Szkoła Wipsowo

Dla Niepodległej

W związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości obecny rok szkolny 2017/2018 jest „Rokiem dla Niepodległej”

11 września 2017 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty historyczne realizowane w ramach projektu „Echa przeszłości w latach 1939-1989” pt.” Polski wrzesień 1939” i „Polskie Państwo Podziemne” dla uczniów klas: IV – VI Szkoły Podstawowej oraz I – III Gimnazjum .Celem warsztatów  było uwrażliwienie postawy naszych uczniów na patriotyzm i upamiętnienie bohaterów narodowych. Zajęcia obejmowały między innymi : przyczyny wybuchu II wojny światowej, poznanie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, poznanie ważnych traktatów i ich postanowień ,analiza tekstów źródłowych z relacji świadków. Zajęcia wzbudziły  wśród uczniów duże zainteresowanie a największe wśród miłośników II wojny światowej. Celem zajęć było uświadomienie istotnej roli największego konfliktu, zainteresowanie bohaterami II wojny światowej ,dociekanie, analizowanie i krytyka.

26 września 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający przypadającą 27 września, 78 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
„My z niego wszyscy…” to hasło ogólnopolskiej akcji upamiętniającej Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.
Na początek głos zabrała pani Dyrektor. Na budynku naszej szkoła zawisła biało-czerwona flaga. Odśpiewany został hymn narodowy. Uczniowie wysłuchali wierszy i piosenek o Polskim Państwie Podziemnym. Dowiedzieli się czym było Polskie Państwo Podziemne, kto do niego należał, jakie cele mu przyświecały, a także, co jest symbolem Polski walczącej  oraz jakie były polskie zalążki państwa podziemnego i jego zbrojnego ramienia.

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia przedstawienia pt. "Ojczyzna". Spektakl wystawiła grupa teatralna z Białegostoku. Przedstawienie miało charakter interaktywny co oznacza, że było ono realizowane z udziałem publiczności. Chętne dzieci mogły stanąć obok profesjonalnych aktorów na scenie i wziąć udział w spektaklu. Głównym celem przedstawienia było przypomnienie dzieciom symboli narodowych, przybliżenie historii naszego kraju oraz wzbudzenie w nich postawy patriotycznej. Teatrzyk bardzo podobał się dzieciom, a aktorzy w nim występujący zostali nagrodzeni brawami.

10 listopada 2017r. odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Jedenasty listopada to wielka data – symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem nauczyciela historii. Uczniowie naszej szkoły przypomnieli historyczne wydarzenia mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i o powstaniu Państwa Polskiego w roku 1918. Wykonano również wiązankę pieśni patriotycznych.

Na zaproszenie szkół i placówek oświatowych pracownicy Delegatury IPN prowadzą zajęcia z najnowszej historii Polski. Projekt jest skierowany do najmłodszych odbiorców historii w klasach I-III. We wtorek 28 listopada 2017 roku gościli w naszej szkole. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom – w atrakcyjnej i przystępnej formie – polskich symboli narodowych: godła, flagi oraz hymnu. Materiał filmowy i dźwiękowy dodatkowo wzbogacił przygotowane zabawy edukacyjne.

1 marca 2018 roku, gimnazjaliści naszej szkoły uczestniczyli w wykładzie pod tytułem: „Żołnierze Wyklęci na Warmii i Mazurach”, który odbył się w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim. Pracownik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, przybliżył młodzieży działalność szwadronów majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na terenie południowej Warmii i Mazur od maja 1946 do stycznia 1947 roku. Po wykładzie uczniowie mieli okazję obejrzeć otwarcie wystawy zatytułowanej: „Śladami Żołnierzy Niezłomnych na Warmii i Mazurach”, dzięki której utrwalili sobie sylwetki ludzi, którzy walczyli za wolną, niezależną i prawdziwie demokratyczną Polskę.