Archiwum 2016-2017 - Szkoła Wipsowo

Idź do spisu treści

Menu główne:

Archiwum
 

31 maj 2017 czworo uczniów klasy czwartej naszej szkoły uczestniczyło w konkursie ZWINNE LICZBY w Łęgajnach.
Konkurencje były połączeniem sprawności fizycznej, celności z umiejętnością rozwiązywania problemów matematycznych.
Zajęliśmy czwarte miejsce, a łatwo nie było: rzucać celnie piłką, skakać na skakance, biegać i rozwiązywać zadania na czas! Ale razem z kolegami z naszej gminy bawiliśmy się fantastycznie!

Z okazji dnia dziecka uczniowie Niepublicznego Gimnazjum w Wipsowie pojechali do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie na premierowy spektakl ,,Skrzypek na dachu" przygotowany przez Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Widowisko „Skrzypek na dachu”, wystawione po raz pierwszy 22 września 1964 roku na Broadwayu, stało się jednym z największych przebojów w historii musicalu. Osadzony w realiach carskiej Rosji sprzed wieku ukazuje codzienne życie mieszkańców Anatewki â?? i Żydów, i gojów. Głównymi postaciami są mleczarz Tewje, jego żona Gołda i ich młode córki. Ale w „Skrzypku na dachu”, jak zresztą już na początku mówi sam mleczarz, są i inni. Znakomita muzyka, ujmujące libretto, świetnie napisane piosenki przesądziły o popularności dzieła, które mimo upływu lat nie traci nic ze swej świeżości.Piosenka „Gdybym był bogaczem”, jedna z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie, jest sztandarowym utworem spektaklu.
Tak wspaniałe przedstawienie było dla naszych uczniów nowym, wspaniałym doświadczeniem. Młodzież  z zapartym tchem śledziła losy bohaterów ukazane na scenie, wspólnie z nimi przeżywała ich radości i smutki. A kiedy nadszedł koniec przedstawienia, uczniowie pełni pozytywnych emocji wrócili do szkoły. To był z pewnością niezapomniany Dzień Dziecka.

Dzieci z naszej placówki   wzięły udział w VI edycji imprezy sportowej pod hasłem „JEM OWOCE, PIJĘ MLEKO – W ŻYCIU ZAJDĘ DALEKO”, która odbyła  się 26.05.2017 r.  Uczestniczyły w konkurencjach: „Sztafeta ogórkowa”, „Kelnerzy”, „Unihokej jabłkowy”, „Toczenie jabłek”, „Lody owocowo-warzywne” oraz konkurs „Linowy siłacz”. Na terenie kompleksu sportowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie przygotowano liczne atrakcje towarzyszące zawodom. Był występ Orkiestry Wojskowej
z Giżycka, pokaz wyposażenia wojskowego i policji drogowej, rajd traktorem, jazda konna, występ dziecięcego teatru konnego, ul demonstracyjny. Dzieci chętnie zajadały smaczne jabłka, pierożki, zupę gulaszową, kanapki z dżemem, popijały mlekiem,  sokiem owocowym. Pogoda dopisywała, impreza świetnie zorganizowana dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń
i pozytywnych emocji, a przede wszystkim propagowała zdrowy tryb życia i aktywny wypoczynek Tak trzymać!


Kościół - występ
W jednym z ważniejszych dniu w roku jakim jest Dzien Matki uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na wystep Kameralnego Chóru z Bydgoszczy do kosciola. Wokalisci wykonali 9 pieknych utworow. Nasi uczniowie z zachwytem wysluchali artystow. W ramach podziękowania dzieci wykonały utwór pod tytułem "Alleluja podziękowanie dla rodziców". Wszystkim bardzo się podobało to wykonanie, a mali artyści otrzymali owacje na stojąco. Pełen emocji utwór wywołał łzy wzruszenia na twarzy niejednej obecnej mamy. Jeszcze raz wszystkim mamom życzymy wszystkiego najlepszego w dniu ich święta.

24 maja 2017 roku na Orliku w Łęgajnach o godzinie 9.15 rozpoczął się IV Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa Koła Łowieckiego Żubr. Nasza drużyna w składzie 8 chłopców z klas III-VI mogła zmierzyć się w pięcioma innymi drużynami, które pojawiły się na murawie boiska. Drużyny takie  jak : Wipsowo, Kronowo, Łęgajny, Lamkowo, Klebark Wielki i Ramsowo rozegrały mecze w dwóch grupach każdy z każdym. Po krótkiej rozgrzewce pierwszy mecz rozegraliśmy z drużyną Ramsowa. Był to interesujący pojedynek piłkarski trwający dwie połowy po 7 minut.  Obie drużyny walczyły wytrwale i zawzięcie. Pojedynek zakończył się remisem. Kolejnym przeciwnikiem była drużyna z Klebarka Wielkiego. Tym razem przeciwnik okazał się lepszy. Ostatni trzeci mecz nasi chłopcy rozegrali  tuż po wyjściu z grupy walcząc o piąte miejsce z drużyną z Lamkowa. Zawodnicy Wipsowa grali  jak z nut, każdy element gry był dopracowany i wygraliśmy 5:0. Tym samym zajęliśmy V miejsce w turnieju otrzymując medale i dyplomy oraz małe upominki.  Turniej był bardzo ciekawy i pełne emocji.  Interesujące pojedynki młodych uczniów kochających grę w piłkę nożną.  Nasi uczniowie pokazali wolę walki, chęć zespołowej gry i wiele umiejętności piłkarskich zarówno tych taktycznych i technicznych, które wykorzystali na boisku. Na pewno w następnym roku jeszcze w większym zapałem i determinacją przystąpimy do rozgrywek  w ramach turnieju organizowanego przez Koło Łowieckie Żubr.

17 maja dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I-VI mieli okazję po raz kolejny obejrzeć spektakl w wykonaniu aktorów z studia teatralnego z Białegostoku. Tym razem artyści wystąpili w przedstawieniu pt.” Moja Ojczyzna”. Wyliczanki, rymowanki, słowne gry oraz piosenki miały za zadanie przybliżyć dzieci krok po kroku do odkrycia wielości znaczeń, które kryją się w słowie OJCZYZNA. Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością symboli narodowych. Mogli także wspólnie z aktorami zaśpiewać znaną im piosenkę pt.: „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Tego typu spektakle oprócz swoich walorów artystycznych umacniają również w dzieciach postawy patriotyczne.

“Chcesz być czymś w życiu, to się ucz, Abyś nie zginął w tłumie ; Nauka to potęgi klucz, W tym moc, co więcej umie”
Tak niegdyś powiedział Ignacy Baliński polski publicysta i pisarz, słowa te wzięło sobie do serca sześcioro naszych uczniów, którzy sumiennie się uczą. Dnia 10 maja 2017 roku w nagrodę za bardzo dobre wyniki w nauce – osiągnięte w miesiącu kwietniu, uczniowie mogli spędzić czas na rozrywce w Olsztyńskim Parku Trampolin. Zabawom nie było końca, wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Tego typu wyjazdy wpisały się już w tradycję naszej szkoły,  uczniowie czują się wyróżnieni i są dodatkowo motywowani do pracy.  

W dniu 16 maja 2017 r. uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Dzieci miały okazję obejrzeć spektakl pt.” Baśnie braci Grimm”. Przedstawienie ukazywało historię chłopca, który otrzymał od swojej babci książkę. Początkowo podchodził do jej przeczytania sceptycznie, jednak wraz z rozwojem akcji stała się ona dla chłopca źródłem ciekawych przygód. Wraz z bohaterami najsłynniejszych baśni braci Grimm przeżywał na nowo ich przygody. Na scenie uczniowie mogli zaobserwować więc m.in. fragmenty „Czerwonego Kapturka”, „Żabiego króla” czy „ Śpiącej Królewny”. Dzieciom bardzo podobała się wciąż zmieniająca się scenografia, efekty dźwiękowe oraz świetna gra aktorska. Podczas spektaklu nie brakowało też elementów humorystycznych, na które dzieci bardzo żywo reagowały.

Dnia 15 maja 2017roku uczniowie klas 4-6 Niepublicznego Zespołu Szkół i Placówek w Wipsowie pojechali do Olsztyna, aby obejrzeć przedstawienie teatralne pt.  ,,Dynastia Miziołków”, który został oparty na motywach książki pod tym samym tytułem autorstwa Joanny Olech.
Spektakl zorganizowany był przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Aktorzy w zabawny sposób ukazali życie trochę nietypowej rodziny:rodziców i trójki ich dzieci.
Głównym bohaterem jest Miziołek, wesoły, otwarty i bystry chłopiec, który w formie pamiętnika opisuje wydarzenia z życia swojego i swojej rodziny.
Przedstawienie podejmuje ważne dla młodego widza tematy: radzenie sobie ze stresem, umiejętność rozwiązywania konfliktów oraz nawiązywania nowych znajomości.
Uczniowie bardzo chętnie dali się wprowadzić w świat wyobraźni i z zaciekawieniem oglądali spektakl.

W poniedziałek, 08.05.2017 r. uczniowie klasy I, II, IV i V Szkoły Podstawowej w Wipsowie w ramach zajęć wychowania fizycznego pojechali na kort tenisowy w Olsztynie. Głównym celem wyjazdu była nauka gry w tenisa ziemnego oraz rozwijanie aktywności ruchowej wśród uczniów. W trakcie zajęć, widoczna była integracja grupy, co dobrze wpływa na relacje między rówieśnikami. Trzeba zachęcać dzieci do czynnego uprawiania sportu. Tematyka zajęć była zgodna z programem nauczania na zajęciach wychowania fizycznego. Na korcie tenisowym zajęcia rozpoczęły się rozgrzewką a potem trener pokazał uczniom forehand, czyli uderzenie piłki wewnętrzną stroną rakiety, które zaczyna się z prawej strony dla zawodnika praworęcznego i z lewej dla tenisisty leworęcznego. Czas spędzony na korcie, umożliwił wszystkim uczestnikom wyjazdu (oprócz korzyści zdrowotnych), wiele radości i przyjemnych wrażeń. Sport u dziecka przede wszystkim wzmacnia ciało, co z pewnością zaprocentuje w dorosłym życiu. Aktywność fizyczna to dla najmłodszych także forma zabawy, która uczy wytrwałości i pokory. Sportem, w którym dzieci świetnie się odnajdują i realizują jest tenis. Grając w tę grę najmłodsi ćwiczą koordynację, wzmacniają kondycję i rozwijają umiejętności rywalizacji. Ponadto tenis jest sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Jest to dyscyplina, która kreuje swojego rodzaju styl bycia i daje ogromną satysfakcję z aktywności.


W piątek 28 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Wipsowie w ramach zajęć wychowania fizycznego pojechali na kryty basen "Star - Dadaj". Głównym celem wyjazdu było rozwijanie aktywności ruchowej wśród uczniów. W trakcie pobytu na basenie, widoczna była integracja grupy, co dobrze wpływa na relacje między rówieśnikami. Dobrze jest  w dzisiejszych czasach propagować zdrowy styl życia i zachęcać do czynnego uprawiania sportu, bo jak wiemy, większość wybiera niepokojąco „osiadły - przedkomputerowy” sposób na życie.  Tematyka zajęć była zgodna z programem nauczania pływania na zajęciach wychowania fizycznego. Na basenie zajęcia obejmowały podstawowe ćwiczenia w wodzie. Czas spędzony „w wodzie”, umożliwił wszystkim uczestnikom wyjazdu (oprócz korzyści zdrowotnych), wiele radości i przyjemnych wrażeń. Zanim uczniowie dotarli do szkoły, już w drodze powrotnej planowali następną wycieczkę, która odbędzie się w 5-go maja.


W piątek 28 kwietnia 2017 roku obchodziliśmy Święto Szkoły. O godzinie 10.00 Pani Dyrektor, grono pedagogiczne oraz wszyscy uczniowie spotkali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, by wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień. Naszą uroczystość rozpoczęli uczniowie z klas I-III wykonując piosenkę pt. „Nasza szkoła”. Kolejno zaprezentowali się nasi najmłodsi uczestnicy: dzieci z przedszkola zaśpiewały piosenkę o zwierzętach, a następnie wzięły udział w mini quizie przyrodniczym. Chwilę później na scenie ponownie pojawili się uczniowie klas I-III, by zaśpiewać piosenkę o sile przyjaźni. Wiele pozytywnych emocji wzbudził także konkurs „Zgaduj-zgadula”. Dzieci biorące udział w rywalizacji mogły wykazać się nie tylko wiedzą, ale także zręcznością. Na zwycięzców czekały nagrody. Mogliśmy obejrzeć także prezentację multimedialną o szkole i jej patronce - Augustynie Wiewiorze, a także podziwiać grę aktorską uczniów klasy VI w krótkiej scence z lektury "Szatan z siódmej klasy". Przedstawienie przybliżyło nam m.in. wygląd dawnej szkoły. Po zakończeniu oficjalnej części dzieci udały się na pyszny poczęstunek.

"ZA OJCÓW GROBY, ZA TRZECI MAJ, TU NASZE MIEJSCE, TU NASZ KRAJ!"3 MAJA 1791 ROK
Patriotyczne apele rocznicowe są w naszej szkole tradycją. Dzięki takim uroczystościom dyrekcja szkoły oraz grono pedagogiczne dążą do kształtowania postaw patriotycznych, wychowania w polskości oraz przygotowania do życia w demokratycznym państwie. W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole jest wpisany apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Przybliża on fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież.
27 kwietnia 2017 roku w naszej szkole  odbył się uroczysty apel z okazji 226 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali inscenizacje, wiersze i pieśni patriotyczne. Przed rozpoczęciem, na udekorowaną salę, weszli aktorzy i przygotowywali się do występu. Gdy zabrzmiał dzwonek na sali zjawili się widzowie. Uczniowie przenieśli się w rok 1791 wykazując się dużą inwencją twórczą.
226 lat temu posłowie wybrani przez obywateli Rzeczypospolitej przyjęli pierwszą europejską konstytucję. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. Bardzo ładnie odśpiewali też pieśni dotyczące tego święta. Nie zabrakło biało – czerwonej flagi państwowej, hymnu, daty 3 Maja 1791 roku oraz nazwisk Stanisława Staszica, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego i Stanisława Małachowskiego. Zwrócono uwagę na doniosłość Konstytucji 3 Maja. Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, oddający klimat walk narodowowyzwoleńczych, emigracji podczas zaborów i ucisku Polaków przez okupantów i zaborców. Tego dnia panował bardzo uroczysty nastrój. Młodzież ten nadzwyczajny temat przygotowała i przedstawiła w sposób bardzo ciekawy i wniosła dużo serca i zaangażowania. Głównym celem apelu było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Cieszymy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn.

Dnia 24 kwietnia 2017 roku w ramach lekcji wychowania fizycznego uczniowie z klasy III I VI wybrali się do Olsztyna na pierwszą lekcję tenisa ziemnego. Zajęcia odbywały się w Olsztyńskim Klubie Tenisowym Jodłowa. Nasi uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali cennych wskazówek instruktora dotyczących sposobu trzymania rakiety, odpowiedniego ustawienia czy też zasad gry w tenisa ziemnego. Po krótkiej rozgrzewce dzieci zostały podzielone na dwie drużyny i wzięły udział w wyścigach rzędów. Zabawa ta miała na celu oswojenie uczniów z rakietą oraz piłeczką. W końcu nadszedł czas na zmierzenie się z „mistrzem”- dzieci miały możliwość zagrania mini-meczu z instruktorem. Wszyscy uczniowie doskonale sobie poradzili- najważniejsze było zaangażowanie i skupienie. Chociaż to dopiero początki nauki gry w tenisa ziemnego, już teraz można zauważyć u dzieci  talent i predyspozycje do tej pasjonującej, ale także trudnej gry.

Gimnazjaliści naszej szkoły w dniach 19-21 kwietnia 2017 roku przystąpili do egzaminu gimnazjalnego. Pierwszego dnia zmierzyli się z językiem polskim, historią i wiedzą o społeczeństwie, drugiego dnia z matematyką i przyrodą a trzeciego z językiem obcym. Napisali oni test, którego wyniki będą decydować o ich dalszej edukacji. To pierwszy tak ważny test w życiu każdego ucznia.Trzymamy kciuki za dobre wyniki...a to już w czerwcu.

 

Dnia 19 kwietnia 2017 roku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej na zaproszenie restauracji Sphinx wybrali się do Olsztyna na warsztaty robienia pizzy. Na początku każde dziecko mogło zobaczyć jak robi się prawdziwe ciasto do pizzy. Mali kucharze z zaangażowaniem wyrabiali, a następnie wałkowali ciasto. Najciekawsze było jednak nakładanie składników, którego samodzielnie dokonały dzieci. W ten sposób przygotowane pizze powędrowały do pieca, by po dłuższej chwili zaskoczyć dzieci bogactwem swego smaku. I tak oto uczniowie zrobili swoją pierwszą profesjonalną pizzę. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na degustację. Pizza smakowała wybornie.

Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie. Alan Alexander Milne.
Zbliżają się Święta Wielkanocne,  z tej okazji uczniowie naszej szkoły 12 kwietnia 2017 roku odwiedzili małych pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Podczas wizyty przekazano chorym dzieciom drobne upominki: pluszowe maskotki oraz kolorowe świąteczne ozdoby. Prezenty zostały  wykonane przez uczniów na lekcjach języka angielskiego oraz na szkolnych warsztatach wielkanocnych. Najpierw spotkaliśmy się z przedstawicielem dyrekcji szpitala, który zaprowadził nas na szpitalny oddział chirurgii. Mali pacjenci byli bardzo zdziwieni i zaskoczeni wizytą uczniów, z ogromną radością przyjęli ofiarowane im upominki. Nasi uczniowie również bardzo przeżyli tę wizytę, na ich twarzach malował się smutek i zaduma. Widać było, że bardzo współczują chorym dzieciom. Była to dla nich niezwykła lekcja empatii, nauczyli się, że bezinteresowna pomoc daje wiele radości, bo przecież o wiele przyjemniej jest dawać niż brać.

Dnia 5 kwietnia 2017 roku trzech uczniów Niepublicznego Zespołu Szkół i Placówek w Wipsowie wraz z nauczycielem języka niemieckiego, miało możliwość wyjechać do Lamkowa na odbywający się w tamtejszej szkole tydzień języków. Tego dnia najważniejszy był język niemiecki, niemiecka kultura oraz historia. Uczniowie mieli okazję poznać, posmakować a także samodzielnie przyrządzić typowe niemieckie potrawy, na przykład sałatkę owocową. Po zintegrowaniu się grup rówieśników, po wspólnych kuchennych rewolucjach nadszedł czas na część artystyczną, którą przygotowała młodzież ze szkoły w Lamkowie, były to między innymi: krótka prezentacja na wesoło znanych osobistości związanych z Niemcami, przedstawienie “Czerwony Kapturek” w wykonaniu najmłodszych dzieci oraz przegląd niemieckich piosenek. Wszystkim prezentacjom bacznie przyglądali się zaproszeni goście, między innymi członkowie mniejszości niemieckiej w Lidzbarku Warmińskim. Po przerwie obiadowej, wszystkie dzieci były podzielone na grupy i mogły pod czujnym okiem profesjonalistów ćwiczyć piosenkę, którą wspólnie odśpiewano na zakończenie tego pięknego, bogatego w atrakcje dnia. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkości i w wyśmienitych nastrojach udali się do swoich domów. Bardzo dziękujemy organizatorom spotkania w Lamkowie za zaproszenie, oraz za mile i pożytecznie spędzony czas.


Dnia 28 marca o godzinie 9.00 przedszkolaki oraz uczniowie klas I-V szkoły podstawowej wyruszyli na wycieczkę do Portu Lotniczego w Szymanach. Położone w sercu regionu lotnisko to nowoczesny, międzynarodowy port z pełną infrastrukturą przygotowaną do obsługi samolotów pasażerskich poruszających się zarówno w trybie rejsowym i czarterowym. Na miejscu na dzieci czekał już przewodnik, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział o funkcjonowaniu lotniska.  Dzieci mogły dowiedzieć się m. in.: jak długi jest pas startowy,  po co jest wieża kontroli lotów, a także kim jest sokolnik. Uczniowie mieli także możliwość wziąć udział w symulacji odprawy biletowo - bagażowej, a także przeszli proces kontroli bezpieczeństwa. Każdy „pasażer” otrzymał kartę pokładową, by wraz z nią autokarem udać się do pana sokolnika czyli opiekuna ptaków drapieżnych np.: sokołów. Praca tych ptaków polega na tym, że swoją obecnością w przestrzeni powietrznej lotniska odstraszają inne ptaki. Ich obecność jest niezbędna, ponieważ zderzenie samolotu z ptakiem może skończyć się stłuczeniem reflektorów, awarią skrzydeł lub silnika. Najodważniejsze dzieci mogły nawet pogłaskać drapieżnego ptaka. Po wizycie u sokolnika dzieci udały się na poczęstunek, a następnie pełne wrażeń udały się do autokaru w bezpieczną drogę do domu.  

Dnia 10 kwietnia 2017roku uczniowie klasy VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum wzięli udział w zajęciach warsztatowych pt.:,,Szkoła z polotem”. Warsztaty odbyły się w Porcie Lotniczym w Szymanach. Jest to nowoczesny, międzynarodowy port z pełną infrastrukturą przygotowaną do obsługi samolotów pasażerskich poruszających się zarówno w trybie rejsowym i czarterowym.
Podczas zajęć ,,Szkoły z polotem” uczniowie mieli okazję poczuć się jak prawdziwi pasażerowie odlatujący z lotniska. Pan przewodnik najpierw opowiedział o samym obiekcie, kiedy go zbudowano, omówił projekt architektoniczny terminalu oraz podał wiele ciekawych informacji dotyczących lotniska.
Następnie uczniowie dostali bilety na lot do Londynu i odbyli prawdziwą odprawę lotniczą. Przeszli  przez bramki wykrywające metal oraz pierwiastki radioaktywne, zostali też dokładnie sprawdzeni przez strażników. Było to niesamowite przeżycie.
Kolejnym punktem była wizyta w jednostce straży pożarnej lotniska, gdzie dzieci miały okazję obejrzeć nowoczesne samochody strażackie oraz zrobić sobie zdjęcie za kierownicą takiego pojazdu.
Następnym punktem była wizyta u sokolnika. Uczniowie byli bardzo zdziwieni, gdy dowiedzieli się, że na wielu lotniskach tuż przed startem samolotu wypuszcza się ptaki drapieżne- sokoły lub jastrzębie, aby przepłoszyły drobne ptactwo z okolicy lotniska. Robi się tak ze względów bezpieczeństwa- ptaki mogłyby się przypadkiem dostać do silnika lecącego samolotu, co spowodowałoby wypadek. Drapieżniki wzbudziły w uczniach wielką sympatię i wielu z nich zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcie z ptakiem na ramieniu.
Ostatnim już elementem wycieczki był poczęstunek w lotniskowym barze. Zajadając pyszne kanapki uczniowie dzielili się wrażeniami z warsztatów, po czym udali się w powrotną drogę do Wipsowa.
Warsztaty były bardzo ciekawe, uczniowie poznali ważne miejsce dla gospodarki naszego regionu. Zajęcia dały też dzieciom możliwość doświadczenia niesamowitych przeżyć, bowiem dla większości z nich była to pierwsza w życiu wizyta na lotnisku.

10 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy I-II szkoły podstawowej wyjechali w ramach zajęć z wychowania fizycznego na pierwszą lekcję tenisa ziemnego do Olsztyna. Dziesięcioro uczniów pojechało do Olsztyński Klubu Tenisowego Jodłowa. Jest to kompleks kortów tenisowych położonych przy brzegu Jeziora Krzywe (Ukiel), w pobliżu Centrum Sportów Wodnych. W ośrodku można pograć w tenisa na sześciu kortach ceglanych odkrytych oraz dwóch zadaszonych. Prowadzone są tam zajęcia z nauki gry w tenisa, dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nasze zajęcia trwały 60 minut i były prowadzone przez dwóch trenerów tenisa ziemnego. Po krótkiej rozgrzewce dzieci przystąpiły do prostych i podstawowych zabaw z użyciem piłki i rakiety tenisowej. Rywalizowały w dwóch grupach po pięć osób. Dla dzieci było to prawdopodobnie pierwsze w życiu zetknięcie się z rakietą tenisową oraz możliwość zobaczenia jak wygląda prawdziwy ceglany kort tenisowy. Czas ćwiczeń bardzo szybko minął, a młodzi adepci tenisa zostali wzbogaceni o cenne nauki dotyczące posługiwania się rakietą i piłeczką tenisową. Wszyscy  byli zadowoleni z miło i pożytecznie spędzonego wspólnie czasu, nie mogąc się już doczekać następnych zajęć...a te dopiero za dwa tygodnie.

Wzorem warsztatów bożonarodzeniowych, Pani Dyrektor zaprosiła rodziców na warsztaty wielkanocne. Celem warsztatów pod hasłem „Każda pisanka szuka mieszkanka”, oprócz integracji społeczności szkolnej, było wspólne przygotowanie wielkanocnych ozdób i przekazanie ich przekazanie ich dzieciom ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Praca polegała na ozdobieniu styropianowego jajka serwetkami metodą decoupage a także przygotowanie tradycyjnej pisanki za pomocą farbek. Dzięki temu powstały oryginalne i bardzo kolorowe  ozdoby. Spotkanie było fantastyczną okazją do wspólnej pracy dzieci i rodziców a także poczucia świątecznej atmosfery. Mamy nadzieję, że wszyscy obdarowani naszymi pisankami będą bardzo zadowoleni.

Dnia 3 kwietnia 2017 roku dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I-IV miały okazję obejrzeć spektakl pt.: "Kozucha kłamczucha" w wykonaniu aktorów ze studia artystycznego Arena. Przedstawienie na motywach utworu Janiny Porazińskiej to zabawna opowieść o niesfornej kózce, która miała jedną wadę, a mianowicie kłamała. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały widowisko, oceniając zachowania głównej bohaterki. Uczniowie bardzo żywo reagowali na akcję, biorąc w niej czynny udział. Pomagali bohaterom bajki: Zazulce i gospodyni w opiece nad zwierzętami oraz doradzali jak należy się zachowywać. Ze spektaklu wypłynął cenny morał, który uczy nie tylko prawdomówności, ale również umiejętności wybaczania .

Dnia 29 marca 2017 roku o godz. 10.00 w Łęgajnach odbył się XIV finał Gminnego Turnieju Wiedzy o Unii Europejskiej. Konkurs przygotował i prowadził nauczyciel matematyki.Do konkursu zgłosiły się czteroosobowe drużyny z pięciu szkół podstawowych: Wipsowo, Barczewo, Łęgajny, Bartołty Wielkie i Ramsowo , Udział w turnieju wzięli uczniowie z klas IV-VI. Turniej był podzielony na kilka etapów.
Uczniowie brali udział w kilku konkurencjach wiedzowo-ruchowych.

1 konkurencja- zbicie piłką kręgli, co umożliwiło udzielenie odpowiedzi na postawione pytanie dotyczące Unii Europejskie
2 konkurencja- rzut kostką z napisem danego państwa, wskazanie jego stolicy i pokazanie państwa na mapie
3 konkurencja- wysłuchanie w kilku językach obcych bajki „Muminki” i odgadnięcie, jaki to język
4 konkurencja- zapisanie jak brzmi w danych językach słowo „tak”
5 konkurencja- pytania za 1, 3 i 5 punktów dotyczące Unii Europejskiej
6 konkurencja- ułożenie odpowiednich flag państw Unii Europejskiej
7 konkurencja- przyporządkowanie do danego państwa charakterystycznej rzeczy
8 konkurencja- rozwiązanie rebusów
9 konkurencja- łowienie wędkami „rybek” – styropianowych banknotów euro

Celem konkursu było: kształtowanie umiejętności, korzystanie z różnych źródeł informacji i zachęcanie do czynnego zainteresowania Unią Europejską. Uczniowie zmierzyli się z pytaniami na temat: położenia państw Unii Europejskiej, stolicami państw członków Unii, walutą, flagami, językiem ,gospodarką ,rysem historycznym, zabytkami danego państwa, słynnymi postaciami i ich osiągnięciami. Uczniowie naszej szkoły po ciężkich zmaganiach zdobyli 6 gwiazdek i tym samym w rywalizacji międzyszkolnej zajęli IV miejsce w gminie.

Cenne nagrody i dyplomy dla zwycięzców oraz uczestników zostały wręczone po zakończeniu turnieju przez Panią Dyrektor placówki.

 
 

Milionerzy to teleturniej emitowany w Polsce od 1999 roku z małymi przerwami. Program oparty jest na licencji brytyjskiego formatu Who Wants to Be a Millionaire? Główną nagrodą w polskiej wersji jest 1 000 000 zł. Z okazji pierwszego dnia wiosny a więc 21 marca 2017 roku uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w zabawie „MILIONERZY- bo wiedza to sukces”. Cała społeczność szkolna zgromadziła się na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej punktualnie o godzinie 8.30.  Na wstępie zostały przedstawione zasady szkolnych Milionerów, które polegały na udzieleniu prawidłowej odpowiedzi na pytania:
dla uczniów z klas I-III szkoły podstawowej za 100 punktów
dla uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej za 200 punków
dla gimnazjalistów za 300 punktów. Każdy uczestnik mógł skorzystać również ze słynnych trzech kół ratunkowych: pół na pół, publiczność oraz telefon/pomoc przyjaciela.
Chętnych do wzięcia udziału w teleturnieju nie brakowało. Spośród uczniów  klas I-III szkoły podstawowej zgłosiło się kilkanaście osób, które zasiadły obok siebie, aby powalczyć o zwycięstwo i cenne nagrody. Pytania były z różnych dziedzin, łatwiejsze i trudniejsze. Uczestnicy rozegrali sześć rund po których został wyłoniony zwycięzca - uczeń klasy I szkoły podstawowej. Po wielkich emocjach, które udzieliły się najmłodszym uczestnikom zabawy przyszedł czas na rywalizację starszych kolegów i koleżanek. Tym razem uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i młodzież gimnazjalna zasiadła przed publicznością. Dopiero po kilku rundach pytań został wyłoniony zwycięzca wśród klas IV-VI a został nim uczeń klasy IV, natomiast pojedynek wśród gimnazjalistów a właściwie między uczennicą z klasy III gimnazjum a uczniem z tej samej klasy trwał dłużej. Rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana. Pytanie po pytaniu oboje odpowiadali bezbłędnie. A jednak uczeń klasy III gimnazjum okazał się najlepszy. Publiczność tego dnia dopisała. Wszyscy uczestnicy chętnie korzystali z dostępnych kół ratunkowych, a zwłaszcza z pomocy publiczności. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, pozostali nagrody pocieszenia. Tego dnia jednak nie tylko liczyła się wiedza,którą posiadają nasi uczniowie ale przede wszystkim dobra zabawa. Wszyscy uczestnicy turnieju mogli czuć się zwycięzcami przystępując do turnieju. „Milionerzy” z pewnością wpiszą się w tradycję naszej szkoły a my z  niecierpliwością czekamy na II edycję...ale to dopiero za rok.

W naszej szkole staramy się podtrzymywać i rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci m. in. poprzez oglądanie teatrzyków promujących czytelnictwo. Tego typu teatrzyk odwiedził naszą szkołę w dniu 20 marca 2017 roku. Przedszkolaki oraz uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt.” Magiczna książka”. Artyści ze studio artystycznego Arena opowiedzieli nam historię dziewczynki, która uważała czytanie książek za stratę czasu. Wolała swój wolny czas spędzić na grach i oglądaniu bajek. Wszystko się zmieniło, gdy dostała magiczną książkę od swojej babci. Dobra wróżka przeniosła dziewczynkę w świat pełen bajek. Tam mała bohaterka z pomocą naszych dzieci odkryła, że czytanie książek to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim szansa na wędrowanie po niezwykłych, magicznych krainach, szansa na poznanie ciekawych opowieści i fascynujących bohaterów. Spektakl bardzo podobał się dzieciom, bowiem jego forma pozwalała na aktywne uczestnictwo dzieci w wydarzeniach przedstawionych w opowieści. Wybrani uczniowie mogli nawet przez chwilę wystąpić na scenie i zagrać wraz z profesjonalnymi aktorami.

Super jest mieszkać na wsi! Przyroda, zwierzęta, piękne widoki, cisza i spokój. Ale kto myśli, że nie czyhają tu żadne niebezpieczeństwa, jest w błędzie. Z tym właśnie przesłaniem, 17 marca 2017 roku, naszych uczniów odwiedzili przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Przedszkolaki i uczniowie obejrzeli animowany film edukacyjny o rodzinie Porażków, z którego mogli się dowiedzieć o wielu niebezpieczeństwach i zagrożeniach, które można spotkać na wsi i na gospodarstwie rolnym. Wszystkie sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu zostały dodatkowo omówione. Spotkanie miało również zachęcić do udziału w VII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa.”

13 -14 marca 2017 roku uzniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych. W poniedziałek i we wtorek odbyły sie trzy pierwsze lekcje, po czym wszyscy uczniowie na godzinę 11.00 udali się pod opieką nauczycieli do kościoła. Dzieci i młodzież mogła ten czas poświęcić na duchową refleksję.

Po raz pierwszy Dzień Kobiet świętowano w Stanach Zjednoczonych w 1909 roku. Dwa lata później zwyczaj przywędrował do Europy, najpierw do Austrii i Danii, potem do Niemiec i Szwajcarii. Datę 8 marca przyjęto w 1922 roku na pamiątkę fali marcowych strajków kobiecych w Sankt Petersburgu w 1917 roku. W Polsce święto kobiet zostało zauważone dopiero po II wojnie światowej, gdyż pasowało do socjalistycznej propagandy. W zakładach pracy były życzenia i prezenty – rajstopy, mydełko albo kawa – i obowiązkowo tulipan lub goździk. Centralne obchody Dnia Kobiet zniknęły w 1993 roku.
8 marca 2017 roku nie mogło zabraknąć w naszej szkole świętowania Dnia Kobiet. Chłopcy z każdej klasy zadbali o to, by na twarzy wszystkich pań (od tych najmłodszych do najstarszych) zagościł uśmiech. Dziewczęta w każdej klasie zostały obdarowane miłą niespodzianką przygotowaną wcześniej przez swoich kolegów. Natomiast płeć piękna kadry pedagogicznej otrzymała  tulipany.

„Spełnienia wszystkich marzeń,
Zadowolenia z siebie,
Radości życiowej
I aby każdy kolejny dzień
Był Dniem Kobiet”

Nie pozostaje już nic innego, jak tylko dołączyć się do najserdeczniejszych życzeń kierowanych do wszystkich Pań!


Dnia 4 marca 2017 roku odbył się X Międzyszkolny Konkurs Piosenki Regionalnej „Warmiński Wróbelek", który zorganizowało Stowarzyszenie Edukacji Lokalnej – CEL w Węgoju. Udział w konkursie wzięli uczniowie ze szkół z gminy Biskupiec oraz gminy Barczewo. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Naszą szkołę dzielnie reprezentowały uczennice klasy III oraz uczennica z klasy VI. Uczestnicy konkurowali w trzech kategoriach wiekowych: młodszej kl. I-III, starszej kl. IV-VI i gimnazjalnej. Celem konkursu była popularyzacja folkloru muzycznego Warmii i Mazur oraz kultywowanie tradycji muzycznych regionu. Konkurs zakończył się wspólnym graniem i śpiewaniem pieśni regionalnych oraz wręczeniem dyplomów i nagród dla zwycięzców. Nasi reprezentanci zajęli III miejsce w kategorii młodszej kl. I-III za wykonanie utworu „Na stazigudzkam polu”, natomiast uczennica klasy VI otrzymała wyróżnienie za wykonanie piosenki „Lipka” w kategorii starszej kl. IV-VI. Udział w konkursie dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie. W tłusty czwartek nie powinno liczyć się kalorii. Zgodnie z tradycją w ostatni czwartek przed Wielkim Postem dozwolone jest objadanie się. Jeden z przesądów mówi, że kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, temu w dalszym życiu nie będzie się wiodło. W naszej szkole nie zapomniano o tradycji Tłustego Czwartku a nasi uczniowie, nauczyciele i pracownicy powodzenie mają zagwarantowane! 23 lutego 2017 roku przedstawiciele samorządu szkolnego na przerwach częstowali wszystkich pysznymi pączkami zakupionymi przez Panią Dyrektor. Na długiej przerwie został zorganizowany pyszny konkurs a mianowicie zostali wyłonieni trzej chętni przedstawiciele z każdego etapu edukacyjnego, którzy mieli zjeść jak najszybciej pączka w jak najkrótszym czasie. Zwycięscy otrzymali słodkie nagrody. Szkoda, że tłusty czwartek jest tylko raz w roku... Dziękujemy za smaczny pomysł, który w naszej szkole staje się już tradycją.

21  lutego 2017 roku o godzinie 10.00 w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Kronowie odbyła się XIII edycja Gminnego Konkursu Języka Angielskiego dla klas IV – VI szkoły podstawowej. Test składał się z 80 zadań. Podczas konkursu uczniowie musieli wykazać się znajomością języka angielskiego  w zakresie różnych tematów. W konkursie uczestniczyły uczniowe z czterech szkół gminy Barczewo. Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów a uczeń V klasy zajął II miejsce.

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaprasza do udziału w konkursie "Pamiątka regionu Warmii i Mazur." Celem konkursu jest pozyskanie pamiątki turystycznej służącej promocji regionu. Praca ma nawiązywać do charakterystyki regionu a także jego dziedzictwa kulturowego.
Zwycięzcom zostana przyznane nagrody w wysokości:
I nagroda - 5.000zł
II nagroda - 3.000zł
III nagroda - 2.000zł
Ostateczny termin składania prac upływa 30 czerwca 2017 roku. Regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszeniową znajdują się na stronie www.warmia.mazury.pl w zakladce Turystyka i Promocja.

17 lutego 2017 roku nasza szkoła wzięła udział w II edycji wojewódzkiej imprezy sportowo-edukacyjnej pod hasłem „Turniej o dzban mleka”. Tym razem skierowana była do młodzieży szkół gimnazjalnych z całego województwa warmińsko-mazurskiego. „Turniej o dzban mleka ” odbył się w obiektach sportowych Gimnazjum nr 11 w Olsztynie przy ul. Jagiellońskiej. Organizatorem był Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie. Wspólna zabawa miała na celu zwrócenie uwagi uczniów na zalety zdrowego trybu życia poprzez aktywność fizyczną oraz właściwe odżywianie. Podczas imprezy od uczestników wymagano nie tylko umiejętności gry w siatkówkę, ale również wiedzy dotyczącej zasad prawidłowego odżywiania, znajomości produktów mlecznych i ich wpływu na rozwój organizmu młodego człowieka. Młodzież mogła także degustować wszystkie zdrowe oraz mleczne smakołyki. Skorzystała również z porad dietetyka, który wskazywał właściwą drogę do zdrowego stylu odżywiania. Zawodnicy rywalizowali o Puchar Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie. Całe spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00. Nastąpiło uroczyste otwarcie turnieju, prezentacja wszystkich drużyn a w tym roku zgłosiło się 15 trzyosobowych zespołów. Przyjechały między innymi drużyny z Jezioran,
Dywit, Lamkowa, były również miejscowe olsztyńskie gimnazja. Rywalizacja rozpoczęła się w trzech grupach: A, B, i C. Potyczki na boisku przeplatały się z prezentowaniem wiedzy na temat zasad prawidłowego odżywiania. Nasza drużyna zdecydowanie lepiej poradziła sobie w części wiedzowej tego spotkania jednak nie można im odmówić woli walki jaką pokazali na boisku. Zaciętość i determinacja z jaką walczyli o każdy punkt potwierdzają, że warto „zaszczepić” w młodych ludziach chęć gry w siatkówkę. Po zakończeniu rozgrywek w grupach i przeliczeniu wszystkich punktów przez komisje sędziowskie został rozegrany półfinał i finał turnieju. Drużyny, które zajęły I, II i III miejsce, otrzymały pamiątkowe dyplomy. Natomiast zawodnicy z tych drużyn medale i nagrody rzeczowe. Drużyny, które znalazły się poza podium otrzymały również nagrody rzeczowe a opiekunowie wszystkich drużyn książki i podziękowania.

„Dzieci nie gęsi i swój język znają” powiedział kiedyś ktoś bardzo uczony. Ale nie wziął pod uwagę tego, że dzieci świetnie znają również język niemiecki. Mogliśmy się o tym przekonać podczas Olimpiady Języka Niemieckiego dla klas I-III szkół podstawowych, którą zorganizował Niepubliczny Zespół Szkół i Placówek w Wipsowie.
Dnia 16 lutego 2017 roku, już przed godziną dziesiątą, do naszej szkoły, zaczęli zjeżdżać się uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół w Bredynkach, Borkach Wielkich, Franknowie, Lamkowie i Węgoju. Grupę tę, uzupełniły dzieci z Wipsowa. To oni, bohaterowie językowych potyczek, byli w tym dniu najważniejsi.
-„Stresujecie się?” – spytała przybyłych gości pomysłodawczyni Olimpiady.  –„Trochę tak. Ale przecież jesteśmy tu, żeby się dobrze bawić!” – odpowiedział  z uśmiechem uczeń klasy II Szkoły Podstawowej we Franknowie. I trafił w sedno sprawy, bo po to właśnie całe te „językowe zamieszanie”. Dla dobrej zabawy i miło spędzonego czasu! Zresztą, nie trzeba być światowej sławy specjalistą do spraw edukacji, żeby wiedzieć, że najlepszym sposobem przyswajania wiedzy jest właśnie zabawa. I tak, nasi śmiałkowie stanęli przed szeregiem zadań, które miały na celu sprawdzenie ich wiedzy leksykalnej z takich dziedzin, jak: kolory, liczby, części ciała, przybory szkolne, zwierzęta domowe, zwierzęta egzotyczne, ubrania, owoce i warzywa oraz podstawowe artykuły spożywcze. Liczyła się znajomość języka niemieckiego, ale również czas wykonania zadania, co jeszcze bardziej wzmogło ducha zdrowej rywalizacji i sprawiło, że dzieci z jeszcze większym zaangażowaniem pochylały się nad zadaniami. Po rozwiązaniu ostatnich kart pracy, uczniowie nie kryli rozczarowania, że Olimpiada dobiegła końca. -„Już ostatnie zadanie?! Nie!!! Następnym razem  musi Pani przygotować z 20 kart pracy! – powiedział uczeń klasy III Niepublicznej Szkoły Podstawowej   w Lamkowie. –„Nie! Z 400!” – wtórował jego kolega. Po sprawdzeniu prac przez Komisję, w skład której wchodzili nauczyciele języka niemieckiego, po zliczeniu punktów za prawidłowe rozwiązania i zsumowaniu ich z punktami za czas, wyłoniono zwycięzców:
I miejsce: Społeczna Szkoła Podstawowa w Borkach Wielkich
II miejsce: Niepubliczna Szkoła Podstawowa W Wipsowie
III miejsce: Szkoła Podstawowa we Franknowie
Tak naprawdę nie było tu przegranych. Karty pracy były rozwiązane praktycznie bezbłędnie. O końcowej klasyfikacji zdecydował czas. To pokazuje jak ogromną wiedzę mają nasi uczniowie. A słowa naszych uczniów –„Język niemiecki to najfajniejsza lekcja ze wszystkich!” -  daje nam, nauczycielom, jeszcze większą motywację do dalszej pracy.
„DEUTSCH? JA!!!” – i tego się trzymajmy!

Początki Walentynek sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii. Jego patron, czyli św. Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Tak przynajmniej mówi legenda. Walentynki szczególnie sprzyjają nieszczęśliwie lub niefortunnie zakochanym, którym brakuje odwagi lub nie potrafią wyznać swoich uczuć. W Polsce Walentynki obchodzone są zaledwie od kilku lat. Nie tylko dorośli je obchodzą. To też ważny dzień dla starszych i młodszych uczniów. 14 lutego 2017 roku odbyły się w naszej szkole Walentynki. Jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych w szkole, jest niewątpliwie poczta walentynkowa. W dniu zakochanych uczniowie, którzy chcieli wyrazić uczucia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanych pudełek. W tym roku  w Dzień Walentynek cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej i tam została rozdana miłosna korespondencja. Najmłodsi a więc nasze przedszkolaki śpiewały piosenki tego dnia o tematyce walentynkowej i wykonywały piękne kartki walentynkowe, które potem mogli wręczyć wybranej przez siebie osobie. W Walentynki królować mógł tylko jeden kolor - ognista czerwień. Dlatego też tego dnia w naszej szkole panował specjalny dress code - wszyscy, zarówno przedszkolaki, uczniowie, jak  i nauczyciele założyli ubrania w kolorze czerwonym. Dopuszczalny był także róż i jego odcienie. Walentynkowe kolory gościły nie tylko na ubraniach uczniów, szkolne korytarze również były udekorowane w barwach zarezerwowanych dla Dnia Zakochanych.

W przeddzień Walentynek mieliśmy okazję gościć w naszej szkole aktorów dwóch grup teatralnych dla dzieci. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-VI mieli okazję obejrzeć aż dwa spektakle. Pierwszy z nich „Uratujmy krainę baśni” opowiadał o losach chłopca, który przez długie spędzanie czasu przed komputerem zapomniał o tak ważnym czytaniu książek. Jednak po spotkaniu z bajkowymi postaciami postanowił wrócić do krainy bajek i uratować ją od zapomnienia przez dzieci. Przedstawienie miało charakter interaktywny co oznacza, że dzieci brały w nim aktywny udział. Uczniowie żywo reagowali na przedstawione sytuacje, a wybrani mieli okazję wystąpić na scenie. Spektakl mimo tak ważnego przesłania był również pełen humoru i zabawnych sytuacji. Dzieciom najbardziej spodobała się postać chłopca, która zapewne przypomniała ich samych. Głównym przesłaniem teatrzyku było zachęcenie dzieci do czytania baśni i ukazanie korzyści płynących z tego faktu. Druga grupa aktorów przedstawiła historię jeżyka, który nie chciał być sobą. Imponował mu wygląd innych zwierząt, ich cechy charakteru, a także sposób zachowania. Nie potrafił docenić swoich własnych możliwości Po zamianie w bezbronną owieczkę na własnej skórze odczuł,  że najważniejsze jest bycie sobą i dostrzeganiu własnych zalet.  Największe wrażenie na dzieciach zrobiły przepiękne kostiumy, które wiernie oddawały charakter postaci .Na uwagę zasługuje również gra aktorska oraz zabawne teksty.  Morał płynący z  przedstawienia był dla dzieci bardzo jasny i zrozumiały. Profesjonalna gra aktorów, piękne stroje, scenografia i muzyka, a przede wszystkim treść sprawiły, że spektakl pozostanie na długo w pamięci dzieci.

 

15 lutego 2017 uczniowie szkoły podstawowej, a 16 lutego gimnazjum wybrali się do olsztyńskiego kina „Helios” aby obejrzeć film „Lego Batman”. Dobrze wszystkim znana historia superbohatera Batmana została umieszczona w świecie stworzonym z ulubionych zabawek dzieci  na całym świecie – klocków Lego. Podobne jak w innych seriach opowieści o Batmanie miastu Gotham zagraża niebezpieczny Joker. Jednak tym razem żeby go pokonać nie wystarczy działać w pojedynkę. Konieczna jest współpraca. Film w zabawnej, przystępnej dla uczniów formie porusza temat wzajemnej pomocy i umiejętności pracy w grupie.
Pokaz dla uczniów szkoły podstawowej poprzedzonym był spotkaniem
z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w ramach „Akademii Bezpieczeństwa w kinie Helios”. Poruszało ono temat bezpieczeństwa w Internecie. Policjanci uczulili uczniów, że w Internecie nic nie ginie i że nikt nie jest w sieci anonimowy. Zwrócono również uwagę na konieczność ochrony danych osobowych i odpowiedniego zabezpieczania posiadanych kont na portalach społecznościowych i poczty elektronicznej. Na koniec przeprowadzono krótki konkurs sprawdzający wiadomości na omawiany temat
w którym nasi uczniowie brali aktywny udział.

8 lutego 2017 roku w naszej szkole mieliśmy gościa aż z odległej Australii. Co ciekawe gość ten poruszał się na czterech nogach, potrzebował opiekuna i żywił się robakami. Tym niezwykłym gościem była jaszczurka – agama brodata. Gad ten żyje ok. 11 lat, osiąga długość 45 - 55 cm, zamieszkuje suche i ciepłe sawanny i stepy pokryte trawą. W warunkach hodowlanych mieszka w terrarium. Od właściciela Miga, dowiedzieliśmy się co najbardziej lubi jeść – głównie są to owady, ale też rośliny takie jak sałata czy marchewka. Każdy miał okazję dotknąć jaszczurki, zapoznać się z jej budową oraz przekonać się, że kolce na jej ciele pomimo, że wyglądają bardzo groźnie wcale takie nie są. Chociaż publiczne stepy są dla niego codziennością, trochę się zestresował i nie chciał zjeść przygotowanego posiłku - robaków. Na koniec każdy mógł zrobić sobie z jaszczurką pamiątkowe zdjęcie. Każde takie spotkanie jest doskonałą okazją do poznawania świata i przyswajania nowych ciekawych informacji.

FERIE ZIMOWE W NASZEJ SZKOLE
W naszej szkole jak co roku, pierwszy tydzień ferii zimowych obfitował w różne atrakcje przygotowane przez szkołę dla uczniów. W pierwszy dzień ferii zimowych a więc 23 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty na których szyliśmy filcowe zabawki. W warsztatach uczestniczyli wszyscy chętni uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Dla wielu był to pierwszy kontakt z igłą, dlatego tym bardziej byliśmy niezwykle dumni z uzyskanych efektów. Szycie z filcu jest bardzo proste i nawet osoby początkujące dadzą sobie radę. Szablony różnych zabawek zostały wcześniej przygotowane i wycięte. To była wyjątkowa okazja samodzielnie stworzyć uroczą zabawkę albo miły prezent. Szycie maskotek i zabawek to fantastyczna zabawa, podczas, której można nauczyć się nie tylko podstaw szycia, ale również ozdabiania materiału. Zdobytą naukę dzieci będą mogły wykorzystać w codziennym zastosowaniu praktycznym. Zabawki udały się wszystkim. Niby podobne, ale każda trochę inna, bo właśnie na tym polega urok wszelkiego rękodzieła.
23 stycznia 2017 roku odbyły się też warsztaty muzyczne prowadzone pod hasłem „ Instrumenty jakich nie znacie”. Prowadzący podzielił się wiedzą na temat dwóch instrumentów strunowych- Gitary elektrycznej oraz Banjo.  Dzieci biorące udział w warsztatach na własne oczy mogły zobaczyć wymienione instrumenty, posłuchać  ich brzmienia, wziąć do ręki czy spróbować zagrać. Wykorzystując proste instrumenty Carla Orffa wraz z młodzieżą została stworzona prosta orkiestra, która akompaniowała  gitarze elektrycznej bądź banjo. Każdy z uczestników mógł się przekonać, że  nawet  najprostszy instrument  muzyczny wymaga wiele uwagi, koncentracji, doskonalenia  umiejętności  gry oraz pracy w grupie.  Po około godzinie ciężkiej pracy udało się stworzyć  orkiestrę, która bardzo dobrze odegrała swoje partie. Nagrodą za trud jest osiągnięty cel i  mnóstwo satysfakcji. Pan zdradza nam , że ma jeszcze wiele innych ciekawych  instrumentów i gotowy jest tworzyć kolejne warsztaty...na które z utęsknieniem czekamy.
W dniu 24 stycznia 2017 roku uczniowie Niepublicznego Zespołu Szkół i Placówek odwiedzili jedno z olsztyńskich lodowisk. Celem wycieczki było doskonalenie jazdy na łyżwach, promowanie sportów zimowych oraz integracja uczniów. Uczestnicy z uśmiechami na twarzach oddali się łyżwiarskim szaleństwom i  bawili się znakomicie. Nawet bolesne upadki nie psuły humoru, a wręcz przeciwnie, dodawały motywacji do dalszej nauki jazdy na łyżwach. Najmłodsi uczniowie, którzy stawiali pierwsze kroki na lodzie, mogli korzystać z „pingwinków-pomocników”, starsi – niejednokrotnie starli się wykonywać mniej lub bardziej ekwilibrystyczne figury. Zmęczeni, ale szczęśliwi uczniowie wrócili do Wipsowa aby zregenerować siły na następny dzień pełen wrażeń.
W środę 25 stycznia 2017 roku w ramach aktywnie spędzanych ferii zimowych odbyły się w naszej szkole zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pt”W cieniu wojen 1914-1945”.Uczniowie przenieśli się w przeszłość, poznając dwa konflikty tak niszczące ,ale jakże interesujące dla młodych pasjonatów tematyki wojennej. Nasi pasjonaci na zajęciach poznali pojęcia,niezwykle ważne daty ,postaci ,przyczyny i skutki obu konfliktów m.in. „dziwna wojna”, ”prowokacja gliwicka”, ”wojna pozycyjna”. Uczniowie odpowiadali na następujące pytania m.in. :Czym jest wojna?, Czy jest dobrą metodą rozwiazywania konfliktów?, Jakie niesie za sobą skutki? Na podsumowanie zajęć mieli dokończyć myśl-Idealne państwo moim zdaniem to...?
Kolejnymi zajęciami zorganizowanymi 25 stycznia 2017 roku podczas ferii były warsztaty szycia na maszynie. Dla większości uczestników było to pierwsze spotkanie ze sprzętem. Podczas warsztatów uszyliśmy wiosenne tulipany. Pierwszym krokiem było przygotowanie odpowiednich elementów – pączka i listka. Następnie należało wszystko zszyć i wypełnić watą. Podczas pracy wykorzystaliśmy różne techniki szycia zarówno maszynowego jak i ręcznego. Żadna z nich nie sprawiła trudności. Każdy z uczestników przygotował piękne kwiatki, które będą cieszyć oczy, dopóki nie pojawią się te prawdziwe.
Ponadto w środę dzieci miały także okazję wziąć udział w kółku komputerowym. Głównym celem zajęć było bezpieczeństwo w sieci. Poruszana była tematyka zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Dzieci dowiedziały się jakich zasad należy przestrzegać, aby móc swobodnie i bez trudności poruszać się w wirtualnym świecie.  Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się także do czego służy poczta elektroniczna oraz założyli pod okiem nauczyciela własne konta pocztowe. Dzieci od razu zaczęły wymieniać się adresami e-mail oraz rozpoczęły korespondencję. Następnie pracowały w programach Paint i Word w celu stworzenia kartki okolicznościowej z okazji zbliżających się Walentynek. Na zakończenie zajęć uczniowie mieli możliwość zagrania w gry edukacyjne (logiczne, strategiczne, zręcznościowe i przygodowe).
Dnia 26 stycznia 2017 roku uczniowie z naszej szkoły udali się do Olsztyńskiego  Teatru Lalek na spektakl pt.: „Księżniczka na ziarnku grochu”. Przedstawienie ukazywało historię młodego królewicza, który bardzo pragnął poślubić księżniczkę, jednak żadna nie spełniała oczekiwań jego oraz jego rodziców. Ostatecznie jednak zwyciężyła miłość i historia zakończyła się szczęśliwie.  Opowieści towarzyszyła oprawa muzyczna, a piosenki pomagały łatwiej zrozumieć uczucia postaci i wprowadzały odpowiedni nastrój. Cała historia utrzymana była w humorystycznym tonie, dlatego co chwila słychać było na sali salwy śmiechu. Przedstawienie w atrakcyjny sposób łączyło żywy plan aktorski z animacją lalek i grę aktora. Spektakl był piękny, a dzieci były zachwycone. Najbardziej podobała im się gra świateł, nagle zmieniające się sceny i dekoracje. Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.
Dnia 27 stycznia 2017 roku na zakończenie pierwszego tygodnia ferii, odbyła się projekcja bajki dla najmłodszych: “Pan Peabody i Sherman”. Po seansie odbyły się różne zabawy przy muzyce, między innymi: dzieci tańczyły w rytm muzyki z balonem, pokonywały tor przeszkód na czas odbijając przy tym balonik, odbył się również konkurs na najpiękniejszego zwierzaka, którego uczniowie rysowali z zasłoniętymi oczami. Po zakończeniu atrakcji przewidzianych na ten dzień, uczniowie udali się na przepyszny obiad, po którym odjechali do swoich domów.

W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Przygotowania do uroczystości polegały m.in.: na przygotowaniu upominków dla naszych szanownych gości. Wśród prezentów znalazły się m.in.: starannie wykonane laurki, zawieszki - serduszka z masy solnej, a nawet korony. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Ta wspaniała uroczystość odbyła się  dnia 20 stycznia 2017 roku w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Na naszych gości czekał również słodki poczęstunek. W przygotowaniu uroczystości udział wzięły przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III szkoły podstawowej. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Przedszkolaki wzruszyły swoich dziadków pięknymi wierszykami, piosenkami humorystycznymi m.in.: „ O dziadku, który nie słucha nawet babci” oraz układem tanecznym z pomponami. Uczniowie z klasy I przedstawili inscenizację „Jak z tą rzepką było” - czyli współczesną wersję „Rzepki” Juliana Tuwima. Dzieci z klas II i III zaśpiewały piękne piosenki o kochanych babciach i dziadkach. W ich programie znalazły się także wierszyki oraz powody dla których dzieci kochają dziadków. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie zaśpiewali uroczyste „Sto lat” oraz wręczyli podarunki dla babć i dziadków. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Kochanym Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy samych wspaniałych chwil oraz tego, aby zawsze byli tak dumni ze swych wnuków jak w tym pięknym dniu.


19 stycznia 2017 roku uczniowie klas IV – VI oraz Gimnazjum uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu. Obejrzeli spektakl  Teatru Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie pt. „Cicho” , nie opuszczając murów szkoły. Było to możliwe dzięki Internetowemu Teatrowi TVP dla Szkół. Sztuka Maliny  Prześlugi inspirowana jest demonologią słowiańską. Jej celem było uświadomienie odbiorcom jak ważne jest opowiadanie historii, bajek, które rozbudzają dziecięcą fantazję i ciekawość. Oderwanie się od codzienności  i  wsłuchanie w  opowieści. Sztuka opowiadała o dziecku, które nagle znajduje się w środku lasu. A jak to w lesie bywa, pełno w nim zapomnianych historii, tłoczno od słowiańskich duchów , chochlików, demonów. Wbrew logice to nie one straszą gościa. Dziewczynka jest tak samotna i opuszczona, że to przez nią cichną wszelkie leśne szepty i powoli zamiera historia. Mieszkańcy lasu pomagają jej odzyskać dziecięcą radość i bezpiecznie wrócić do swojego świata. Spektakl poruszał zatem dwie ważne kwestie – poczucie smutku i osamotnienia, bardzo ważnego w okresie dojrzewania oraz wątki zaczerpnięte z mitologii słowiańskiej, które należy interpretować symbolicznie. Ta forma spotkania z teatrem jest niezwykle ciekawa. Interesująca tematyka oraz barwne stroje sprawiły, że sztukę oglądało się z dużym skupieniem.


 

Ferie zimowe są doskonałą okazją do rekreacji i wypoczynku po pracowitym semestrze. Czasami podczas dobrej zabawy zapomina się o bezpieczeństwie. W związku z tym Policja, Straż Pożarna i Ratownicy Medyczni a także Lasy Państwowe, w okresie poprzedzających ferie przygotowują pokazy, których celem jest uświadomienie jakie zagrożenie niesie korzystanie z zamarzniętych akwenów wodnych. 18 stycznia 2017r. klasy IV i V naszej szkoły uczestniczyły w akcji „Bezpieczny Lód” zorganizowanej nad jeziorem w Tumianach. Mogliśmy się przekonać, że żadna grubość lodu nie jest bezpieczna i zawsze należy zachować szczególną ostrożność. W specjalnie przygotowanych warunkach zobaczyliśmy, jak trudno wydostać się spod lodu, jak postępować gdy lód się załamie, jak pomóc osobie poszkodowanej oraz jak wezwać odpowiednie służby. Po zakończonych pokazach mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę podczas konkursów. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Lasów Państwowych, gdzie sprawdziliśmy naszą wiedzę o lesie -  rosnących tam roślinach oraz jego mieszkańcach. Na koniec wszyscy mogli napić się rozgrzewającej herbatki oraz zjeść ciepłą kiełbaskę.

Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. W okresie tym organizowane są  bale, maskarady i zabawy taneczne. We wtorek 17 stycznia 2017 roku, w naszej szkole już od rana było bardzo gorąco, a wszystko to za sprawą atmosfery związanej z Balem Karnawałowym, na który dzieci tak długo czekały! W radosnej zabawie uczestniczyły dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I-III. W tym roku nasz bal przebiegał pod hasłem „ W krainie bajek”. Szalone wygibasy były poprzedzone profesjonalną sesją zdjęciową dzieci w przebraniach. Na ten dzień nasza sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, pięknie udekorowaną balonami i kolorowymi wstążkami. Uczniowie licznie przybyli w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postaci. Na parkiecie pojawiły się księżniczki, piraci, wróżki, aniołki, rycerze i różne zwierzęta. Przy dźwiękach największych hitów disco polo i piosenek dziecięcych wszyscy bawili się doskonale. Dzieci z chęcią brały udział w proponowanych przez animatora konkursach i zabawach. Zabawa karnawałowa była bardzo udana.  W naszej placówce bale są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki.

Dnia 10 stycznia uczniowie szkoły podstawowej a 17 stycznia 2017 roku uczniowie gimnazjum w ramach lekcji wychowania fizycznego pojechali na lodowisko w Olsztynie usytuowane na plaży miejskiej przy jeziorze Krzywym. Celem wyjazdu było wszechstronne doskonalenie sprawności fizycznej, hartowanie i uodpornienie organizmu oraz utrwalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących na lodowisku. Cele wyjazdu zostały zrealizowane. Dzieci aktywnie spędziły czas. 45 minut jazdy na lodowisko w mroźny ale słoneczny dzień okazał się wielką atrakcją na uczniów. Mieli oni do dyspozycji „pingwinki", które pomagały w doskonaleniu umiejętności jazdy na łyżwach. Dodatkowo była to doskonała okazja do osobistego zapoznania się z jedną z dyscyplin Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Większość uczestników wyjazdu przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną sportu, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu. Jednak jak mówi przysłowie „trening czyni mistrza"  i na pewno wszyscy z miłą chęcią wrócą jeszcze raz żeby przeżyć to łyżwiarskie szaleństwo.


Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku: 22 grudnia 2016 roku o godzinie 10.00 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej odbyły się artystyczne występy dzieci związane z tematyką bożonarodzeniową.
Jako pierwsza zaprezentowała się młodsza grupa przedszkolna. Dzieci pięknie zaśpiewały piosenki o tematyce świątecznej. Następnie swój program artystyczny przedstawiły starszaki z naszego przedszkola. Dzieci wcieliły się w role pastuszków podczas układu tanecznego oraz odegrały „ anielskie harce” , a także zaśpiewały piosenki o Świętym Mikołaju. Na zakończenie występu wszyscy obecni zostali poczęstowani pysznymi pierniczkami przygotowanymi przez przedszkolaki.
Wiele emocji wywołało przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci z klas I-III, które zaprezentowały  spektakl pt.:"Legenda o choince”. Montaż słowno-muzyczny ukazał historię narodzin Jezusa. Podczas występu dzieci przebrane za zwierzęta i rośliny składały dary przed żłóbkiem. Widzowie mieli także okazję poznać historię, która wyjaśniła pochodzenie tradycji ubierania choinki. Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie, otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za piękne wykonanie. Następnie swoje umiejętności wokalne przy akompaniamencie gitary zaprezentowali uczniowie starszych klas podczas śpiewania kolęd. Dzieci wykonały kilka utworów w języku angielskim oraz niemieckim.
Niespodzianką dla wszystkich było zaśpiewanie kolędy „Przybieżeli do Betlejem” przez nauczycieli z naszej szkoły. Dzieci oraz obecni na sali rodzice z ochotą włączyli się do wspólnego kolędowania wykonując jeszcze dwie kolędy wraz z nauczycielami. Święta to również czas prezentów. Dzieci z zaciekawieniem i radością na twarzy rozpakowywały upominki wręczane przez panią Dyrektor. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w iście świąteczny nastrój. Po występach  nastąpiło tradycyjne łamanie się opłatkiem i życzenia. W tym uroczystym, świątecznym nastroju wszyscy rozeszli się do domów, aby oddać się oczekiwaniu na nadchodzące Boże Narodzenie.

Ferie zimowe to przede wszystkim czas wypoczynku i zabaw dla dzieci i młodzieży. Nieprzemyślane i lekkomyślne mogą jednak zakończyć się tragicznie. W związku z tym, w ostatnich dniach w szkołach na terenie całego powiatu pojawili się policjanci przeprowadzając zajęcia w ramach działań "Bezpieczne Ferie 2017". Mundurowi przypominali o zasadach bezpieczeństwa i uczulali najmłodszych, jak rozsądnie korzystać z atrakcji zimowej aury.
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci tak więc
19 grudnia 2016 roku do Niepublicznego Zespołu Szkół i Placówek w Wipsowie zawitał funkcjonariusz policji aby przypomnieć przedszkolakom i uczniom szkoły podstawowej o bezpieczeństwie podczas zbliżających się ferii. Dzieci i uczniowie zostali uświadomieni w zakresie mogących wystąpić podczas ferii zagrożeń oraz sposobów ich unikania.
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie - chociaż w tym roku może być o to wyjątkowo trudno. Aby były one jednak radosne i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.Policjant w trakcie rozmowy z muczniami mówił o bezpieczeństwie w miejscu zamieszkania, na drogach, a także w miejscach wypoczynku. Omówione zostały zagrożenia mogące wystąpić w czasie wolnym od zajęć szkolnych, a w szczególności niebezpiecznych zabaw w okolicy zamarzniętych zbiorników wodnych. Funkcjonariusz przypominał uczniom także o obowiązku noszenia odblasków po zmroku, poza obszarem zabudowanym. Omówił również niebezpieczeństwa związane z nieodpowiednim korzystaniem z nart, sanek i łyżew. Wszyscy wysłuchali tego co chciał przekazać dzieciom policjant. Po ciekawej prezentacji multimedialnej uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania. Dobrze, że są organizowane takie akcje, ponieważ bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest najważniejsze.


 

Okres przed świętami Bożego Narodzenia jest doskonałą okazją do wielu spotkań. Zgodnie ze szkolną tradycją, Pani Dyrektor zaprosiła rodziców wraz z dziećmi na świąteczne warsztaty bożonarodzeniowe, które odbyły się w szkole 14 grudnia 2017 roku aby wspólnie przygotować ozdoby i udekorować choinkę.Wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Każdy uczestnik zajęć znalazł coś dla siebie. Starsi przygotowali gwiazdy metodą origami, młodsi dekorowali brokatem i cekinami zawieszki z porcelany. Nie mogło zabraknąć również łańcucha. Gdy wszystko było gotowe uczestnicy zajęć wspólnie udekorowali choinkę. Piękne bożonarodzeniowe drzewko będzie cieszyć oczy wszystkich podczas szkolnych jasełek i wigilii. A może i Mikołaj zostawi pod nią jakieś niepodzianki...Warsztaty okazały się wspaniałą okazją do poczucia świątecznej atmosfery ale także do integracji szkolnej społeczności. Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne.

7 grudnia  2016 roku klasa  V razem z wychowawcą wybrała się do olsztyńskiego kina Helios, aby obejrzeć film "Za niebieskimi drzwiami". Film ten zdobył nagrodę dla najlepszego debiutu (Debiut na 34 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Młodego Widza - Ale Kino)
To był idealny mikołajkowy prezent dla dzieci, które z niecierpliwością czekały na ten wyjazd. Wciągająca adaptacja polskiego bestsellera zachwyciła uczniów. Film zabiera widzów w niezwykłą podróż. Jest w nim wszystko, co kochają dzieci – ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory i nowi przyjaciele – magiczne, kolorowe ptaki.
Film "Za niebieskimi drzwiami" jest powiązany z fundacją Ewy Błaszczyk działającej na rzecz pogrążonych w śpiączce dzieci.  Twórcy wyznaczyli sobie wyraźny edukacyjny cel – opowiedzenia w malowniczy i przystępny dla młodych widzów sposób o tym, co przeżywają osoby znajdujące się na pograniczu jawy i snu, jaka walka się w nich toczy i czym właściwie jest śpiączka. Z tego względu seans "Za niebieskimi drzwiami" był pouczającym doświadczeniem dla uczniów, a również wstępem do refleksji nad tym mało znanym tematem.

Dnia 7 grudnia 2016 roku odbył się wyjazd do nowo powstałego Olsztyńskiego Parku Trampolin zwanego 7 Jump Street. W wyjeździe tym wzięli udział uczniowie, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce w pierwszym semestrze. Po wykonaniu solidnej rozgrzewki, którą przeprowadził z uczniami trener, mogli rozpocząć zabawę na trampolinach. Radośni uczniowie wykonywali najróżniejsze, powietrzne akrobacje, skakali do basenów wypełnionych klockami z gąbki, rzucali piłką do kosza – wybijając się niczym zawodowi koszykarze, a także pojedynkowali się na za pomocą gumowych walców na skraju dwóch baseników – zawodnik tracący równowagę przegrywał. Uczniowie bardzo cieszyli się z wyjazdu, czuli się docenieni i zmotywowani do nauki w przyszłym semestrze.


 

Dnia 06.12.2016 roku w naszej szkole odbyły się Mikołajki. Wszystkie dzieci czekały na niezwykłego gościa – Mikołaja. Już od samego rana przedszkolaki pytały, kiedy będzie Mikołaj. Na jego cześć każde dziecko ubrało się na czerwono i włożyło na głowę charakterystyczną czerwoną czapkę, by było bardzo Mikołajkowo. Najmłodsi byli bardzo uradowani z tego powodu. Przygotowania do tego wydarzenia miały miejsce już wcześniej, więc Mikołaj w towarzystwie śnieżynek chodził do przystrojonych klas. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Wędrując po klasach obdarowywali czekoladowymi prezentami całą społeczność szkolną. Nie obyło się bez piosenek i wierszyków recytowanych przez uczniów.
Ponadto dzień ten był wyjątkowy z uwagi na fakt, że  pośród hałasu na korytarzu można było ucieszyć ucho świątecznym mikołajkowym dzwonkiem, tworzącym  bożonarodzeniowy klimat nadchodzących świąt. Tradycją naszej szkoły jest też wzajemne klasowe obdarowywanie się prezentami. Po wcześniejszym losowaniu każdy wiedział, komu będzie mógł podarować mały upominek. Jak co roku pomysł okazał sie trafiony w dzięsiątę. Wszyscy byli zadowoleni, wdzięczni i opuszczali mury szkoły tego dnia z uśmiechem na twarzy. Dzień ten zapisał się na kartach historii naszej szkoły bardzo pozytywnie i z pewnością wielu chciałoby go powtórzyć.

"Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.” Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
30 listopada 2016 roku, Samorząd Uczniowski, pod kierunkiem opiekuna zaprosił wszystkich uczniów do wspólnej zabawy.
Przedstawiciele każdej z klas przygotowali stanowiska z wróżbami. Uczniowie mogli wywróżyć sobie jaki zawód zdobędą w przyszłości, jak na imię będzie miała przyszła sympatia, jaka przyszłość ich czeka i mogli dowiedzieć się wielu innych ciekawych rzeczy. Zabawa i atmosfera była przednia a dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.

W dniu 24 listopada 2016 roku gimnazjaliści Niepublicznego Zespołu Szkół i Placówek w Wipsowie wspólnie z wychowawcami udali się do olsztyńskiego kina Helios na projekcję filmu pt. „Za niebieskimi drzwiami”.
Film Mariusza Paleja porusza temat ludzi pogrążonych w śpiączce, którzy są oddzieleni od świata zewnętrznego wewnętrzną blokadą, uniemożliwiającą im nawiązanie bliskich relacji. Przedstawiona historia jest próbą oswojenia młodego widza z problemami świata dorosłych: samotnością, bezradnością wobec nieuniknionych zdarzeń, tęsknotą za bliskimi.
Część dochodów, która pochodzi ze sprzedaży biletów wspiera fundację „Akogo?” Ewy Błaszczyk. Fundacja „Akogo?” działa na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych.
Jest już tradycją w naszej szkole, że po każdych tego typu warsztatach uczniowie wspólnie z nauczycielem na godzinie wychowawczej wymieniają się refleksjami, swoimi spostrzeżeniami. Tym razem nie było inaczej! – film wywarł na uczniach bardzo duże wrażenie, co zaowocowało  bardzo długimi i interesującymi  rozmowami na temat życia, przeznaczenia oraz miłości – cieszy fakt, że uczniowie mający 13-15 lat są zdolni do tak dorosłych jak na swój wiek uwag i ocen.

 

W środę 16 listopada 2016r w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Wipsowie odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci .
Tak jak w roku ubiegłym do szkoły zawitał wspaniały artysta, malarz Dieter Lubczyk.  Człowiek, który wolny czas poświęca na to by edukować młodych adeptów sztuki i dawać im swoje wsparcie. Piękne jest to, że Dieter robi to całkowicie charytatywnie, bo jak mówi „ Wspaniale jest pracować z młodymi ludźmi” .
Tym razem wraz z uczniami realizował prace rysunkowe na temat: „ Moja ulubiona książka bądź film”. Pracę wykonywała młodzież klasy szóstej szkoły podstawowej oraz pierwszej gimnazjum.
Jak zwykle uczniowie mogli liczyć na ogromne wsparcie oraz serdeczność zerbuńskiego Van Gogha, bo tak nazywają Dietera Lubczyka ludzie, którzy znają jego sztukę . Dlaczego Zerbuńskego? - Dieter na stałe mieszka w Niemczech i tam tworzy swoje prace. Podczas wizyty na Warmii był pod ogromnym wrażeniem tych terenów. W miejscowości Zerbuń kupił dom by wykorzystać każdą wolną chwilę na uwiecznianie piękna Warmińskiej przyrody i architektury. Bardzo wyraźnie widać to w Jego pracach.
Za każdym razem Jego zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci same wypytują kiedy malarz znów odwiedzi naszą szkołę.  Mówił, że już niedługo…. A My serdecznie go zapraszamy.


W dniu 26.X.2016 roku uczniowie klas gimnazjalnych Niepublicznego Gimnazjum w Wipsowie wraz z nauczycielem  języka niemieckiego porządkowali cmentarz w miejscowości Zerbuń.
Pochowanych jest tu 191 żołnierzy armii niemieckiej z ( 9 Komp. Inf. Reg. 61) poległych 20. sierpnia 1914 roku w bitwie, która rozegrała się na polach Zerbunia.
Cmentarz otoczony jest kamiennym murem, a w jego centralnym punkcie znajduje się drewniany krzyż stojący na potężnym kamieniu, na którym znajduje się następująca inskrypcja:
„191DEUTSCHE SOLDATEN FIELEN IM GEFECHT BEI SAUERBAUM 20. AUGUST 1914  
                                                    FÜR DAS VATERLAND”
Od wielu lat podtrzymywana jest tradycja opieki nad grobami, w ramach której uczniowie przynoszą znicze, porządkują i myją pomniki, składają wiązanki wykonane pod okiem swoich wychowawców. W dniu bezpośrednio poprzedzającym Święto Zmarłych, poszczególne klasy wraz z nauczycielami odwiedzają cmentarz, aby zapalić znicze, przypomnieć sobie historię i ludzi, którzy ją tworzyli, pomodlić się w zadumie.
Jako nauczyciele jesteśmy dumni, że kolejne pokolenia uczniowskie z zaangażowaniem kontynuują tę tradycję. Jesteśmy przekonani, że takie działania kształtują właściwą postawę w naszych wychowankach, uczą się miłości i przywiązania do Małej Ojczyzny.


Pamiętny rok 1918
10 listopada w murach Niepublicznego Zespołu Szkół i Placówek w Wipsowie odbył się uroczysty apel z okazji najważniejszego polskiego święta narodowego - 11 listopada zwanego Świętem Niepodległości.
Uczniowie i nauczyciele zgromadzili się punktualnie i czekali na uroczyste przywitanie przez Panią Dyrektor oraz osoby, które przygotowały tę akademię. Pani Dyrektor wprowadziła wszystkich w atmosferę tego patriotycznego święta. W przemówieniu zawarte było przywitanie wszystkich zebranych i przypomnienie, z jakiej okazji jest akademia. Wszyscy byli wsłuchani w wypowiedź Pani dyrektor, gdyż odczuwali wielką wdzięczność do żołnierzy, którzy oddali swoje życie, aby Polska była niepodległa.
Uroczystość odbyła się na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pod tytułem,, Święto niepodległości 1918r “. Artyści sumiennie przygotowywali się do apelu podczas licznych prób.
Po części oficjalnej nadszedł czas na część artystyczną, którą poprzedziło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz  Gimnazjum przybliżyli kolegom i koleżankom historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata.
Widowisko artystyczno - historyczne wprowadzało w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W przystępny sposób zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów a skończywszy na roku 1918. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład najmłodszych ich uczestników. Natomiast interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
Apel był przedstawiony w bardzo ciekawej formie – uczniowie w części poetycko –patriotycznej recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni żołnierskie. Występ młodych aktorów wzbogaciły też pieśni: „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pęki białych róż” oraz „Rota” odśpiewanych a cappella. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu oglądała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.
Po występach artystycznych osoba prowadząca uroczystość podziękowała artystom za występ, a widowni za udział w akademii. Widzowie nagrodzili brawami występujących. Pani dyrektor dziękując twórcom patriotycznego przedstawienia, podkreśliła jego wartość wychowawczą i artystyczną. Na koniec poprosiła uczniów o wywieszenie w swoich miejscach zamieszkania narodowej flagi – symbolu wolności.
Po skończonej uroczystości wykonano szereg pamiątkowych zdjęć uczestników apelu wraz z nauczycielami, którzy przygotowali uroczystość, a następnie wszyscy wrócili do klas na pozostałe w tym dniu lekcje.
Ten dzień pogłębił wiedzę na temat Niepodległości Polski. Dzięki temu uczniowie mogli kształcić umiejętność dostrzegania charakterystycznych cech kraju ojczystego, a także umacniać i pogłębiać postawy patriotyczne.

„Święto Niepodległości namiastką naszej wieczności…”

PASOWANIE
Ważnym wydarzeniem w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Wipsowie zaplanowanym na dzień 14 października 2016 roku było pasowanie klas pierwszych szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Uczniowie tradycyjnie mieli zaprezentować się z jak najlepszej strony, aby pokazać, że zasługują na  miano ucznia.
Na pierwszy ogień poszły pierwszaczki ze szkoły podstawowej. Najpierw zaprezentowały wiersze i piosenki. Odpowiadały też na pytania, które miały sprawdzić ich wiedzę. Dzieci zdały ten egzamin śpiewająco, złożyły ślubowanie i zostały uroczyście pasowane na ucznia przez Panią Dyrektor oraz Pana Dyrektora.
Następnie przyszła kolej na gimnazjalistów. Przedstawiciele klas starszych, ucharakteryzowani na starszyznę indiańską, przygotowali dla pierwszaków szereg prób, dzięki którym mieli się oni wkupić do grona uczniów. Ostatecznie gimnazjaliści złożyli ślubowanie oraz zostali oficjalnie pasowani na uczniów.
Podsumowując był to dzień pełen wrażeń i wszystkim, zarówno uczniom jak i nauczycielom, towarzyszyły wielkie emocje.


Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 14 października wszyscy pracownicy oświaty obchodzą swoje święto – Dzień Edukacji Narodowej. Święto upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r.
W tym roku apel prowadziły Pani od matematyki i Pani od języka niemieckiego. Nauczycielki postawiły na humor i dobrą zabawę. Po przywitaniu Pani Dyrektor, nauczycieli, uczniów oraz rodziców wszyscy zaśpiewali Hymn Szkoły.
Następnie wszyscy zebrani odbyli krótkie „szkolenie” pod tytułem: „Pracownik oświaty wie wszystko, a nawet jeśli nie wie, to potrafi udawać, że wszystko wie”. W rolę szkoleniowca – Pana Nowatorskiego – wcielił się nauczyciel muzyki. Nauczyciele dowiedzieli się, m. in.: że  na lekcjach należy często powtarzać słowo „cool”, witać się radosnym „heyah” czy żegnać mówiąc „nara”. Wszyscy obecni na sali brali czynny udział w tym niecodziennym szkoleniu. Był to miły wstęp do dalszej części programu.
W drugiej części apelu panie prowadzące postanowiły wyłonić „najlepszych z najlepszych nauczycieli”, stawiając swoje koleżanki i kolegów po fachu przed kilkoma baaardzo trudnymi zadaniami. Rękawice podnieśli (i świetnie się przy tym bawili): Pani od  nauczania zintegrowanego, wychowawca klasy III szkoły podstawowej, polonista, wychowawca klasy I gimnazjum, II polonista, wychowawca klasy VI, trener aikido oraz Pan germanista, wychowawca klasy II gimnazjum.
W pierwszej konkurencji uczestnicy walczyli o tytuł „MISZCZA ORTOGRAFJII”. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem był poprawny, albo i nie : ) zapis słów. Nauczyciele specjalnie robili w niektórych słowach błędy, aby uczniowie mogli je wyłapać. Była to więc zarazem świetna i nietypowa lekcja języka polskiego dla naszych uczniów. Dyplom za tę konkurencję otrzymała Pani od nauczania zintegrowanego.
Kolejna konkurencja – „MISTRZ GIĘTKIEGO JĘZYKA”, polegała na dokładnym, bezbłędnym i wyraźnym przeczytaniu wylosowanych łamańców językowych. Wszyscy spisali się wspaniale, ale największe wrażenie zrobiła na prowadzących Pani polonistka i to ona otrzymała dyplom w tej kategorii.
„SŁOWICZY GŁOS” to konkurencja, która rozgrzała publiczność do czerwoności. Nasi śmiałkowie musieli zaśpiewać wylosowane wcześniej piosenki. Oczywiście mogli skorzystać z pomocy uczniów, pań prowadzących i akompaniamentu Pana od muzyki. Nauczyciele śpiewali „A ja wolę moją mamę”, niezapomnianą wersję piosenki „Ogórek zielony”, „Witaminki”,  „Szczotka, pasta”oraz „Zuzia, lalka nieduża”. Publiczność świetnie się bawiła, śpiewała razem z uczestnikami. Chyba nie było osoby na sali, która nie włączyła się do wspólnej zabawy. Nasze serca podbił Pan od aikido i to on został nagrodzony pamiątkowym dyplomem za tę konkurencję.
Po śpiewaniu przyszedł czas na sprawdzenie sprawności fizycznej naszych nauczycieli. Zadanie, które miało wyłonić „ATLETĘ ROKU”, polegało na celnym trafieniu trzema woreczkami do kosza. Panowie byli bezkonkurencyjni, a dyplom odebrał nauczyciel języka niemieckiego.
Ostatnim, i chyba najbardziej kreatywnym zadaniem, było narysowanie portretu Pani Dyrektor. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie fakt, że uczestnicy wykonywali te zadanie z zasłoniętymi oczami. Jak łatwo się domyślić, śmiechu było co nie miara! Powstały prace, których nie powstydziłby się żaden „MISTRZ PĘDZLA”. Dyplom otrzymał znowu trener aikido, a Pani Dyrektor – pięć, niesamowitych pod każdym względem, portretów.
Apel zakończyła uczennica klasy III gimnazjum, która podziękowała w imieniu uczniów wszystkim pracownikom oświaty za trud włożony w ich edukację i wychowanie.
„Najcenniejszym i najtrwalszym darem, jaki można dać dziecku,jest wykształcenie”
„Święto Kartoflaka”
Dnia 29 września 2016r. w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek odbyło się, już po raz kolejny, „Święto Kartoflaka”. W tym roku do wspólnej zabawy zaprosiliśmy naszych najmłodszych milusińskich: przedszkolaki oraz klasy I-III szkoły podstawowej. Na uczestników czekały gry i zabawy ruchowe oraz konkurs na najbardziej kreatywnego  „kartoflaka-cudaka”. Impreza miała na celu pielęgnowanie tradycji ogólnoszkolnych imprez, wzbudzenie zainteresowania obrzędami ludowymi związanymi z wykopkami, jak również dawała możliwość porównania tradycji polskich i niemieckich związanych z tradycją „Dnia pieczonego ziemniaka”.
O godzinie 10 uczniowie i nauczyciele zebrali się na sali gimnastycznej. Po powitaniu przez prowadzących szkolne święto kartoflaka – nauczycieli języka niemieckiego rozpoczęły się gry i zabawy ruchowe.
Pierwszym punktowanym zadaniem był „Bieg z ziemniakiem na łyżce”. Uczestnicy musieli pokonać wyznaczony tor przeszkód tak, aby nie zgubić ziemniaka.
Następną zabawą był „Slalom z ziemniakiem”. Uczniowie musieli pokonać określony tor przeszkód trzymając ziemniak na woreczku umieszczonym na głowie. W tej konkurencji brało udział po 3 uczniów z każdej klasy. Klasy, które wykonały zadanie najszybciej, otrzymały największą liczbę punktów.
Kolejnym zadaniem był rzut ziemniakiem do kosza. Każda klasa desygnowała trzech uczniów, którzy mieli do dyspozycji trzy ziemniaki. Każdy celny rzut to jeden punkt na koncie klasy.
Przedostatnie zadanie było zadaniem na szybkość. Najszybsi przedstawiciele swoich klas musieli w jak najkrótszym czasie przenieść ziemniaki w określone miejsce. Mogli jednak brać tylko po jednym ziemniaku.
Atmosfera, panująca na sali, była wspaniała, a doping gorący. Wszyscy rywalizowali w duchu fair play i pomagali najmłodszym przedszkolakom.
Po zakończeniu części sportowej, komisja obejrzała „kartoflaki-cudaki”. W tym roku uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i powstały przepiękne, czasem zabawne ziemniaczane stwory. Na szczególne słowa uznania zasługują dzieci z przedszkola, które, wraz z rodzicami, stworzyły bardzo kreatywne prace. Nic więc dziwnego, że komisja długo nie mogła się zdecydować, które prace nagrodzic. Słodkie nagrody dostali wszyscy uczestnicy Szkolnego Dnia Kartoflaka.
Dzięki takim imprezom uczniowie kształtują umiejętność wzajemnej współpracy, pozytywnej rywalizacji oraz postawy koleżeńskie, rozwijają sprawności manualne oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
Wakacje się już skończyły, a uświadomił nam to pierwszy dzwonek, który usłyszeliśmy przychodząc 1 września do szkoły. Punktualnie o godz. 10.00 w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Wipsowie rozpoczęła się inauguracja roku szkolnego 2016/2017 . Wszystkich zebranych gości, nauczycieli, uczniów i ich rodziców uroczyście przywitała Pani Dyrektor. Przedstawiła tez wychowawców i nauczycieli pracujących w naszej szkole, a także przekazała informacje na temat organizacji pracy szkoły w nadchodzącym roku. Życzyła też wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły owocnej i wytrwałej pracy w nowym roku szkolnym. Pierwszy dzień szkoły szczególnie przeżywali najmłodsi uczniowie, którzy z obawą i niepewnością, a niektórzy z ciekawością obserwowali całe to wydarzenie. Starsi koledzy zapewniali, że zrobią wszystko alby oni czuli się dobrze w tej szkole. Po części oficjalnej wszyscy uczniowie rozeszli się do swoich klas wraz z wychowawcami. W ten sposób rozpoczął się kolejny rok nauki w naszej szkole.
„Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów w nowym roku szkolnym 2016/2017”


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego