Warsztaty - Szkoła Wipsowo

Idź do spisu treści

Menu główne:

4 czerwca 2019 roku zostały zoorganizowane warsztaty przyrodnicze w Bukwałdzie.
To edukacja terenowa połączona z wypoczynkiem. Zajęcia prowadzą profesjonaliści-pasjonaci, którzy na co dzień pracują w zawodach związanych z przyrodą. Była to praktyczna nauka przyrody na łonie natury.
W ten sposób uczniowie klasy IV mogli pogłębić swoją wiedzę z tego przedmiotu.

Uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki uczestniczyły w styczniu 2019 roku w warsztatach bursztynniczych w ramach których
odbyła się:

- prelekcja o bursztynie ( między innymi: pochodzenie bursztynu, największe okazy, nazwy bursztynu w innych językach,
szlak bursztynowy),
- pokaz bursztynu i inkluzji,
- poznanie właściwości fizycznych i chemicznych bursztynu,
- pokaz topienia bursztynu (kadzidełka),
- zajęcia warsztatowe polegające na szlifowaniu i polerowaniu bursztynów przez dzieci,
- zajęcia plastyczne polegające na tworzeniu rysunków z pyłu bursztynowego
– zajęcia techniczne polegające na ozdabianiu serduszek bursztynem i brokatem.

W dniach 18-20 października 2018 roku odbyły się warsztaty językowe w Niemczech, których nazwa – „Na drodze ku wolności” -nawiązuje do przemian jakie następowały na terytorium Niemiec po 1945 roku, a także po upadku Muru Berlińskiego w 1989roku.
Zmiany te również miały duży wpływ nie tylko sytuację w naszym kraju, ale również w Europie i na świecie. W dniach 18-20 października 2018 roku odbyły się warsztaty językowe w Niemczech, których nazwa – „Na drodze ku wolności” - nawiązuje do przemian jakie następowały na terytorium Niemiec po 1945 roku, a także po upadku Muru Berlińskiego w 1989 roku. Zmiany te również miały duży wpływ nie tylko sytuację w naszym kraju, ale również w Europie i na świecie. Pierwszego dnia naszych warsztatów zwiedzaliśmy największe miasto Republiki Federalnej Niemiec - Berlin.
Miasto zaczęliśmy poznawać od ścisłego centrum, które nazywa się Alexanderplatz. Wielu Niemców żartuje sobie, że na Alexanderplatz jest więcej turystów, niż rodowitych Niemców. Sami musieliśmy przyznać rację temu stwierdzeniu,
ponieważ słyszeliśmy tam języki i widzieliśmy  twarze ludzi z całego świata! Pierwsza atrakcją jaką na nas czekała była Wieża Telewizyjna (Fernsehturm), na którą wjechaliśmy windą poruszającą się z prędkością 6 m/s. Z wysokości 207 metrów nad ziemią mieliśmy niewątpliwą przyjemność podziwiania panoramy całego miasta. Odbyliśmy również godzinny rejs statkiem po rzece Sprewie, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć najbardziej urokliwe zabytki i zakątki miasta, a także wysłuchać interesujących opowieści na temat niemieckiej stolicy dzięki audioprzewodnikowi, w który każdy uczestnik rejsu został uposażony. Płynąc statkiem zobaczyliśmy min. Wyspę Muzeów, Reichstag, Fernsehturm, Kolumnę Zwycięstwa i wiele innych ciekawych miejsc.
Po rejsie statkiem udaliśmy się pod Reichstag, który jest siedzibą niemieckiego rządu i perłą architektoniczną. Nieopodal Reichstagu znajduje się Brama Brandenburska, która również wywarła na nas ogromne wrażenie.
W drodze pod Bramę Brandenburską zobaczyliśmy linię, która upamiętnia podział Berlina na Wschodni i Zachodni z okresu panowania tzw. zimnej wojny i podziału Niemiec. Sam Mur Berliński również mogliśmy zobaczyć i podziwiać tzw. East Side Gallery  - płyty muru zostały pokryte graffiti i wzbogacone o specyficzne komentarze historyczne. Drugiego dnia udaliśmy się do Poczdamu. W Poczdamie zwiedzaliśmy Park Sanssouci, który tworzy zespół pałaców i ogrodów, które powstały w XVIII wieku za czasów Fryderyka Wielkiego. W samym centrum parku znajduje się pałac Sanssouci – letnia
rezydencja Fryderyka Wielkiego. Również na terenie kompleksu pałacowego Sanssouci znajduje się grób Fryderyka Wielkiego, który nazywany jest również „Kartoflanym królem”, gdyż wymusił na poddanych uprawianie kartofli. W hołdzie królowi na płycie nagrobnej kładzione są kartoflane bulwy. Kolejnym miejscem, które zwiedzaliśmy był Pałac Cecilienhof.
Był to pałac rodu Hohenzollernów, a właściwie księcia koronnego Wilhelma i jego żony Cecylii. Miejsce to nabrało szczególnego znaczenia w wyniku konferencji poczdamskiej, na której spotkała się tzw. wielka trójka. Głównym celem konferencji było opracowanie traktatów pokojowych. Niewątpliwą rozrywką była wizyta w Parku Filmowym w Babelsberg (Babelsberg – dzielnica Poczdamu). To tam mogliśmy oddać się zabawie w stu procentach! Odwiedziliśmy min. Action – Kino 4D, obejrzeliśmy interesujący pokaz zawodowych kaskaderów w wulkanie, popłynęliśmy łódkami po bajkowej krainie pisarza Janoscha, odwiedziliśmy średniowieczne miasto, zobaczyliśmy uliczkę z westernu, dzięki której zrozumieliśmy na czym polega tzw. perspektywa powietrzna. Trzeciego dnia w drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy Poznań.
Wizytę swą w mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania najstarszej bazyliki i katedry w Polsce – Bazyliki Archikatedralnej św. Piotra i Pawła położonej na Ostrowie Tumskim. To właśnie w tym miejscu wszystko się zaczęło – historia państwa polskiego.
W bazylice odkryto relikty płyty z zaprawy wapiennej, tzw. misy chrzcielnej i krypty grobowe, identyfikowane przez badaczy jako prawdopodobne groby monarsze: księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. Następnie udaliśmy się na starówkę poznańską, gdzie o godzinie 12.00 w południe mogliśmy podziwiać koziołki, które tylko raz dziennie bodą się dwanaście razy na wieży ratusza. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała historię miasta, a także zaangażowała uczniów w tę opowieść za pomocą krótkiego „przedstawienia ulicznego” Po zwiedzeniu starego miasta udaliśmy się na obiad, po którym czekała nas dalsza droga powrotna do domu.

21 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się na coroczne warsztaty pod hasłem "Pożegnanie lata".
Tym razem celem naszej podróży stało się malownicze, mazurskie miasto Mikołajki.Naszym pierwszym przystankiem w podróży była miejscowość Krutyń, w której główną atrakcją turystyczną jest leniwie
płynąca rzeka Krutynia. Wraz z naszymi przewoźnikami czyli sztakerami wyruszyliśmy w przejażdżkę po rzece łodzią zwaną
"pychówką". Podczas godzinnej przejażdżki wpłynęliśmy w zielony tunel, utworzony przez zwieszające się nad wodą gałęzie drzew. Była to doskonała okazja do obcowania z przyrodą: mijaliśmy kaczki, łabędzie, a w wodzie uwijały się stada małych rybek. Następnie wyruszyliśmy do miejscowości Ruciane-Nida, by stamtąd wyruszyć w godzinny rejs statkiem Faryj. Trasa naszej wyprawy obejmowała jezioro Śniardwy wraz ze Śluzą Guzianką. Rejs upłynął nam w bardzo przyjemnej atmosferze, a przyczyniły się do tego piękne widoki oraz wspaniała pogoda. Metą naszego rejsu były Mikołajki. Typowo turystyczna miejscowość zrobiła na naszych uczniach spore wrażenie.
Tutaj spędziliśmy miło czas spacerując wzdłuż portu oraz dokonując zakupu pamiątek.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze na obiad i wyruszyliśmy do domu.
Warsztaty wszystkim bardzo się podobały i pozwoliły naszym uczniom bliżej poznać "Krainę Tysiąca Jezior".

Dnia 10 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum wzięli udział w zajęciach
warsztatowych pt.:,,Szkoła z polotem”
.

Warsztaty odbyły się w Porcie Lotniczym w Szymanach. Jest to nowoczesny, międzynarodowy port z pełną infrastrukturą przygotowaną do obsługi samolotów pasażerskich poruszających się zarówno w trybie rejsowym i czarterowym. Podczas zajęć ,,Szkoły z polotem” uczniowie mieli okazję poczuć się jak prawdziwi pasażerowie odlatujący z lotniska.
Pan przewodnik najpierw opowiedział o samym obiekcie, kiedy go zbudowano, omówił projekt architektoniczny terminalu oraz
podał wiele ciekawych informacji dotyczących lotniska.
Następnie uczniowie dostali bilety na lot do Londynu i odbyli prawdziwą odprawę lotniczą.
Przeszli  przez bramki wykrywające metal oraz pierwiastki radioaktywne, zostali też dokładnie sprawdzeni przez strażników. Było to niesamowite przeżycie. Kolejnym punktem była wizyta w jednostce straży pożarnej lotniska, gdzie dzieci miały okazję obejrzeć nowoczesne samochody strażackie oraz zrobić sobie zdjęcie za kierownicą takiego pojazdu. Następnym punktem była wizyta u sokolnika. Uczniowie byli bardzo zdziwieni, gdy dowiedzieli się, że na wielu lotniskach tuż przed startem samolotu wypuszcza się ptaki drapieżne- sokoły lub jastrzębie, aby przepłoszyły drobne ptactwo z okolicy lotniska. Robi się tak ze względów bezpieczeństwa- ptaki mogłyby się przypadkiem dostać do silnika lecącego
samolotu, co spowodowałoby wypadek. Drapieżniki wzbudziły w uczniach wielką sympatię i wielu z nich zrobiło sobie
pamiątkowe zdjęcie z ptakiem na ramieniu. Ostatnim już elementem wycieczki był poczęstunek w lotniskowym barze. Zajadając pyszne kanapki uczniowie dzielili się wrażeniami z warsztatów, po czym udali się w powrotną drogę do Wipsowa. Warsztaty były bardzo ciekawe, uczniowie poznali ważne miejsce dla gospodarki naszego regionu. Zajęcia dały też dzieciom możliwość doświadczenia niesamowitych przeżyć, bowiem dla większości z nich była to pierwsza w życiu wizyta na lotnisku.

W dniach 8-9.09.2016r. uczniowie Niepublicznego Zespołu Szkół i Placówek w Wipsowie uczestniczyli w warsztatach:
„Cudze chwalicie, swego nie znacie. Poznajemy Jastrzębią Górę i Ruchome Wydmy w Łebie”.
 8 września 2016 roku uczniowie wyjechali  w kierunku  Morza Bałtyckiego. Warsztaty rozpoczęły się kilkugodzinną wycieczką  do Słowińskiego Parku Narodowego i najlepiej zachowanych w Europie Środkowej wydm ruchomych. Na wydmy dotarliśmy meleksami.   Największe z wydm osiągają ponad 30m wysokości i ok. km długości. Oprócz wędrujących piasków w skład parku wchodzą przymorskie jeziora. Uczestnicy wycieczki mieli okazję płynąć statkiem po jednym z nich, a mianowicie po Jeziorze Łebsko.
 Po wspaniałym rejsie kolejnym etapem wycieczki był przejazd do Łeby, jednej z najpopularniejszych miejscowości położonych nad morzem,  na obrzeżu Słowińskiego Parku Narodowego. Po kolacji uczniowie korzystali z basenu położonego na terenie pensjonatu, w którym zatrzymaliśmy się na nocleg. Dzień zakończono ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.
 Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od kilkugodzinnego pobytu w niesamowitym Fokarium -Sea Parku w Sarbsku. Dzieci zobaczyły: oceanarium prehistoryczne 3D, park makiet zwierząt morskich, park miniatur latarni morskich, „błękitka” mówiącego wieloryba- interaktywne widowisko multimedialne z udziałem zabawnego wieloryba, muzeum marynistyczne, park linowy dla dzieci, wrak na wspak, który u niejednego wywołał zaburzenia błędnika, place zabaw wewnątrz repliki galeonu. Najciekawszym punktem programu podczas pobytu w Sea Parku był pokaz karmienia fok. Dzieci podziwiały jak zwierzęta reagują na komendy trenerów np. klaszczą, skaczą, „witają się”. Uczestniczyliśmy w dwóch pokazach: uchatek kalifornijskich i fok szarych.
 Kolejnym punktem podróży była Jastrzębia Góra, w której udaliśmy się na plażę, tam podziwialiśmy najwyższy klif w Polsce. Warsztaty zakończyliśmy przejazdem na przylądek Rozewie gdzie zwiedzaliśmy latarnię morską.
 Z pewnością  każdy uczestnik warsztatów przekonał się,że cudze chwalimy swego nie znamy i przyzna, że podróże kształcą.

Warsztaty językowe: Poznań- Słubice- Berlin- Tropical Island- Gniezno
W dniach 21-24 czerwca 2015r. Odbyły się, jak co roku, wyjazdowe warsztaty językowe po krajach niemieckojęzycznych. Tym razem uczniowie naszej szkoły odwiedzili Poznań, Słubice, Berlin, Tropical Island oraz Gniezno.
Pierwszego dnia zwiedzali Poznań. Spacerowali po Starym Mieście, zobaczyli m. in. ratusz ze słynnymi koziołkami, pręgierz, zabytkowe kamienice, barokowy kościół farny i inne zabytki.
Drugi dzień to pobyt w Berlinie, przejazd w pobliżu ,,Muru berlińskiego'', opery, Uniwersytetu Berlińskiego, Katedry Berlińskiej, Czerwonego Ratusza, Bramy Brandenburskiej, Parlamentu Niemieckiego.
Uczniów bardzo zaciekawiło Muzeum techniki, w którym znajdowały się eksponaty wielkich lokomotyw, i wagonów, samoloty, samochody, motocykle i rowery, a nawet statki i łodzie. Wszystkie te pojazdy prezentowały rozwój techniki od starożytnych rekonstrukcji do nowoczesnych. W  muzeum czekało też na dzieci około 250 eksperymentów. Mogły dotykać eksponatów, wprawiać w ruch, badać jak działają. Ciekawą atrakcją była chatka czarownicy, w której można dać się zakręcić. Pokonywanie kolejnych sal to niezapomniane wyzwanie i przygoda.
Trzeci dzień uczniowie spędzili na zabawie w ogromnym, wodnym parku rozrywki- Tropical Island koło Berlina. To kraina pełna egzotyki: spacery po plaży Morza Południowego, ekspedycje po Lesie ?Tropikalnym, relaks w Strefie Saun. Dzieci korzystały z kąpieli, pływały i zjeżdżały na zjeżdżalniach wodnych. Był to niesamowity dzień pełen wrażeń.
Czwartego dnia uczniowie pojechali do Gniezna-aby zwiedzić pierwszą stolicę Polski. Zobaczyli tam m. in. Katedrę Gnieźnieńską i pomnik Bolesława Chrobrego.
Następnym przystankiem w drodze powrotnej do domu był Toruń. Tutaj spacerowali po Starówce. Widzieli Krzywą Wieżę, dom Kopernika, Ratusz. W czasie wolnym zakupili słynne toruńskie pierniki.
Po tylu dniach atrakcji i wspaniałych wrażeń uczniowie z radością powitali Wipsowo.
Zmęczeni, ale zadowoleni już czekają na następne warsztaty.

„Widzę, słyszę, dotykam-nauczyłem się” - szkolne warsztaty na Helu
Promyki słońca muskające nasze twarze, szum morza i miękki piasek między palcami. Czy istnieje przyjemniejszy sposób na żegnanie lata niż warsztaty szkole spędzone nad polskim morzem? Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum pojechali 10 września na Hel w ramach szkolnych warsztatów „Widzę, słyszę, dotykam-nauczyłem się”. Edukacja nie musi zamykać się w czerech ścianach klas. Dużo lepiej zapamiętuje się nowe informacje, gdy można ich doświadczyć na własnej skórze.
Dzień przed wyjazdem p. Sylwia wraz z p. Irminą i p. Olą przygotowały prezentację multimedialną o miejscach, które uczniowie mieli odwiedzić w ramach warsztatów. Informacje podane były w przystępny sposób i opatrzone atrakcyjnymi fotografiami. Wszystkim prezentacja bardzo się spodobała i już nie mogli się doczekać, aby zobaczyć to wszystko na własne oczy.
Opiekunkami w czasie wyjazdu były p. dyrektor, p. Ania, p. Zosia i p. Irmina. Zbiórka o 6.15 w Wipsowie przebiegła prawidłowo i o 6.30 można było ruszyć w podróż. Nie obyło się bez paru przystanków na rozprostowanie nóg i skorzystanie z łazienki, ponieważ cała podróż na Hel trwała aż 4 godziny! Nikt się jednak nie nudził w czasie jazdy gdyż czas umilało nam dwóch przewodników. Z głośników rozlegała się także wesoła muzyka, a w drodze powrotnej uczniowie mogli obejrzeć ciekawe filmiki z serii „Magiczne drzewo”.
Pierwszym punktem zwiedzania Helu było molo, gdzie dzieci mogły nacieszyć oczy szerokim morzem, posłuchać wielu ciekawostek pana przewodnika a nawet zobaczyć żywe meduzy. Niedaleko molo znajduje się latarnia morska. W czasie obrony Helu 19 września 1939 roku, latarnia została wysadzona w powietrze przez polskich saperów, dla utrudnienia celowania niemieckiej artylerii. W roku 1942, w czasie okupacji niemieckiej latarnię odbudowano a w roku 2001 latarnia przeszła gruntowny remont. Droga na szczyt tego zabytku nie była łatwa, ale zapierający dech w piersiach widok na samym szczycie wart był całego wysiłku.
Po chwili na zakup pamiątek, grupa udała się na smaczną grochówkę do niedalekiej restauracji ze wspaniałym widokiem na morze. Świeże morskie powietrze sprawiło, że każdy miał istnie wilczy apetyt.
Następnym punktem programu było zwiedzanie fokarium i obserwacja odbywającego się tam o określonych porach karmienia fok. Fokarium wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999 roku, choć działalność na rzecz badań i ochrony fok podjęto znacznie wcześniej. Wszyscy byli zachwyceni widokiem pluskających wesoło zwierząt. Niektóre z nich wykonywały ciekawe sztuczki jak na przykład przynoszenie wyrzuconych przez treserki kolorowych piłek.
Gdy foki skończyły swoje popisy, uczniowie mieli czas na lody oraz na pluskanie się w morzu. Był to moment, na który wszyscy czekali cały dzień. Czy można przyjechać nad morze i nie zanurzyć w nim nawet palca? Pogoda sprzyjała ponieważ było bardzo słonecznie i nawet panie nauczycielki dały się skusić na spacer plażą po ciepłym piasku. Woda była zadziwiająco przyjemna. Dla dalszej ochłody można było kupić lody włoskie w pobliskiej budce. Kto jeszcze tego nie zrobił mógł kupić pamiątki w rozsypanych przy plaży sklepikach.
Ostatnim punktem programu był godzinny rejs statkiem. Niektóre dzieci bały się spienionych fal i hałasu silnika, ale błyskawicznie oswoiły się z nową sytuacją i cieszyły widokiem oddalającego się brzegu. Kapitan statku był bardzo przyjazny i zapraszał dzieci do kabiny, gdzie pozwalał założyć swoją kapitańską czapkę oraz czapki marynarskie, zrobić sobie zdjęcie a nawet dotknąć steru. Chętnych było wielu, na szczęście rejs był dość długi by wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z tej oferty. Żal było opuszczać statek, ale zbliżał się wieczór i czas było wracać w wipsowskie strony.
Aby nauka na warsztatach nie poszła w las, pani dyrektor rozdała ulotki z informacjami o helskim fokarium i powiedziała, że niedługo odbędzie się konkurs wiedzy. Na ulotkach była lista pytań wraz z odpowiedziami,więc każdy będzie mógł rzetelnie przygotować się do konkursu. Podróż powrotna minęła spokojnie. Część uczniów spała, część oglądała film, ale wielu z nich wciąż miało energię na rozmowy i wspólne zabawy. Autobus dojechał do Wipsowa o godzinie 22.00. Wszyscy byli zmęczeni, ale niewątpliwie zadowoleni z wyjazdu. Czekamy na kolejne!
Irmina Kłoss – nauczyciel języka angielskiego

Zagraniczne warsztaty z języka niemieckiego.
Uczniowie naszej szkoły jak co roku wyjechali na zagraniczne warsztaty z języka niemieckiego. Celem jak zawsze było obcowanie z językiem obcym.
Po drodze uczestnicy wycieczki zatrzymali się w Solcu Kujawskim, gdzie zwiedzali Jura Park i Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha. Drugiego dnia pojechali na Tropical Islands – największy w Europie tropikalny park rozrywki- niedaleko Berlina. Znajduje się tam imitacja morza, sztuczne wiry, fontanny, jaskinie porośnięte bujną roślinnością, zjeżdżalnie i piękna plaża.
Trzeciego dnia podczas pobytu w Berlinie uczniowie zobaczyli słynną Aleję Lipową, Bramę Brandenburską, historyczny fragment Muru Berlińskiego oraz Reichstag.Zwiedzili też jedno ze słynnych muzeów Pergamonmuseum. Następnie w Poczdamie odwiedzili miejsce podpisania traktatu poczdamskiego oraz ogrody pałacowe SanSouci.
W drodze powrotnej do Wipsowa zwiedzili Toruń, gdzie uczestniczyli w w warsztatach w zakładzie piernikarskim. Poznali historię i tradycje związane z piernikami oraz własnoręcznie przygotowali je do wypieku w wielu różnych kształtach(serduszka, koguty, kareta, herb Torunia i inne).
Warsztaty językowe upłynęły szybko i zapewniły uczniom wiele niesamowitych atrakcji.

Warsztaty języka niemieckiego

Warsztaty języka niemieckiego to nie tylko zachęta do nauki języka, ale przede wszystkim kontakt z żywym językiem, jego naturalnym brzmieniem i melodią.
O tym, że najlepiej uczyć się języka w kraju, w którym język ten służy do codziennego porozumiewania się jego mieszkańców, wiadomo od dawna. Nikt zatem nie powinien mieć wątpliwości, że wyjazd do Niemiec to znakomita okazja do kontaktu z kulturą tego kraju, ale także do podszlifowania znajomości tego języka.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego