Wydarzenia - Szkoła Wipsowo

Idź do spisu treści

Menu główne:

Przedszkole

BEZPIECZNY ROWERZYSTA
W ramach zajęć propagujących prawidłowe i bezpieczne poruszanie się dzieci po drogach i ulicach, przedszkolaki odwiedziła ich starsza koleżanka ze szkoły. Ola zaprezentowała starszakom swój rower i akcesoria rowerowe, takie jak kask, ochraniacze, kamizelka odblaskowa. Pokazała podstawowe części roweru i opowiedziała o zasadach, jakich należy przestrzegać podczas jazdy rowerem. Przedszkolaki z dużym zaciekawieniem wysłuchały koleżanki i jaszcze większą radością oglądały i mierzyły przyniesione przez Olę akcesoria. Serdecznie dziękujemy tacie Oli za przygotowanie córki do prezentacji :-)


25 listopada wszystkie misie, te małe i te duże obchodzą swoje święto. Z tej okazji, w  naszym przedszkolu i w szkole zrobiło się tak milutko, mięciutko...Dzieci z dumą prezentowały swoich pluszowych przyjaciół.

PIECZEMY CHLEBEK
W starszakach odbyły się zajęcia, których cele było poznanie kolejnych etapów powstawania chleba. Dzieci oglądały ziarna zbóż, mąkę oraz degustowały ciemne i jasne pieczywo. Głównym punktem dnia był własnoręczny wypiek chleba. Nie obyło się bez spaceru do sklepu w celu zakupienia niezbędnych
produktów. Dzieci połączyły wszystkie składniki a pani kucharka wstawiła blaszki z chlebem do piekarnika.
Starszaki z niecierpliwością czekały na moment, gdy będą mogły skosztować swojego wypieku. Kolejnego dnia podczas
śniadania, chleb bardzo wszystkim smakował. Starszaki z dumą częstowały chlebem swoich młodszych kolegów oraz pracowników naszej Placówki. Zajęcia kulinarne bardzo przypadły do gustu naszym dzieciakom.

JESIENNY SPACER
Jesień jest wyjątkową porą roku, pełną kolorów i pięknych widoków. Zachęca do spacerów i odkrywania jej skarbów.
Starszaki miały okazję poznania jej uroków podczas spaceru do lasu. Dzieci wróciły do przedszkola z torbą pełną liści, szyszek i żołędzi.

DARY JESIENI
Jesień to piękna pora roku, która pobudza wyobraźnię i zachęca do wielu zabaw. Starszaki miały okazję do popisania się
woją inwencją twórczą i stworzenia obrazków przy użyciu kasztanów, żołędzi i jarzębiny. I tak powstały m.in.: ludziki, różne zwierzęta, domy, rzeka, bałwanki i piłki.

Ostatnio uczniowie ze Szkoły Mundurowej "Feniks" w Olsztynie odwiedzili starszaków, aby opowiedzieć im o swojej szkole i zademonstrować kilka ćwiczeń gimnastycznych, z którymi muszą sobie radzić na co dzień. Dzieciakom dużą frajdę sprawiło wspólne ćwiczenie ze starszymi kolegami i koleżankami.

Starszaki dzielnie zdobywały wiedzę na temat ptaszków zimujących w Polsce, aby później jak najlepiej dbać o swoich skrzydlatych przyjaciół. Smakołyki z pewnością przypadły do gustu ptakom, ponieważ często mogliśmy obserwować je przez okna naszej sali.

DZIEŃ CHŁOPAKA
W tym roku dziewczynki miały bardzo dużo pracy, aby wywołać uśmiech na twarzach wszystkich kolegów z grupy
i pracujących w naszej szkole Panów. Na szczęście udało się - każdy z nich otrzymał laurkę z życzeniami wykonaną przez nasze cztery dzielne dziewczynki. Dzień upłynął nam przy dźwiękach wesołej muzyki, głośnych śpiewach, licznych zabawach ruchowych i oczywiście zabawach związanych z piłką nożną.

 

Dzień kobiet
W tym roku w naszym przedszkolu dzieciaki świętowały Dzień Kobiet bardzo głośno, z uśmiechem na twarzy, ze śpiewem na ustach i oczywiście tanecznym krokiem. Wesołej zabawie nie było końca. Aby ten dzień był jeszcze bardziej wyjątkowy, chłopcy przygotowali kwiatki dla swoich koleżanek oraz Pań pracujących w naszej Placówce.

 

SAŁATKA OWOCOWA STARSZAKÓW
Podczas zajęć, dzieci ze starszej grupy przedszkolnej miały możliwość poznawania owoców za pomocą różnych zmysłów
- wzroku, dotyku, smaku i węchu. Dzięki pracy zespołowej, przedszkolakom udało się przygotować pyszną i bardzo zdrową sałatkę owocową, którą następnie z ogromną przyjemnością i smakiem dzieci zjadły.

20 maja 2019 roku przedszkolaki ze starszej grupy wzięły udział w III Gminnej Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków w Barczewie. Dzieci w duchu sportowej rywalizacji i bardzo przyjaznej atmosferze uczestniczyły w konkurencjach przygotowanych przez organizatorów. To był wyjątkowo udany dzień dla wszystkich drużyn, które dzięki ogromnemu zaangażowaniu, wysiłkowi i dobrej kondycji zawodników zdobyły pierwsze miejsce. Dzieci z dumą prezentowały zdobyty puchar.

Wizyta przedszkolaków na cmentarzu w Wipsowie
Z okazji Dnia Wszystkich Świętych, dzieci ze starszej grupy przedszkolnej udały się na cmentarz komunalny w Wipsowie, aby zapalić kilka symbolicznych zniczy. Dzieci bez problemu odnalazły groby bliskich osób, które pochowane zostały na miejscowym cmentarzu. Przedszkolaki starały się zachowywać stosownie do miejsca, które odwiedzały.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W tym roku głównym punktem obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole była uroczysta akademia, zorganizowana przeddzień Święta o godz. 10.00 w sali gimnastycznej, którą swoją obecnością zaszczycili Pani Dyrektor, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie naszej placówki. Uroczyste spotkanie rozpoczęło wystąpienie Pani Dyrektor, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom oświaty. Później przyszedł czas na występy przedszkolaków i dzieci klas I-III szkoły podstawowej - pięknie wyrecytowane wiersze i odśpiewane piosenki. To był wspaniały dzień pełen uśmiechu i radości.

Teatrzyk pt. "Specjalista od wszystkiego"
10 października 2017 roku uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl pt.: "Specjalista od wszystkiego". Opowiadał on historię pewnej królewny, która za wszelką cenę chciała pomagać innym. Niestety, jej rady i wskazówki nie zawsze były odpowiednie... Dopiero miłość nowo poznanego królewicza odmieniła zachowanie królewny. Zaczęła ona używać zwrotów grzecznościowych, była miła i pomocna , liczyła się z uczuciami innych. Dzieciom bardzo podobała się inscenizacja, zwłaszcza, że część z nich mogła wystąpić również na scenie obok profesjonalnych aktorów.

Dnia 5 października 2017 roku uczniowie klas I-III oraz dzieci z grupy starszaków naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego U Kojrysa w Olsztynie. Wycieczka miała na celu uczczenie Święta Pieczonego Ziemniaka, który co roku jest obchodzony w naszej szkole. Gdy dzieci dotarły na miejsce czekały już na nie pyszne pieczone kiełbaski na rozgrzewkę. Następnie wszyscy wybrali się na „wykopki” czyli wspólne zbieranie ziemniaków z pobliskiego pola. Wszystkie dzieci chętnie brały udział w zabawie. Po „ciężkiej” pracy dzieci wybrały się na przejażdżkę wozem do pobliskiego lasu. W czasie gdy ziemniaki były pieczone w żarze ogniska, uczniowie mieli możliwość przejażdżki w siodle. Dla wielu dzieci było to nie lada atrakcją, ponieważ część z nich pierwszy raz miała tak bliski kontakt z koniem. Po przejażdżce uczniowie zostali zaproszeni na degustację pysznych pieczonych ziemniaków. Następnie przyszedł czas na zabawę przy muzyce w Ludowej Stodole ogrzewanej dwoma paleniskami. Dzieci wraz z zespołem tańczyły i śpiewały warmińskie piosenki. Po wspaniałej zabawie przyszedł czas się pożegnać. Uczniowie pełni pozytywnych wrażeń udali się w bezpieczną  drogę do domu.

Głównym celem przybycia pana policjanta do naszej szkoły była pogadanka na temat bezpiecznego zachowania. Na początku spotkania dzieci wzięły udział w quizie dotyczącym prawidłowego zachowania się w różnych sytuacjach. Policjant omówił ważną kwestię poruszania się po drogach zwłaszcza podczas obecnej pory roku oraz bezpiecznego zachowania w stosunku do nieznanych osób. W szczególności omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz pokazał niektóre znaki drogowe. Dzieci chętnie słuchały rad i brały aktywny udział w rozmowie. Na zakończenie wizyty uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących pracy policjanta, a także wsiąść do radiowozu.


BOMBA WITAMINOWA - SAŁATKA OWOCOWA
W ramach zajęć promujących zdrowy tryb życia, w tym właściwe odżywianie sie, dzieci ze starszej grupy samodzielnie sporządziły sałatkę owocową. Oczywiście pamiętały o umyciu rąk przed przystąpieniem do wykonania sałatki oraz o posprzątaniu swoich stanowisk po zakończeniu pracy. Dzięki pracy zespołowej, przedszkolakom udało się przygotować pyszną i bardzo zdrową sałatkę owocową, którą następnie z ogromną przyjemnością i smakiem dzieci zjadły.

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia przedstawienia pt. "Ojczyzna". Spektakl wystawiła grupa teatralna z Białegostoku. Przedstawienie miało charakter interaktywny co oznacza, że było ono realizowane z udziałem publiczności. Chętne dzieci mogły stanąć obok profesjonalnych aktorów na scenie i wziąć udział w spektaklu. Głównym celem przedstawienia było przypomnienie dzieciom symboli narodowych, przybliżenie historii naszego kraju oraz wzbudzenie w nich postawy patriotycznej. Teatrzyk bardzo podobał się dzieciom, a aktorzy w nim występujący zostali nagrodzeni brawami.

Poznajemy owoce krajowe i egzotyczne
Jak najlepiej zgłębić wiedzę o owocach? Wykorzystując do tego wszystkie zmysły!
Podczas zajęć, dzieci ze starszej grupy przedszkolnej miały możliwość poznawania przeróżnych owoców poprzez oglądanie, dotykanie, smakowanie, wąchanie a nawet słuchanie co może być w nich ukryte. Dzieci porównywały czym owoce różnią się, jak wyglądają w środku, dokonywały podziału na owoce krajowe i egzotyczne a także próbowały znaleźć odpowiedz na pytanie : "Dlaczego powinniśmy myć owoce przez zjedzeniem?". Zadanie, które sprawiło dzieciom najwięcej przyjemności to z całą pewnością rozpoznawanie owoców za pomocą smaku.
Dzięki niespodziewanej wizycie pana Kuby, który uczy dzieci rytmiki, udało nam się również zobaczyć, co kokos w środku skrywa, jak wygląda oraz smakuje.

Nikola, Maciek, Julka, Mikołaj, Wiktoria, Krzyś, Michał, Oliwia, Gabrysia, Igor, Mikołaj, Łukasz, Mateusz, Ola, Paweł, Kubuś, Wojtek, Roksana, Natalka
nieobecni na zdjęciu: Oskar, Agatka
nauczyciel prowadzący: p. Dominika
pomoc nauczyciela: p. Beatka


Borys, Iga, Tomek, Eryk, Lilka, Ela, Karol, Madzia, Nikola, Filip, Adrianek, Hubert, Weronika, Grześ, Kornel
nieobecni na zdjęciu: Tosia, Kubuś, Jaś, Emilka, Karolinka, Filip, Lilka, Gabryś
nauczyciele prowadzący: p. Bogusia, p. Tereska
pomoc nauczyciela: p. Halinka


Jesień to piękna pora roku, która przynosi nam wiele darów. Kolorowe liście, kasztany, żołędzie, jarzębina, klonowe "noski", owoce, warzywa…
Dzieci ze starszej grupy przedszkolnej podczas zajęć  utrwaliły nazwy drzew: dąb, kasztanowiec, klon, jarząb, a także dopasowywały do nich ich liście i owoce. Zgromadzone w sali skarby jesieni posłużyły nam głównie do zabaw przyrodniczych, matematycznych oraz plastycznych a także były inspiracją do spacerów po lesie oraz poszukiwań poznanych drzew w okolicy przedszkola i domów dzieci.

Dzień chłopaka
29 września  2017 roku przedszkolaki obchodziły bardzo ważne święto - Dzień Chłopaka.
W tym dniu dziewczynki zaśpiewały chłopcom „Sto lat”, wręczyły własnoręcznie wykonane laurki - serduszkowe jeżyki, złożyły życzenia i mocno ich uściskały.
Dzień minął nam w radosnej, przyjaznej atmosferze i wypełniony był śpiewem, tańcami i wspólną, wesołą zabawą przy muzyce.

Znawca grzybów
Za oknami jesień. A w lesie… wszędzie grzyby! Małe, duże, żółte, białe, brązowe, a nawet w kropeczki! Ale czy wszystkie są jadalne i możemy je zbierać do koszyczka?
Przedszkolaki odwiedził wyjątkowy gość - pani Asia, mama Łukasza. Przyniosła ze sobą kosz pełen grzybów, które wcześniej sama nazbierała w lesie. Bardzo ciekawie opowiadała o grzybach jadalnych i niejadalnych, zapoznała dzieci z nazwami przyniesionych grzybów oraz zaprezentowała właściwy sposób ich wykręcania. Dzieci z przejęciem słuchały wypowiedzi pani Asi, zadawały pytania i dzieliły się własnymi doświadczeniami. Okazuje się, że nasze przedszkolaki to mali grzybiarze. Wiedzą jednak, że do lasu zawsze muszą chodzić pod opieką dorosłych opiekunów i sami nie mogą zbierać grzybów, bo łatwo je pomylić z uwagi na ich różnorodność i podobieństwo grzybów jadalnych i trujących.
Pani Asia została okrzyknięta znawcą grzybów, gdyż wie o nich wszystko. A Łukasz był bardzo dumny ze swojej mamy.
Dziękujemy pani Asi za bardzo miłą i pouczającą wizytę i zapraszamy ponownie.
Zapraszamy  również innych rodziców i dziadków, aby podzielili się z naszymi przedszkolakami swoimi pasjami i posiadaną wiedzą.

Zakończenie roku przedszkolnego 2016/2017
23 czerwca 2017r. odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego. Każda z grup przedszkolnych przygotowała swój program artystyczny, który zaprezentowała przed zgromadzoną publicznością.  Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły oraz wystawiły inscenizację pt. "Wakacyjny bagaż".
W nagrodę za całoroczną pracę, dzieci otrzymały od Pani Dyrektor książeczki a starszaki, które po wakacjach będą witały szkołę również dyplomy ukończenia przedszkola.

Teatrzyk "Awantura o żabę"
Dnia 22 czerwca 2017 r. nasza Placówka gościła Teatr KURTYNA z Krakowa. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia spektaklu pt. "Awantura o żabę". Była to niezwykła opowieść o przygodach żabki Klementynki, której przesłaniem było stawanie się dobrym i mądrym oraz poszukiwanie swojego miejsca pośród innych.  Aktorzy poprzez piękne kostiumy, humor, muzykę i taniec zachęcali dzieci do pracowitości, dobrego zachowania, akceptowania i szanowania innych, słuchania opiekunów a także przestrzegali przed lenistwem, próżnością, samolubstwem, agresją i kłótliwością.
Przedstawienie wywołało dużo uśmiechu na twarzach dzieci i przyniosło im wiele

Zielona Noc w Przedszkolu
Z 21.06 na 22.06 zorganizowaliśmy pożegnanie dla dzieci kończących w tym roku edukację przedszkolną w formie nocowania w przedszkolu. Wyposażeni w kołdry, poduszki, piżamy, przytulanki i zabawki spotkaliśmy się w środę o godzinie 18.00, aby wspólnie bawić się, samodzielnie przygotować kolację, oglądać bajki i spać….
Dzieciom bardzo spodobała się taka zabawa w przedszkolu i następnego dnia pytały, czy jeszcze kiedyś będą mogły  nocować w przedszkolu.
Serdeczne podziękowania należą się rodzicom za przygotowanie dla dzieci różnorodnych produktów do sporządzenia kolacji oraz pysznych przekąsek.

Bezpieczne wakacje. Spotkanie z policjantem.
Zbliżają się wakacje, dlatego też w naszej szkole 20 czerwca odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Policji z Komisariatu w Barczewie. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie zachowywać się podczas nadchodzących wakacji.

I Gminna Olimpiada Sportowa Przedszkolaków
7 czerwca 2017 przedszkolaki ze starszej grupy wzięły udział w I Gminnej Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków w Barczewie. Dzieci z przyjemnością brały udział we wszystkich konkurencjach i wykazały się dużą sprawnością fizyczną oraz chęcią rywalizacji.
Tego dnia każda z drużyn czuła się zwycięska, ponieważ organizatorzy przewidzieli dla wszystkich uczestników medale oraz puchary, dyplomy i piłki dla każdego przedszkola biorącego udział w zawodach.

Festyn rodzinny
3 czerwca 2017 roku w naszej szkole odbył się długo wyczekiwany Festyn Rodziny pod hasłem "Grunt to Rodzinka." O godzinie 13.00 w piękną słoneczną sobotę licznie zgromadziła się społeczność Wipsowa, rodzice, uczniowie, grono pedagogiczne na czele z Panią Dyrektor, aby rozpocząć wspólne występy i zabawę. Wśród przygotowanych licznych atrakcji znalazł się m.in. występy artystyczne przedszkolaków.


Przedszkolaki w Bartbo
29 maja starszaki wybrały  się do Parku Rozrywki Aktywnej BARTBO w Butrynach. Po przyjeździe na miejsce na dzieci czekali instruktorzy, którzy przez kolejną część dnia towarzyszyli im we wspólnej wyprawie, której celem było odnalezienie kluczy oraz skrzyni, w której ukryty został skarb. Dzieci bez problemu poradziły sobie z każdą konkurencją i bez trudu odnalazły skrzynię, w której został ukryty skarb - bony na lody. Po szalonej zabawie dzieci zjadły pyszny obiad. Zmęczone, ale bardzo zadowolone z pobytu w BARTBO udały się w drogę powrotną do szkoły.

"Jem owoce, piję mleko, w życiu zajdę daleko"
26.05.2017 r. przedszkolaki ze starszej grupy oraz klasy I-IV szkoły podstawowej wzięły udział w VI edycji imprezy sportowej pod hasłem „JEM OWOCE, PIJĘ MLEKO - W ŻYCIU ZAJDĘ DALEKO”, która zorganizowana została na terenie kompleksu sportowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie.  Oprócz rywalizacji sportowych na uczestników czekały liczne atrakcje m.in. rajd „traktorem do szkoły”, pokaz motoryzacji z PRL, prezentacja sprzętu wojskowego, malowanie twarzy czy przejażdżka kucykiem.  Dwoje naszych reprezentantów - Iga i Kamil, udzieliło nawet wywiadu dla gazety.
Ideą akcji jest propagowanie zdrowego stylu życia, dobrych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej.

Przedstawienie teatralne ”Moja Ojczyzna”
17 maja dzieci z przedszkola obejrzały spektakl w wykonaniu aktorów ze studia teatralnego z Białegostoku. Tym razem artyści wystąpili w przedstawieniu pt.” Moja Ojczyzna”. Wyliczanki, rymowanki, słowne gry oraz piosenki miały za zadanie przybliżyć dzieci krok po kroku do odkrycia wielości znaczeń, które kryją się w słowie OJCZYZNA.

Święto szkoły
28 kwietnia obchodziliśmy Święto Szkoły. Z tej okazji zebraliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej i wspólnie świętowaliśmy ten dzień. Nie zabrakło występów muzycznych a także konkursów dla naszych najmłodszych milusińskich. Mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną o szkole i jej patronce - Augustynie Wiewiorze, a także podziwiać grę aktorską uczniów klasy VI w krótkiej scence z lektury "Szatan z siódmej klasy". Po zakończeniu oficjalnej części na wszystkich czekała pyszna niespodzianka : )

Zajęcia umuzykalniające
Podczas zajęć muzycznych dzieci bawią się i uczą m.in. o instrumentach muzycznych - utrwalają nazwy wybranych instrumentów perkusyjnych, sposób grania na nich czy rozpoznają wydawane przez nie dźwięki.


Kółko szachowe w przedszkolu
Szachy to niezwykła gra, która uczy logicznego myślenia, przewidywania, trenuje pamięć, spostrzegawczość i cierpliwość. Trudno zliczyć pozytywne aspekty tej królewskiej gry. Zajęcia w naszym przedszkolu prowadzone są na zasadzie pełnej przygód opowieści, która w atrakcyjny sposób uczy dzieci jak poruszać się po szachownicy.

CAHON
Ostatnio, pan Kuba zrobił dzieciom niespodziankę - wniósł do sali wielkie pudełko, usiadł na nim i zaczął na nim grać. Okazało się, że nie jest to zwykłe pudełko, lecz instrument perkusyjny CAHON. Gra się na nim, siedząc okrakiem na jego górnej części i uderzając dłońmi w przednią ścianę. Tylna ściana posiada zaś otwór. Dzieci miały możliwość spróbowania swoich sił w graniu na tym niecodziennym instrumencie. Celem zajęć było uwrażliwianie dzieci na brzmienie instrumentu - cahon-u.

Warsztaty wielkanocne
We wtorek, 4 kwietnia, spotkaliśmy się w szkole na warsztatach wielkanocnych. Powstały piękne i oryginalne pisanki. Dziękujemy za tak liczne przybycie i miło spędzony czas : )


Ogródek w sali
Za oknami już wiosna... U nas w sali też!!!!
Ostatnio, starszaki posiały w pojemniczkach nasiona marchewki, rzodkiewki, groszku, słonecznika i rzeżuchy. Dzieci doskonale wiedziały, że roślinkom potrzebne są: słońce, woda, ziemia, ale także odrobina miłości i rozmowy. Bardzo szybko okazało sie, że dzieci miały rację, gdyż w pojemniczkach zaczęły kiełkowa zielone roślinki, które już wkrótce będziemy mogli zjeść.

KONKURS RECYTATORSKI W ŁĘGAJNACH
Ostatnio dzieci z grupy 5-6 - latków wzięły udział w konkursie recytatorskim. Dzieci przygotowały wybrany przez siebie wiersz Juliana Tuwima i zaprezentowały go przed kolegami i koleżankami ze swojej oraz młodszej grupy. Wszyscy bardzo sie starali, dlatego ciężko było wybrać tylko dwójkę dzieci, która miała reprezentować nasze Przedszkole podczas  II gminnego konkursu recytatorskiego "Tuwim w poezji dziecięcej" w Przedszkolu Publicznym w Łęgajnach. Ostatecznie, do kolejnego etapu wybraliśmy Kaję i Antka, którzy dzielnie wystąpili przed publicznością w Łęgajnach. Dzieci otrzymały dyplomy za udział w konkursie oraz drobne upominki. Naszym artystom życzymy samych sukcesów w kolejnych konkursach a rodzicom dziękujemy za wsparcie i pomoc w przygotowaniu dzieci.

Kurczątko wielkanocne - zajęcia plastyczne i matematyczne
Tuż przed Wielkanocą dzieci poznały najważniejsze zwyczaje i symbole związane z tymi świętami. Jednym z nich jest kurczątko czy kura, która znosi jajka kojarzące się w Wielkanocą, z nowy życiem, odrodzeniem, nowym początkiem. Dzieci wykonały je z puszystego materiału oraz folii piankowej. Ciężko było wyciąć nożyczkami odpowiedni kształt z tak niesfornego materiału, jednak wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem. Wykonane kurczątka oraz papierowe pisanki posłużyły nam kolejnego dnia do rozwijania i doskonalenia umiejętności matematycznych - dzieci przeliczały kurczątka i pisanki, dodawały, odejmowały, porównywały liczebność zbiorów, stosowały określenia typu : więcej, mniej, tyle samo, a także ustalały równoliczność dwóch zbiorów.


Wielkanocne prace plastyczne
Najważniejszym symbolem Świąt Wielkanocnych jest baranek. Nie mogło więc zabraknąć go wśród prac plastycznych wykonanych przez dzieci. Starszaki starannie wycinały elementy potrzebne do wykonania baranków, a następnie sklejały je i posypywały ryżem. Zobaczcie, jak pięknie prezentowały się nasze baranki i inne wielkanocne prace plastyczne dzieci na wystawie.

Język angielski w przedszkolu
Podczas zajęć z języka angielskiego, dzieci poprzez zabawę, uczą się nowych słów oraz zwrotów.

PRZEDSTAWIENIE PT."KOZUCHA KŁAMCZUCHA"
03.04.2017r. dzieci z przedszkola oraz klas I-IV szkoły podstawowej miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne pt."Kozucha kłamczucha" na motywach utworu Janiny Porazińskiej. Była to zabawna opowieść o niesfornej Kózce, która miała skłonność do kłamstw. Na szczęście Koza zrozumiała, że nie można tak postępować, a jej historia skończyła się dobrze. Dzieci aktywnie brały udział we wspólnej zabawie z aktorami. Przedstawienie miało na celu ukazanie jak ważne jest mówienie prawdy, wybaczanie i przyjaźń.


Wprowadzenie litery F
Dzieci 5-6- letnie poznały kolejną literę - F. Tego dnia najważniejszym słowem było słowo: FARBY. Podczas zajęć, dzieci m.in. łączyły ze sobą różne kolory farb i próbowały odgadnąć, jaki kolor wówczas powstanie a także malowały farbami kolorowanki z wielkanocnymi pisankami.

Wycieczka. Szymany
28 marca przedszkolaki oraz uczniowie klas I-V szkoły podstawowej wyruszyli na wycieczkę do Portu Lotniczego w Szymanach. Na miejscu na dzieci czekał już przewodnik, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział o funkcjonowaniu lotniska. Dzieci mogły dowiedzieć się m. in.: jak długi jest pas startowy, po co jest wieża kontroli lotów, a także kim jest sokolnik.


Teatrzyk "Magiczna książka"
W naszej szkole staramy się podtrzymywać i rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci m. in. poprzez oglądanie teatrzyków promujących czytelnictwo. Tego typu teatrzyk odwiedził naszą szkołę 20 marca. Przedszkolaki oraz uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt.” Magiczna książka”.


Rekolekcje wielkopostne
W dniach 13 -14 marca 2017 roku również dzieci z przedszkola uczestniczyły w rekolekcjach wielkopostnych.  W poniedziałek i we wtorek wraz z uczniami ze szkoły oraz nauczycielami  udali się do kościoła na godzinę 11.00. Dzieci i młodzież mogli poświęcić ten czas na duchową refleksję.


Przedszkolaki witają wiosnę
21 marca przedszkolaki uroczyście przywitały wiosnę. W tym celu dzieci ze starszej grupy wykonały Marzannę, z którą udały się do młodszych kolegów, aby wspólnie bawić się, tańczyć i śpiewać. Następnie wyposażeni w instrumenty muzyczne udaliśmy się na spacer ulicami wsi, aby w ten sposób pożegnać mroźną zimę i przywitać nadchodzącą wiosnę.


KRUS
Super jest mieszkać na wsi! Przyroda, zwierzęta, piękne widoki, cisza i spokój. Ale kto myśli, że nie czyhają tu żadne niebezpieczeństwa, jest w błędzie. Z tym właśnie przesłaniem, 17 marca, naszych uczniów odwiedzili przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Przedszkolaki i uczniowie obejrzeli animowany film edukacyjny o rodzinie Porażków, z którego mogli się dowiedzieć o wielu niebezpieczeństwach i zagrożeniach, które można spotkać na wsi i na gospodarstwie rolnym.


Dzień kobiet
Dzień Kobiet przebiegł w naszym przedszkolu bardzo wesoło. Wspólnie bawiliśmy się, tańczyliśmy i śpiewaliśmy. Ponadto, chłopcy przygotowali dla swoich koleżanek laurki i słodką niespodziankę. Oczywiście, zaśpiewali również "100 lat" i złożyli dziewczynkom życzenia z okazji ich święta. Na koniec, czekał na dzieci pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.


Tłusty czwartek
W tłusty czwartek nie powinno liczyć się kalorii. Zgodnie z tradycją w ostatni czwartek przed Wielkim Postem dozwolone jest objadanie się. Jeden z przesądów mówi, że kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, temu w dalszym życiu nie będzie się wiodło. W naszej szkole nie zapomniano o tradycji Tłustego Czwartku a nasi przedszkolacy powodzenie mają zagwarantowane! Każdy ze smakiem zjadł swojego pączka. Później na dzieci czekała kolejna smakowita niespodzianka. Dziękujemy Kai  i Jej Mamie za usmażenie pysznych faworków : )!!!!!


"Baśń o 12 miesiącach"
Dzieci ze starszej grupy przedszkolnej podczas zajęć wcieliły się w małych aktorów i odegrały przedstawienie teatralne pt. "Baśń o 12 miesiącach". Historia opowiadała o małej dziewczynce, która była źle traktowana przez swoją macochę i siostrę. Na szczęście spotkała 12 braci, którzy za dobre serce i uprzejmość dziewczynki, z chęcią jej pomagali. Dzieciom bardzo podobała się przedstawiona opowieść a także możliwości samodzielnego odgrywania przedstawienia. Zajęcia miały na celu przede wszystkim poznanie przez dzieci  następstwa pór roku i miesięcy, utrwalenie ich nazw oraz charakterystycznych zmian zachodzących wówczas w przyrodzie.


Wprowadzenie litery W, zabawy matematyczne z wagą
Przy okazji poznawania nowej litery - W, dzieci ze starszej grupy przedszkolnej poznały różnego rodzaju  wagi oraz ich przeznaczenie. Każde dziecko miało możliwość zważenia się na wadze łazienkowej, sprawdzenia, które z nich jest najlżejsze a które najcięższe. Następnie dzieci porównywały ciężar różnych zabawek przedszkolnych przy użyciu wagi kuchennej i szalkowej.

Andrzejkowe wróżby

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Przedszkolaki podczas zabawy andrzejowej mogły m.in. wywróżyć sobie, jaki zawód zdobędą w przyszłości, jak na imię będzie miała przyszła sympatia czy też jaka przyszłość ich czeka.


Walentynki

Początki Walentynek sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii. Jego patron, czyli św. Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Tak przynajmniej mówi legenda. Walentynki szczególnie sprzyjają nieszczęśliwie lub niefortunnie zakochanym, którym brakuje odwagi lub nie potrafią wyznać swoich uczuć. 14 lutego 2017 roku odbyły się w naszej szkole Walentynki. Przedszkolaki tego dnia tańczyły przy skocznej muzyce a także brały udział w specjalnie przygotowanych z tej okazji walentynkowych zabawach. Na koniec dzieci wykonały kartki walentynkowe, które zabrały do domu dla swoich rodziców.

Przedstawienia teatralne pt. "Uratujmy krainę baśni" oraz "Jeżyk Tuptuś"

W przeddzień Walentynek mieliśmy okazję gościć w naszej szkole aktorów dwóch grup teatralnych dla dzieci. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć aż dwa spektakle. Pierwszy z nich „Uratujmy krainę baśni" opowiadał o losach chłopca, który przez długie spędzanie czasu przed komputerem zapomniał o tak ważnym czytaniu książek. Jednak po spotkaniu z bajkowymi postaciami postanowił wrócić do krainy bajek i uratować ją od zapomnienia przez dzieci. Przedstawienie miało charakter interaktywny co oznacza, że dzieci brały w nim aktywny udział. Spektakl mimo tak ważnego przesłania był również pełen humoru i zabawnych sytuacji. Głównym przesłaniem teatrzyku było zachęcenie dzieci do czytania baśni i ukazanie korzyści płynących z tego faktu. Druga grupa aktorów przedstawiła historię jeżyka, który nie chciał być sobą. Imponował mu wygląd innych zwierząt, ich cechy charakteru, a także sposób zachowania. Nie potrafił docenić swoich własnych możliwości Po zamianie w bezbronną owieczkę na własnej skórze odczuł,  że najważniejsze jest bycie sobą i dostrzeganiu własnych zalet.  Największe wrażenie na dzieciach zrobiły ciekawe kostiumy, które wiernie oddawały charakter postaci. Na uwagę zasługuje również gra aktorska oraz zabawne teksty.  Morał płynący z  przedstawienia był dla dzieci bardzo jasny i zrozumiały. Profesjonalna gra aktorów, piękne stroje, scenografia i muzyka, a przede wszystkim treść sprawiły, że spektakl pozostanie na długo w pamięci dzieci.


Dzień Babci i Dziadka

W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Ta wspaniała uroczystość odbyła się  w naszej szkole 20 stycznia 2017 roku w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Na naszych gości czekał również słodki poczęstunek. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Przedszkolaki wzruszyły swoich dziadków pięknymi wierszykami, piosenkami humorystycznymi m.in.: „ O dziadku, który nie słucha nawet babci” oraz układem tanecznym z pomponami. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie zaśpiewali uroczyste „Sto lat” oraz wręczyli podarunki babciom i dziadkom. W tym roku przedszkolaki wykonały korony, które następnie ozdabiały według własnego pomysłu. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Kochanym Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy samych wspaniałych chwil oraz tego, aby zawsze byli tak dumni ze swych wnuków jak w tym pięknym dniu.


Bal karnawałowy

Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. W okresie tym organizowane są  bale, maskarady i zabawy taneczne. We wtorek 17 stycznia 2017 roku, w naszej szkole już od rana było bardzo gorąco, a wszystko to za sprawą atmosfery związanej z Balem Karnawałowym, na który dzieci tak długo czekały! W radosnej zabawie uczestniczyły dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I-III. W tym roku nasz bal przebiegał pod hasłem „ W krainie bajek". Szalone wygibasy były poprzedzone profesjonalną sesją zdjęciową dzieci w przebraniach. Na ten dzień nasza sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, pięknie udekorowaną balonami i kolorowymi wstążkami. Uczniowie licznie przybyli w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postaci. Na parkiecie pojawiły się księżniczki, piraci, wróżki, aniołki, rycerze i różne zwierzęta. Przy dźwiękach największych hitów disco polo i piosenek dziecięcych wszyscy bawili się doskonale. Dzieci z chęcią brały udział w proponowanych przez animatora konkursach i zabawach. Zabawa karnawałowa była bardzo udana.  W naszej placówce bale są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki.


CHOINKA

Chyba nikt nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Również nasze przedszkolaki postanowiły poczuć świąteczny klimat i zabrały sie z wielkim zapałem do strojenia świątecznego drzewka. Udekorowana choinka stanęła w centralnej części naszej sali, a my byliśmy bardzo zadowoleni z efektów naszej wspólnej pracy.


Świąteczne pierniczki i jasełka bożonarodzeniowe

Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku: 22 grudnia 2016 roku o godzinie 10.00 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej odbyły się artystyczne występy dzieci związane z tematyką bożonarodzeniową.
Jako pierwsza zaprezentowała się młodsza grupa przedszkolna. Dzieci pięknie zaśpiewały piosenki o tematyce świątecznej. Następnie swój program artystyczny przedstawiły starszaki z naszego przedszkola. Dzieci wcieliły się w role pastuszków podczas układu tanecznego oraz odegrały „anielskie harce” , a także zaśpiewały piosenki o Świętym Mikołaju. Na zakończenie występu wszyscy obecni zostali poczęstowani pysznymi pierniczkami przygotowanymi przez przedszkolaki.


MIKOŁAJKI

06.12.201 6  r. przedszkolaki czekały na niezwykłego gościa Mikołaja. Już od samego rana pytały, kiedy przybędzie Mikołaj. Na jego cześć każde dziecko ubrało się na czerwono i włożyło na głowę charakterystyczną czerwoną czapkę. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Nie obyło się bez piosenek i wierszyków recytowanych przez przedszkolaki. Mikołaj również nie zapomniał o prezentach dla dzieci. Następnego dnia, starszaki udały sie na stołówkę, aby przygotować ulubiony koktajl owocowy św. Mikołaja. Naszym przedszkolakom również posmakował ten pyszny deser.


Wprowadzenie litery "i" na podstawie wyrazu "igła"
Przy okazji wprowadzenia litery "i", dzieci miały okazję przybliżyć sobie specyfikę pracy krawcowej. Dzieciom nieobce są już takie pojęcia jak: igły, nici, szpilki, szpulki i naparstki. Ponadto, starszaki miały okazję spróbować swoich sił w nawlekaniu igły oraz przyszywaniu guzików. Jak widać na zdjęciach, świetnie sobie poradziły z tym zadaniem.


Zabawa dydaktyczna "Rodzinne przyjęcie"
Dzieci ze starszej grupy przedszkolnej przygotowały uroczyste przyjecie rodzinne. Zapoznały sie z prawidłowym sposobem nakrycia stołu, liczyły i układały talerzyki, łyżki, łyżeczki, widelce, noże, kubeczki, serwetki - tak, by starczyło ich dla wszystkich członków rodziny. Następnie przygotowały pyszne i zdrowe potrawy ze zgromadzonych w kąciku kuchennym zabawkowych produktów spożywczych. A ponieważ wyobraźnia i inwencja twórcza naszych przedszkolaków nie zna granic - zajęcia przekształciły się we wspaniałą zabawę a rodzinny domowy obiad w prawdziwą elegancką uroczystość w restauracji pełnej kucharzy i kelnerów.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego