziadkach i wspólnie ze swoimi paniami przygotowały dla nich wierszyki, piosenki, prezenciki i wiele innych niespodzianek. 16 stycznia dzieci z wielkim przejęciem prezentowały przygotowany program artystyczny. Natomiast dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami i nie kryli wzruszenia podziwiając prezentacje. Po występach wszystkie babcie i dziadkowie otrzymali bursztynowe serduszka wykonane przez dzieci podczas warsztatów bursztynniczych. Po części oficjalnej goście wzięli udział w "quizie pokoleń", który miał na celu wyłonić najbardziej zgrany rodzinny duet: babcia lub dziadek i wnuczek. Konkurencja ta dostarczyła wiele emocji i radości. Przyszła też kolej na niespodziankę: zaproszeni goście mieli okazję wziąć udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

Jasełka
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. To również czas radosnego świętowania, kolędowania, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń, ale również czas przedstawień ukazujących tradycje bożonarodzeniowe.
Jak co roku zgodnie ze szkolną tradycją 21 grudnia 2018 r. o godzinie 10.00 odbyło się spotkanie opłatkowe w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Wipsowie. Swoją obecnością i miłymi świątecznymi życzeniami zaszczycili nas specjalni goście, którzy licznie przybyli a w szczególności przedstawiciele: Nadleśnictwa Wipsowo, mniejszości niemieckiej oraz rodzice.
Podtrzymując tę piękną tradycję, najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowują - jasełka, czyli teatralne przedstawienie biblijnych wydarzeń związanych z narodzeniem Pana Jezusa. W tym roku przedstawili je uczniowie klas I-III pod kierunkiem nauczycieli.
Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezusa przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami.
Dzieci z radością odgrywały swoje role, dbając jednocześnie o miłe doznania słuchowe widowni a piękna scenografia betlejemskich klimatów w sali gimnastycznej tego dnia pomogła wszystkim w szczególny sposób przeżywać te występy i wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój.
Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż
przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.
Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia i w tym świątecznym nastroju pożegnaliśmy się aż do Nowego Roku. Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.

Mikołajki
6 grudnia 2018 roku, na dwie godzinki, nasza sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę koncertową, a to wszystko za sprawą Mikołajkowego Konkursu Karaoke. Brawurowe popisy wokalne, hity, porywające publiczność do wspólnej zabawy były w tym dniu prawdziwą atrakcją. Uczniowie wykonywali przeboje artystów tj.: Lady Pank, Margaret, Sarsa, Grzegorz Hyży i innych.   Nie da się opisać słowami jakie emocje towarzyszyły uczestnikom, ale także publiczności. Dzieci występujące na scenie dały prawdziwy popis umiejętności wokalnych. Członkowie jury mieli naprawdę ciężki orzech do zgryzienia- wybór zwycięzców nie był łatwy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę!

Grudniowe kodowanie na macie!!! Szukamy różnic w poszczególnych sekwencjach. Gramy w grupach w matematyczne kółko i krzyżyk. (Był remis.) Niestety to były ostatnie zajęcia w tym roku kalendarzowym.

12 grudnia 2018 roku uczniowie klasy drugiej odwiedzili olsztyńskie Planetarium. Dzieci obejrzały seans edukacyjny pt.: "Ziemia, Księżyc i Słońce. Sympatyczny kojot przybliżył dzieciom takie zagadnienia jak: ruchy Ziemii, zaćmienie Słońca i Księżyca czy loty kosmiczne. Uczniowie z zaciekawieniem pogłebiali swoją dotychczas zdobytą wiedzę.

To były ostatnie w tym roku zajęcia w bibliotece pedagogicznej w Olsztynie. Tym razem uczniowie klasy I-III uczestniczyli w lekcji na podstawie Baśni gwiazdkowej Marii Zientary-Malewskiej w czarnym teatrze. Podczas zajęć o charakterze warsztatowym uczniowie zainspirowani opowieścią warmińskiej autorki wykonali kartki świąteczne do czarnego teatru.

W cudowny nastrój świąt Bożego Narodzenia wprowadzili uczniów naszej szkoły aktorzy teatru, który odwiedził nas we wtorek 11 grudnia 2018 roku. Artyści zaprezentowali przedstawienie pt.:" Opowieść wigilijna". Historia przedstawiona w spektaklu opowiadała o chłopcu, który nie lubił świąt. Dopiero za sprawą dobrego duszka odkrył magię i radość płynącą ze świąt. Nasi uczniowie brali aktywny udział w przedstawieniu i żywo reagowali na spektakl.

Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi, co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.
To wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
Ten niezwykły czas miał miejsce w czwartek 2018 roku w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Wipsowie, kiedy to Samorząd Uczniowski, pod kierunkiem opiekunów zaprosił wszystkich  uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i klasę III gimnazjum wraz z wychowawcami do wspólnej zabawy i zapewnił wszystkim wiele atrakcji.
Na uczniów i nauczycieli czekały specjalnie przygotowane na tę okazję wróżby i konkursy. Każdy mógł „poznać swoją przyszłość” dzięki wróżbom z ręki, z kart oraz z kubeczków (wylosowane przedmioty symbolizowały dalsze życie, np. Pierścionek –oznacza w przyszłości małżeństwo, Moneta –bogactwo, Klucze –dobrobyt, szczęście, Cukierek –dobre i słodkie życie). Jednymi z najbardziej obleganych stanowisk okazały się te, przy których można było wylosować sobie zawód, czy poznać imię przyszłej sympatii. Przez cały czas uczniowie naszej szkoły bawili się w rytm skocznej muzyki. Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Andrzejki dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Był to bardzo udany dzień na poprawę humoru, i oderwania się od codziennej nauki. Czas zabawy - gdzie wszyscy stają się dziećmi - nie wzrostem, latami, ale w myślach i pragnieniach. Dzieci i młodzież z ochotą i zaciekawieniem poznają przyszłe losy swojego życia osobistego i zawodowego jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc. Radości i uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następne spotkanie Andrzejkowe.

W listopadzie 2018 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się do hali widowiskowej Urania w Olsztynie na pokaz rewii na lodzie "Królowa Śniegu on ice". Artyści jedynej w swoim rodzaju MOSKIEWSKIEJ REWII NA LODZIE zaprezentowali fantastyczne, baśniowe widowisko dla dzieci, oparte na motywach baśni autorstwa H.Ch. Andersena. Podziw dzieci wzbudziły m.in.: oprawa muzyczna, scenografia, wspaniałe kostiumy, efekty świetlne i pirotechniczne. Jednak największymi owacjami zostały nagrodzone indywidualne popisy artystów zawierające trudne elementy jazdy figurowej na lodzie. Zachwyceni uczniowie w drodze powrotnej dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi obejrzanego widowiska.

 

10 grudnia 2018 roku gościliśmy w naszej szkole teatr profilaktyczny z Krakowa. Aktorzy zaprezentowali się w dwóch przedstawieniach pt: "Jestem królem zamku" przedstawienie dla przedszkolaków i klas IV-V oraz "Moja historia" dla młodzieży.
Przedstawienie odbyło się na sali gimnastycznej. Obecni byli tam uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej i gimnazjum.
Występowała para aktorów, mężczyzna i kobieta, a przedstawienie dla młodzieży dotyczyło różnych nałogów.
Przedstawienie zakończyło się rozmową aktora z uczniami. Dyskusja dotyczyła szkodliwych nałogów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że nie warto pić alkoholu i palić papierosów, bo szkoda na to zdrowia. To był bardzo pouczający teatrzyk. Drugi teatrzyk opowiadał historię dziewczynki i jej zaczarowanej książki. Dzięki czytaniu książek możemy się wiele dowiedzieć interesujących rzeczy a więc warto jest czytać!!!

Uczniowie klasy III szkoły podstawowej w tym roku szkolnym uczestniczą w projekcie "Umiem pływać". W ramach tego jeżdżą na basen gdzie uczą się i doskonalą technikę pływania podczas zajęć na basenie w Hotelu Stardadaj. Lekcje te są rownież doskonałą okazją do oswojenia się z wodą. Zajęcia sprawiają wszystkim ogromną przyjemność.

Dnia 8 listopada 2018r. Odbył się uroczysty apel z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jedenasty listopada to wielka data – symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.
Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli historii oraz nauczyciela muzyki. Uczniowie naszej szkoły przypomnieli historyczne wydarzenia mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i o powstaniu Państwa Polskiego w roku 1918.

W ramach "Dnia Kundelka" w naszej szkole została zorganizowana zbiórka karmy i innych potrzebnych rzeczy dla podopiecznych Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie "Paka dla kota i psiaka". 16 listopada 2018 roku pojechaliśmy do Schroniska, aby przekazać zebrane rzeczy. Dzięki waszemu ogromnemu zaangażowaniu i okazanemu sercu, los bezdomnych zwierząt będzie choć troszeczkę lepszy. Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom.

W dniach 18-20 października 2018 roku odbyły się warsztaty językowe w Niemczech, których nazwa – „Na drodze ku wolności” - nawiązuje do przemian jakie następowały na terytorium Niemiec po 1945 roku, a także po upadku Muru Berlińskiego w 1989roku. Zmiany te również miały duży wpływ nie tylko sytuację w naszym kraju, ale również w Europie i na świecie.
Pierwszego dnia naszych warsztatów zwiedzaliśmy największe miasto Republiki Federalnej Niemiec - Berlin. Miasto zaczęliśmy poznawać od ścisłego centrum, które nazywa się Alexanderplatz. Wielu Niemców żartuje sobie, że na Alexanderplatz jest więcej turystów, niż rodowitych Niemców. Sami musieliśmy przyznać rację temu stwierdzeniu, ponieważ słyszeliśmy tam języki i widzieliśmy  twarze ludzi z całego świata!
Pierwsza atrakcją jaką na nas czekała była Wieża Telewizyjna (Fernsehturm), na którą wjechaliśmy windą poruszającą się z prędkością 6 m/s. Z wysokości 207 metrów nad ziemią mieliśmy niewątpliwą przyjemność podziwiania panoramy całego miasta.
Odbyliśmy również godzinny rejs statkiem po rzece Sprewie, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć najbardziej urokliwe zabytki i zakątki miasta, a także wysłuchać interesujących opowieści na temat niemieckiej stolicy dzięki audioprzewodnikowi, w który każdy uczestnik rejsu został uposażony. Płynąc statkiem zobaczyliśmy min. Wyspę Muzeów, Reichstag, Fernsehturm, Kolumnę Zwycięstwa i wiele innych ciekawych miejsc.
Po rejsie statkiem udaliśmy się pod Reichstag, który jest siedzibą niemieckiego rządu i perłą architektoniczną. Nieopodal Reichstagu znajduje się Brama Brandenburska, która również wywarła na nas ogromne wrażenie. W drodze pod Bramę Brandenburską zobaczyliśmy linię, która upamiętnia podział Berlina na Wschodni i Zachodni z okresu panowania tzw. zimnej wojny i podziału Niemiec. Sam Mur Berliński również mogliśmy zobaczyć i podziwiać tzw. East Side Gallery  - płyty muru zostały pokryte graffiti i wzbogacone o specyficzne komentarze historyczne.
Drugiego dnia udaliśmy się do Poczdamu. W Poczdamie zwiedzaliśmy Park Sanssouci, który tworzy zespół pałaców i ogrodów, które powstały w XVIII wieku za czasów Fryderyka Wielkiego. W samym centrum parku znajduje się pałac Sanssouci – letnia rezydencja Fryderyka Wielkiego. Również na terenie kompleksu pałacowego Sanssouci znajduje się grób Fryderyka Wielkiego, który nazywany jest również „Kartoflanym królem”, gdyż wymusił na poddanych uprawianie kartofli. W hołdzie królowi na płycie nagrobnej kładzione są kartoflane bulwy.
Kolejnym miejscem, które zwiedzaliśmy był Pałac Cecilienhof. Był to pałac rodu Hohenzollernów, a właściwie księcia koronnego Wilhelma i jego żony Cecylii. Miejsce to nabrało szczególnego znaczenia w wyniku konferencji poczdamskiej, na której spotkała się tzw. wielka trójka. Głównym celem konferencji było opracowanie traktatów pokojowych.
Niewątpliwą rozrywką była wizyta w Parku Filmowym w Babelsberg (Babelsberg – dzielnica Poczdamu). To tam mogliśmy oddać się zabawie w stu procentach! Odwiedziliśmy min. Action – Kino 4D, obejrzeliśmy interesujący pokaz zawodowych kaskaderów w wulkanie, popłynęliśmy łódkami po bajkowej krainie pisarza Janoscha, odwiedziliśmy średniowieczne miasto, zobaczyliśmy uliczkę z westernu, dzięki której zrozumieliśmy na czym polega tzw. perspektywa powietrzna.
Trzeciego dnia w drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy Poznań.
Wizytę swą w mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania najstarszej bazyliki i katedry w Polsce – Bazyliki Archikatedralnej św. Piotra i Pawła położonej na Ostrowie Tumskim. To właśnie w tym miejscu wszystko się zaczęło – historia państwa polskiego.
W bazylice odkryto relikty płyty z zaprawy wapiennej, tzw. misy chrzcielnej i krypty grobowe, identyfikowane przez badaczy jako prawdopodobne groby monarsze: księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.
Następnie udaliśmy się na starówkę poznańską, gdzie o godzinie 12.00 w południe mogliśmy podziwiać koziołki, które tylko raz dziennie bodą się dwanaście razy na wieży ratusza. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała historię miasta, a także zaangażowała uczniów w tę opowieść za pomocą krótkiego „przedstawienia ulicznego”
Po zwiedzeniu starego miasta udaliśmy się na obiad, po którym czekała nas dalsza droga powrotna do domu.


Od wielu lat w naszej szkole podtrzymywana jest tradycja opieki nad grobami żołnierzy niemieckich poległych w czasie I Wojny Światowej, w ramach której uczniowie przynoszą znicze, porządkują i myją pomniki, składają wiązanki wykonane pod okiem swoich wychowawców.
W dniu 30 października 2018 roku przed Świętem Zmarłych, uczniowie klasy III gimnazjum wraz z nauczycielami odwiedzają cmentarz, aby zapalić znicze, przypomnieć sobie historię i ludzi, którzy ją tworzyli, pomodlić się w zadumie. Pamiętamy również o grobie naszej patronki Szkoły Podstawowej Augustynie Wiewiorze, która jest pochowana na cmentarzu w Barczewie. W tym roku uczniowie klasy V i VI pojechali uczcić pamięć zmarłej tragicznie Wiewiorzanki.
Jako nauczyciele jesteśmy dumni, że kolejne pokolenia uczniowskie z zaangażowaniem kontynuują tę tradycję. Jesteśmy przekonani, że takie działania kształtują właściwą postawę w naszych wychowankach, uczą się miłości i przywiązania do Małej Ojczyzny.

6 listopada 2018 roku uczniowie klas II i III po raz kolejny brali udział w zajęciach dotyczącących kodowania. Tym razem dzieci ćwiczyły umiejętności matematyczne, logiczne myślenie oraz zwinność. Zadaniami jakie czekały na dzieci były m. in.: przejscie labiryntu, gra matematyczna doskonaląca dodawanie i mnożenie, a także tradycyjna gra "kółko i krzyżyk" w zupełnie nowej odsłonie, bo z wykorzystaniem maty do kodowania. Uczniowie mieli także okazję zajrzeć do serwerowni- miejsca, gdzie znajdują się komputery oraz elementy sieci komputerowych. Urządzenia te znajdują się w specjalnych szafach stelażowych. Dzieci dowiedziały się m.in.: jak działa wi-fi.

Już po raz drugi uczniowie klas młodszych mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności leksykalne. A to wszystko za sprawą Międzyszkolnej Olimpiady Języka Niemieckiego „Deutsch? Ja!!!, zorganizowanej przez Niepubliczny Zespół Szkół i Placówek w Wipsowie.
29 października 2018 roku, już przed godziną dziesiątą, do naszej szkoły, zaczęli zjeżdżać się uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół w Bredynkach, Franknowie i Węgoju. Grupę tę, uzupełniły dzieci z Wipsowa. To oni, bohaterowie językowych potyczek, byli w tym dniu najważniejsi.
Po przywitaniu gości i omówieniu zasad zaczęły się językowe zmagania. I tak, nasi śmiałkowie stanęli przed szeregiem zadań, które miały na celu sprawdzenie ich wiedzy leksykalnej z takich dziedzin, jak: kolory, liczby, części ciała, części garderoby, zwierzęta domowe, zwierzęta egzotyczne, owoce i warzywa oraz zjawiska atmosferyczne. Liczyła się znajomość języka niemieckiego, ale również czas wykonania zadania, co jeszcze bardziej wzmogło ducha zdrowej rywalizacji i sprawiło, że dzieci z jeszcze większym zaangażowaniem pochylały się nad zadaniami.
Po sprawdzeniu prac przez Komisję, w skład której wchodzili nauczyciele języka niemieckiego, po zliczeniu punktów za prawidłowe rozwiązania i zsumowaniu ich z punktami za czas, wyłoniono zwycięzców:
I miejsce: Społeczna Szkoła Podstawowa w Bredynkach
II miejsce: Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wipsowie
III miejsce: Szkoła Podstawowa we Franknowie
Tak naprawdę nie było tu przegranych. Karty pracy były rozwiązane praktycznie bezbłędnie. To pokazuje jak ogromną wiedzę mają nasi uczniowie. A ich słowa –„Język niemiecki to najfajniejsza lekcja ze wszystkich!” -  daje nam, nauczycielom, jeszcze większą motywację do dalszej pracy.
Celem takich konkursów jest przede wszystkim rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim już od najmłodszych lat, tworzenie płaszczyzny zdrowej rywalizacji, kształtowanie tolerancji wobec innych kultur oraz kształtowanie umiejętności pracy w grupie.
„DEUTSCH? JA!!!” – i tego się trzymajmy!

Jak co roku w naszej szkole odbyło się 11 października 2018 roku "Głośne czytanie". Tego dnia uczniowie poszczególnych klas gromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie nauczyciele w nastrojowym klimacie czytali gimnazjalistom fragmenty "Przedwiośnia"  Stefana Żeromskiego, uczniom klas IV-VIII "Mikołajka" Sempe i Gościnny oraz "Fleje" Roalda Dahl'a a najmłodszym "Mały świat" Mariusza Szwondera - bajkopisarza olsztyńskiego. Wszystkim pomysł bardzo przypadł do gustu i uczniowie już nie mogą się doczekać następnego razu...

30 października 2018 roku uczniowie klas II i III uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie. Tym razem warsztaty dotyczyły książki "Plastusiowy pamiętnik". Dzieci wysłuchały fragmentów lektury, obejrzały prezentację dotyczącą wyglądu szkoły dawniej w technologii 3D. Następnie uczniowie podzieleni na grupy wykonywali przygotowane specjalnie dla nich zadania. Pierwszym z nich było ozdobienie według swojego pomysłu okładki pamiętnika. Kolejne zadanie polegało na wykonaniu z plasteliny "pocieszki"- drobiazgu, który w trudnych chwilach ma być dla dzieci pocieszycielem. Ostatnie zadanie to udział w lekcji kaligrafii. Uczniowie ze skupieniem kreślili litery przy użyciu pióra i atramentu. Warsztaty pozwoliły dzieciom przenieść się do odległych dla nich czasów rodem z książki "Plastusiowy pamiętnik".

Pasowanie

Dnia 12 października 2018 roku o godzinie 10:00 w naszej szkole odbył się apel z okazji  Dnia Edukacji Narodowej. Na sali gimnastycznej znajdowali się nauczyciele i uczniowie przedszkola, szkoły podstawowej  oraz III klasa gimnazjalna.
Akademia rozpoczęła się od życzeń dla nauczycieli, po czym przeszliśmy do części artystycznej. Pierwsi wystąpili najmłodsi. Grupa przedszkolaków zaprezentowała piosenki i wierszyki, uczniowie klas I-III oraz klasa IV zaśpiewali nauczycielom piosenki. Zostały również wręczone nauczycielskie oskary - symboliczne jabłka z życzeniami.

 

Dnia 1 października 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień chłopaka. Oprócz słodkości i upominków podarowanych chłopcom w poszczególnych klasach odbył się również tego dnia konkurs sprawnościowy w którym brali udział przedstawiciele płci męskiej z poszczególnych klas. Dwóch chłopców z każdej klasy stanęło do rywalizacji w poszczegolnych konkurencjach sportowych takich jak: skierowanie piłki nogą do okna hula-hop zawieszonego na bramce, skoków przez skakankę,kręcenia kołem hula hop oraz zrobienia warkocza koleżance. Rywalizacja odbywała sie na dwóch płaszczyznach: klasy I-III oraz klasy IV-VIII i klasa III gimnazjum. Wszyscy chłopcy podchodzili z dużym zaangażowaniem do konkurencji jednocześnie dobrze sie przy tym bawiąc. Liczne grono uczniowskie dopingowało przedstawicieli swoich klas i wszystkim podobała się zabawa.

9 października 2018 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć przedstawienie pod tytułem "O rybaku i złotej rybce" w wykonaniu aktorów z teatru z Białegostoku. Chociaż bajka była już naszym dzieciom znana to jednak artyści przedstawili ją w zupełnie inny sposób. Podczas spektaklu dzieci przeniosły się na nadbrzeżny kurort ,gdzie swoją opowieść rozpoczął rybak. Opowiedział on o swoich losach, jego kapryśnej żonie i towarzyszącej im „Złotej Rybce”. Dzieci miały możliwość interaktywnego uczestnictwa w spektaklu. Pomogły posprzątać zanieczyszczone środowisko i wytłumaczyć żonie rybaka co tak naprawdę jest w życiu ważne. Jak to w bajkach bywa i ta miała morał. Przestrzegała przed zachłannością. Uświadomiła dzieciom znaczenie uczciwości i szacunku.

Uczniowie  z kas I-III biorą udział w projekcie na temat kodowania, który jest organizowany przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Podczas warsztatów uczyliśmy się jak na macie kodować taniec.  Dowiedzieliśmy się, że można grać na owocach i wodzie. Graliśmy w łapki wykonując przy tym obliczenia matematyczne. Następnie, zgodnie z podanym wzorem, układaliśmy wieżę z plastikowych kubeczków. A na koniec graliśmy w grę na macie do kodowania. Zajęcia były bardzo intensywne. Wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń. Dziękujemy Pani Monice Lentacz z Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego za ciekawe zajęcia.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego