Archiwum 2012-2015 - Szkoła Wipsowo

Idź do spisu treści

Menu główne:

Archiwum
 
 
 

Święto Kartoflaka
Dnia 30 września w naszej szkole odbył się Dzień Kartoflaka. W tym wydarzeniu wzięły udział klasy I-III a prowadzącą była nauczycielka języka niemieckiego pani Agnieszka Nowicka.
Główną inspiracją tej imprezy był ziemniak. Każda z klas miała za zadanie zrobić ,,cudaka” z ziemniaka. Pomysłów było mnóstwo, a figurki były tak ładne, że komisja nie potrafiła wyłonic zwycięzcy.
Kolejnym etapem imprezy było szukanie schowanych na terenie szkoły ziemniaków. W tej zabawie zwyciężyła klasa VI.
Potem odbyły się zawody sportowe. Każda z klas wyłoniła spośród uczniów po 5 najlepszych osób. Konkurencji było kilka, o różnym stopniu trudności. Najlepszą drużyną okazała się również klasa VI.
Po wyczerpujących zabawach przyszedł czas na odpoczynek i wspólne grilowanie. Można było zjeść kiełbaskę i pieczone ziemniaki.
Wszyscy byli zadowoleni z miło spędzonego dnia, tym bardziej, że pogoda dopisywała.
,,Dzień kartoflaka'' podobał mi się, ponieważ miał bardzo dużo atrakcji.
Patryk Wojszel klasa VIŚwięto Kartoflaka”

Dnia 30 września 2015r. w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek odbyło się, już po raz kolejny, „Święto Kartoflaka”. W grach i zabawach uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły podstawowej wraz z nauczycielami. Na uczestników czekały gry i zabawy ruchowe oraz konkurs na „kartoflaka-cudaka”. Impreza miała na celu pielęgnowanie tradycji ogólnoszkolnych imprez, wzbudzenie zainteresowania obrzędami ludowymi związanymi       z wykopkami jak również dawała możliwość porównania tradycji polskich i niemieckich związanych z tradycją „Dnia pieczonego ziemniaka”.
O godzinie 10 wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się na boisku szkolnym. Po powitaniu przez prowadzącą szkolne święto kartoflaka
nauczycielkę języka niemieckiego Agnieszkę Nowicką rozpoczęły się gry i zabawy ruchowe.
Uczniowie rywalizowali w kategoriach wiekowych: klasy I-III szkoła podstawowa oraz klasy IV-VI.
Pierwszym punktowanym zadaniem było odnalezienie „zagubionych” ziemniaków. Każda klasa musiała odnaleźć po 5 ziemniaków. Klasa, która najszybciej znalazła komplet ziemniaków
zdobywała komplet punktów.
Kolejnym zadaniem był rzut ziemniakiem do kosza. Każda klasa desygnowała trzech uczniów, którzy mieli do dyspozycji trzy ziemniaki. Każdy celny rzut to jeden punkt na koncie klasy.
Następną zabawą był „Slalom z ziemniakiem”. Uczniowie musieli pokonać określony tor przeszkód trzymając ziemniak na woreczku umieszczonym na głowie. W tej konkurencji brało udział 5 uczniów z każdej klasy. Klasy, które wykonały zadanie najszybciej, otrzymały największą liczbę punktów.
Przedostatnie zadanie było zadaniem na szybkość. Najszybsi przedstawiciele swoich klas musieli w ciągu minuty przenieść jak najwięcej ziemniaków w określone miejsce. Mogli jednak brać tylko po jednym ziemniaku.
W ostatnim zadaniu wzięli udział uczniowie starszych klas. Zadanie polegało na uzyskaniu jak najdłuższej obierki. Utrudnieniem była wątpliwa ostrość noży. Najlepsza okazała się uczennica klasy szóstej.
W tym samym czasie nasi najmniejsi milusińscy tworzyli portrety bohatera naszego święta
ziemniaka. Trudność polegała na tym, że uczestnicy mięli zawiązane oczy.
Po zakończeniu części sportowej, uczniowie udali się do jednej z klas, gdzie znajdowała się wystawa wcześniej wykonanych „kartoflaków-cudaków”. W tym roku uczniowie mieli do dyspozycji tylko naturalne i ekologiczne surowce. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i powstały przepiękne, czasem zabawne ziemniaczane stwory.
Po zakończeniu gier i zabaw wszystkie zdobyte przez klasy punkty za poszczególne konkurencje zostały zsumowane. Wyłoniono 2 zwycięskie klasy (zgodnie z przedziałem wiekowym), które nagrodzone zostały pamiątkowymi dyplomami oraz słodkimi upominkami. Najlepsi okazali się uczniowie klas II-III i VI szkoły podstawowej.
Po tak emocjonującym dniu na wszystkich czekała miła niespodzianka. Pani Dyrektor, Ewa Dawidczyk, zaprosiła uczniów i nauczycieli na grilla. Dzieci mogły odpocząć                    i zasmakować kiełbasek oraz pieczonych ziemniaków.
Dzięki takim imprezom uczniowie kształtują umiejętność wzajemnej współpracy, pozytywnej rywalizacji oraz postawy koleżeńskie, rozwijają sprawności manualne oraz koordynację wzrokowo-ruchową.
Agnieszka Nowicka 

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2015/2016
Pierwszy września to data szczególna. To dzień, który zapada w pamięć każdego ucznia, nauczyciela i rodzica. Tego dnia, po miesiącach wakacyjnego lenistwa, wracamy do szkolnej rzeczywistości. Starsi i mądrzejsi w nowe doświadczenia, chłonni wiedzy stajemy w murach naszej szkoły.
W tym dniu w Niepublicznym Zespole Szkól i Placówek po raz kolejny spotkali się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Na sali gimnastycznej zapanował gwar, który po chwili ucichł.
Pani Dyrektor Ewa Dawidczyk uroczyście powitała zebranych. Po krótkim przemówieniu tradycyjnie nastąpiła prezentacja nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół. Wszyscy zebrani oklaskami powitali ,,nowych i starych'' nauczycieli.
Na zakończenie uroczystości uczniowie klas pierwszych otrzymali wyprawki szkolne: plecaki i kredki dla pierwszaczków ze szkoły podstawowej oraz komplet zeszytów przedmiotowych dla gimnazjalistów.
Po uroczystości wszyscy udali się do klas, po czym w doskonałych humorach rozeszli się do domów. To był naprawdę udany dzień. Miejmy nadzieję, że pozostałe dni nowego roku szkolnego upłyną nam równie przyjemnie.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015.
Tradycyjnie w ostatni piątek czerwca odbywa się co roku uroczyste zakończenie roku szkolnego. Na sali gimnastycznej Niepublicznego Zespołu Szkół i Placówek zbierają się uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne i zaproszeni goście. Ostatni dzwonek rozbrzmiewa wesoło, aby dać sygnał do rozpoczęcia upragnionych i długo wyczekiwanych wakacji. Ale zanim to nastąpi, musi nastać czas podsumowań. Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie, a potem wręczyła wzorowym uczniom świadectwa oraz nagrody, a ich rodzicom listy gratulacyjne.
Uczniowie wzorowi to:
-Maja Dąbrowska, Dominika Wojszel, Patryk Sęk, Maciej Pietkiewicz z  kl. IV
-Paulina Klimek z kl. II gimnazjum.
Pani dyrektor nagrodziła też laureatów konkursów ogólnopolskich, jak i tych organizowanych przez szkołę, np. Ogólnopolskie Dyktando Nie tylko dla Mistrzów, Olimpiady przedmiotowe.
Zwycięscy otrzymali dyplomy, statuetki oraz medale.
Uroczyście pożegnano również absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum. Otrzymali oni świadectwa ukończenia szkoły oraz dyplomy absolwentów. Była to bardzo wzruszająca chwila.
Po apelu wszyscy z radością udali się do domów, aby rozpocząć upragnione wakacje.
Do zobaczenia we wrześniu!!!

Dzień Dziecka w naszej szkole.
Z okazji Dnia Dziecka nasza szkoła przygotowała uczniom spore atrakcje. Uczniowie klas młodszych wzięli udział w plenerze malarskim zorganizowanym przez Dietera Lubczyka, który odbył się nad Jeziorem Wipsowskim. Dzieci- zwykłe kreski na papierze- zamieniały w piękne i ciekawe prace plastyczne. Miały okazję w ten sposób pod okiem profesjonalisty, odkryć i rozbudzić twórcze pasje, które niewątpliwie w nich drzemią.
W tym samym czasie starsi uczniowie naszej szkoły pozostali na boisku szkolnym i rozegrali mecz w piłkę siatkową.
Pani Drektor Ewa Dawidczyk wręczyła nagrody za zajęcie:
- Pierwszego miejsca na Festiwalu Piosenki Niemieckiej w Ostródzie: Marcelinie Cygan, Julii Nisio, Annie Żukowskiej, Dominice Wojszel, Mai Dąbrowskiej
- Pierwszego miejsca w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Barczewie i w Rejonowym Konkursie Recytatorskim w Biskupcu: Kornelowi Andrzejczyk.

Po wszystkich tych zajęciach, wybornie smakowały pieczone kiełbaski z grilla a dmuchany zamek kusząco zapraszał, aby na nim poskakać. Atmosfera zabawy i dobry humor sprawiły, że dzień należał do bardzo udanych, tym bardziej, że nie było zajęć lekcyjnych.


Festyn Rodzinny
W naszej szkole tradyją jest organizowanie festynu rodzinnego, podczas którego świętujemy Dzień Matki, Dzień Dziecka i  obchodzimy Święto rodziny. Festyn odbył się w ostatnią sobotę maja 2015r. Przybyli uczniowie wraz z Rodzicami oraz zaproszonymi Gośćmi. Boisko zmieniło się w tym dniu nie do poznania. Pojawiły się sznury przepieknych balonów, zaś ogrodzenie zostało ozdobione kolorowymi bibułkami.
Festyn uroczyście otworzyła Pani Dyrektor  Ewa Dawidczyk. Następnie rozpoczął się program artystyczny w wykonaniu uczniów, podczas którego dzieci zaprezentowały swoje umiejętności.
Rozpoczęli przedszkolacy, a potem kolejno uczniowie klas I-III oraz IV-VI. W ich występach pojawiły się wiersze, piosenki i tańce. Dzieci zaspiewały też wiązankę zabawnych piosenek niemieckich, zaś klasy I-III wykonały elegancki  taniec dworski.
Kolejnym punktem festynu była licytacja prac autorstwa uczniów naszej szkoły. Dochód został przeznaczony na rzecz chorej na białaczkę Agatki Jeżewskiej. Prace były piekne i ciekawe.
Na zakończenie wystapił Gość specjalny -Barbara Książkiewicz-gwiazda Festiwali Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. wykonała ona swoje największe przeboje, towarzyszył jej absolwent naszej szkoły, młody obiecujący artysta z Wipsowa-Mateusz Gawroński -,,Matlas".
Wszystkim dzieciom najbardziej przypadł do gustu dmuchany zamek do skakania oraz duza zjeżdżalnia. Tam spędziły większość czasu. Powodzeniem cieszyło się także malowanie twarzy.
Za sprawą Rodziców było przygotowane mnóstwo ciast, a potrawy z grilla jak zwykle smakowały wyśmienicie. Można z pewnością stwierdzić, że festyn był bardzo udany.

 

Akademia z okazji  3Maja
,,Za ojców groby, za trzeci maj, tu nasze miejsce, tu nasz kraj!''
       3maja 1791r.
w coroczny kalendarz imprez naszej szkoły wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji  3 Maja. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i  Patriotyzm. Przybliża on fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież.

30 kwietnia 2015r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z tej okazji przygotowany przez uczniów klas starszych pod opieką nauczycielki historii pani Magdy Ciesielskiej.
224 lata temu posłowie wybrani przez obywateli Rzeczypospolitej przyjęli pierwszą europejską konstytucję. Uczniowie poprzez prezentację inscenizacji, wierszy i pieśni patriotycznych przypomnieli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Zwrócili uwagę na doniosłość Konstytucji 3 Maja. Wyjasnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. Nie zabrakło biało-czerwonej flagi państwowej, hymnu, daty 3 Maja 1791 roku oraz nazwisk Stanisława staszica, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego i Stanisława Małachowskiego.
Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, oddający klimat walk narodowowyzwoleńczych, emigracji podczas zaborów i ucisku Polaków przez okupantów i zaborców. Ze scenek między szlachcicami dowiedzieliśmy się, jaka sytuacja panowała w Warszawie w dniach przed  3 maja 1791r.

 

Dzień Babci i Dziadka
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni w roku, kiedy wszystkim robi się cieplej na sercu, bo jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.
Z tej okazji do sali gimnastycznej naszej szkoły zostali zaproszeni niezwykli goście: Babcie i Dziadkowie na uroczystość z okazji ich święta. Jest to tradycja, która na stałe została wpisana w repertuar imprez przedszkola i szkoły podstawowej-klas I-III.
W sali udekorowanej portretami babć i dziadków, dzieci zaprezentowały program artystyczny. W formie wierszy złożyły życzenia:

Dziś dla Babci słońce mamy
I całuski dla Dziadziusia
Dziś życzenia wnuczek składa
I piosenki śpiewa wnusia

Aby Babcia i Dziadziuś
W zdrowiu długo żyli,
Aby uśmiech dla nas mieli
W każdej wolnej chwili.

W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, a także pokazy taneczne i utwory wykonane na instrumentach muzycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role.
Na zakończenie dzieci obdarowały swoich gości upominkami i laurkami oraz poczęstowały własnoręcznie zrobionymi pierniczkami. Był to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.


 

Wigilia szkolna i jasełka
Dnia 19 grudnia 2014r. w naszej szkole odbyła się wigilia szkolna. Wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście i rodzice zebrali się w sali gimnastycznej.
Po krótkim przemówieniu Pani Dyrektor, rozpoczęły się występy dzieci.
Dwie grupy przedszkolne pod opieka swoich pań wychowawczyń wykonały wiersze i wiązankę zimowych piosenek.
Następnie młodsze dzieci z klas I-III zaśpiewały kolędy. Wystąpiła też orkiestra szkolna pod profesjonalną opieką pani od muzyki.
Klasy IV – VI przygotowały i przedstawiły wspaniałe jasełka ukazujące piękno nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Program artystyczny zakończyli gimnazjaliści, którzy zaśpiewali wiązankę kolęd w języku niemieckim.
Po występach rozdano zebranym świąteczne pierniczki upieczone przez uczniów oraz nastąpiło tradycyjne łamanie się opłatkiem i życzenia.
W tym uroczystym, świątecznym nastroju wszyscy rozeszli się do domów, aby oddać się oczekiwaniu na nadchodzące Boże Narodzenie.
Uczniowie byli podwójnie zadowoleni, ponieważ tegoroczna przerwa świąteczna była stosunkowo długa- do szkoły wróciliśmy dopiero 7 stycznia.

 

Teatrzyk profilaktyczny o szkodliwości nałogów.
Dnia 13 listopada do naszej szkoły przyjechał teatrzyk. Przedstawienie odbyło się na sali gimnastycznej. Obecni byli tam uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej i gimnazjum.
Występowała para aktorów, mężczyzna i kobieta, a przedstawienie dotyczyło różnych nałogów.
Pokazana została sytuacja, gdzie tata w ogóle nie interesował się swoja córką , tylko pił alkohol, palił papierosy i zażywał różne tabletki na ból głowy.
Pewnego dnia dziewczynka, od razu po lekcjach wybrała się z kolegami na tak zwany ,,Drinkendrunk”- były to zawody w piciu alkoholu, na czas. Wygrywał ten, kto w jak najkrótszym czasie wypił najwięcej.
Doszło do strasznego wypadku, ponieważ jeden z uczestników wypadł przez okno, a pozostali trafili do szpitala z zatruciem alkoholowym. W tej grupie była również córka głównego bohatera. Pojechał on do szpitala i tam lekarz opowiedział mu o wszystkim. Po tej rozmowie ojciec zrozumiał, że nie powinien tyle pić i palić tak dużo papierosów. Wrócili do domu w spokoju. Ojciec skończył z nałogami, znalazł pracę, a córka zaczęła się lepiej uczyć. Wszyscy byli szczęśliwi.
Przedstawienie zakończyło się rozmową aktora z uczniami. Dyskusja dotyczyła szkodliwych nałogów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że nie warto pić alkoholu i palić papierosów, bo szkoda na to zdrowia i można zniszczyć w ten sposób rodzinę.
To był bardzo pouczający teatrzyk.


11 LISTOPADA -ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚĆI
Dnia 7 listopada 2014r. Odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Jedenasty listopada to wielka data
symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.
Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem nauczyciela historii Sylwii Korolkiewicz-Rękawek oraz nauczyciela muzyki Anny Bułakowskiej. Uczniowie naszej szkoły przypomnieli historyczne wydarzenia mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i o powstaniu Państwa Polskiego w roku 1918. Wykonano również wiązankę pieśni patriotycznych. Wystąpiła też szkolna orkiestra, którą dyrygowała Zuzanna Gortych.


 

ODWIEDZINY CMENTARZA WOJSKOWEGO W ZERBUNIU
Dnia 23 października 2014 roku, w związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych, uczniowie Niepublicznego Gimnazjum w Wipsowie, podobnie jak w zeszłym roku, odwiedzili cmentarz z okresu I Wojny Światowej z mogiłami niemieckich i rosyjskich żołnierzy.
W tym roku cmentarz odwiedziły wszystkie klasy gimnazjalne wraz z nauczycielką języka niemieckiego Agnieszką Nowicką.
Cmentarz usytuowany jest około 2,5 km na północ od wsi Zerbuń, na skraju lasu. Prowadzi do niego polna droga. Cmentarz podzielony jest na dwie części. Pierwszą, gdzie pochowani są żołnierze armii niemieckiej i drugą, na której pochowani są żołnierze armii rosyjskiej. Cmentarz żołnierzy armii niemieckiej założony jest na planie prostokąta, otoczony wysokim, kamiennym murem. Na cmentarzu znajduje się dziewięć rzędów z mogiłami. Mogiły obramione są kamiennymi krawężnikami, na każdej z nich znajdują się drewniane, dębowe krzyże, oznaczające groby żołnierzy. W centralnej części, przy piątym rzędzie mogił na kamiennym cokole znajduje się wysoki, dębowy krzyż. Na cokole widnieje kamienna tablica z wykutym napisem:
"191 DEUTSCHE SOLDATEN • FIELEN IM GEFECHT BEI • SAUERBAUM 26 AUGUST 1914 • FÜR DAS VATERLAND"
„191 NIEMIECKICH ŻOŁNIERZY POLEGŁYCH ZA OJCZYZNĘ W BITWIE POD SAUERBAUM 26 SIERPNIA 1914”
Od strony północnej do cmentarza niemieckiego przylega cmentarz żołnierzy armii rosyjskiej, założony na planie półkola. Otoczony niskim kamienno-ziemnym murkiem. W jego środkowej części znajdują się co najmniej dwie zbiorowe mogiły.
Pochowanych jest tu 191 żołnierzy armii niemieckiej i 154 żołnierzy armii rosyjskiej, poległych podczas bitwy w dniu 26 sierpnia 1914 r. w rejonie wsi Biesowo, Zerbuń i Lutry.
Uczniowie uporządkowali cmentarz, pozbierali liście z grobów i alejek, poustawiali poprzewracane znicze i w chwili zadumy oddali hołd poległym żołnierzom. Dzięki takim doświadczeniom uczniowie nie tylko uczą się historii swojego regionu, ale również dojrzałości i szacunku dla innych narodowości.
Agnieszka Nowicka


Pasowanie uczniów klas pierwszych
Pasowanie na ucznia to dzień szczególny dla każdego z nas. Zapamiętamy go na długo i zawsze wspominać będziemy z rozczuleniem. Porzucamy czas beztroskiej zabawy
i wstępujemy w uczniowskie grono. Ten przełomowy w życiu moment w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Wipsowie nastąpił 16 października 2014r.  Do braci uczniowskiej przyjęto uczniów klas pierwszych  szkoły podstawowej oraz gimnazjum.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00, kiedy to na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zasiedli uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni rodzice pierwszoklasistów. Pani Dyrektor Ewa Dawidczyk krótkim przemówieniem powitała przybyłych gości. Następnie rozpoczął się program artystyczny. Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy II szkoły podstawowej, którzy wierszem i piosenką powitali w swoim gronie stremowanych  pierwszaków - również i oni przygotowali krótki występ. Maluchy z klasy I przedstawiły wiązankę wierszy i piosenek. To był ich "egzamin", który zdali na szóstkę. Wszyscy obecni na sali zgodnie stwierdzili, że pierwszaczki zasłużyły na dołączenie do grona uczniów naszej szkoły.
Nadszedł więc czas ślubowania. Wychowawczyni klasy pierwszej, Pani Zofia Zawadzka-Robaczek razem z wychowankami odczytała tekst przysięgi, zaś Pani Dyrektor uroczyście pasowała każdego malucha na ucznia naszej szkoły. Ślubowanie, zostało przypieczętowane za pomocą odcisku palca każdego pierwszoklasisty w kronice szkoły.
       Na pamiątkę tak uroczystej chwili dzieci, już jako prawomocni uczniowie naszej szkoły, otrzymali od Dyrekcji drobne upominki.
Przyszedł wreszcie czas na gimnazjalistów. Oni również musieli udowodnić, że zasługują na miano ucznia gimnazjum. Jak za pomocą czarodziejskiej różczki, wszyscy zostali przeniesieni na mitologiczny Olimp. Tam bowiem odbyły się otrzęsiny pierwszoklasistów. Pięknie przebrani i ucharakteryzowani na bogów greckich uczniowie klas II i III gimnazjum, przygotowali im pięć następujących konkurencji:
• Posejdon rozkazał wyłowienie za pomocą ust cukierka z talerza pełnego wody
• Z polecenia Afrodyty chłopcy mieli z zawiązanymi oczami wykonać makijaż dziewczynkom
• Atena sprawdziła inteligencję i wiedzę uczniów za pomocą krótkiego testu
• Ares polecił dziewczynom ubrać chłopców w olimpijskie szaty wykonane z papieru toaletowego i bibuły
• Z polecenia Dionizosa pierwszoklasiści musieli wypić sok z cytryny i się uśmiechnąć
Wszystkie te konkurencje zostały wykonane bezbłędnie i nastąpił moment ślubowania. Uczniowie złożyli uroczystą przysięgę, a Pani Dyrektor pasowała ich na ucznia Niepublicznego Gimnazjum w Wipsowie. Z tej okazji zadowoleni pełnoprawni gimnazjaliści również otrzymali od Dyrekcji drobne upominki.
Po zakończeniu uroczystości wszyscy udali się do swoich klas. Na pewno każdy z obecnych zapamięta ten dzień na długo. Było uroczyście, wzniośle i radośnie - te słowa chyba najlepiej oddają atmosferę tego wyjątkowego dnia.
Aneta Ulążka


DZIEN EDUKACJI NARODOWEJ
Dnia 14.10.2014r o godzinie 10:00 w naszej szkole odbył się apel z okazji  Dnia Edukacji Narodowej. Na sali gimnastycznej znajdowali się nauczyciele
i uczniowie przedszkola, szkoły podstawowej  oraz klasy gimnazjalne.
     Akademia rozpoczęła się od życzeń dla nauczycieli, po czym przeszliśmy do części artystycznej. Pierwsi wystąpili najmłodsi. Grupa przedszkolaków  pod opieką Pani Bogusi Szyszki i Pani Ani Bułakowskiej  zaprezentowała piosenkę  pt. "Pewien bardzo mały miś", taniec w parach "Nie chcę Cię znać" oraz wiersz pt. "Mam trzy latka".


Dnia 29 września 2014r. w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek odbyło się, jak co roku, „Święto Kartoflaka”. W grach i zabawach uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z nauczycielami. Na uczestników czekały gry i zabawy ruchowe oraz konkurs na „kartoflaka-cudaka”. Impreza miała na celu pielęgnowanie tradycji ogólnoszkolnych imprez, wzbudzenie zainteresowania obrzędami ludowymi związanymi   z wykopkami jak również dawała możliwość porównania tradycji polskich i niemieckich związanych z tradycją „Dnia pieczonego ziemniaka”.
O godzinie 10 wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się na boisku szkolnym. Po powitaniu przez prowadzącą szkolne święto kartoflaka – nauczycielkę języka niemieckiego Agnieszkę Nowicką rozpoczęły się gry i zabawy ruchowe.
Uczniowie rywalizowali w kategoriach wiekowych: klasy I-III szkoła podstawowa, klasy IV-VI oraz klasy I-III gimnazjum.
Pierwszym punktowanym zadaniem był rzut ziemniakiem do kosza. Każda klasa desygnowała trzech uczniów, którzy mieli do dyspozycji trzy ziemniaki. Każdy celny rzut to jeden punkt na koncie klasy.
W kolejnym zadaniu –bieg z ziemniakiem na głowie– brały udział po trzy osoby z każdej klasy. Uczniowie musieli pokonać tor przeszkód w jak najszybszym czasie. Jednocześnie musieli uważać aby donieść ziemniaki na głowie do linii mety.
Następną zabawą był „Slalom z ziemniakiem”. Uczniowie musieli pokonać określony tor przeszkód trzymając ziemniak na łyżce. W tej konkurencji brało udział 3 uczniów z każdej klasy. Klasy, które wykonały zadanie najszybciej, otrzymały największą liczbę punktów.
Przedostatnie zadanie było zadaniem na szybkość. Najszybsi przedstawiciele swoich klas musieli w ciągu minuty przenieść jak najwięcej ziemniaków w określone miejsce. Mogli jednak brać tylko po jednym ziemniaku.
W ostatnim zadaniu wzięli udział uczniowie starszych klas. Zadanie polegało na uzyskaniu jak najdłuższej obierki. Utrudnieniem była wątpliwa ostrość noży. W tym zadaniu bezkonkurencyjna okazała się uczennica klasy I gimnazjum – Dominika Kożuszko.
W tym samym czasie nasi najmniejsi milusińscy tworzyli, pod okiem pani Małgorzaty Abramowicz, portrety bohatera naszego święta – ziemniaka.
Po zakończeniu części sportowej, uczniowie udali się do swoich klas, gdzie tworzyli klasowe „kartoflaki-cudaki”. W tym roku uczniowie mieli do dyspozycji tylko naturalne  i ekologiczne surowce. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i powstały przepiękne, czasem zabawne ziemniaczane stwory.
Po zakończeniu gier i zabaw wszystkie zdobyte przez klasy punkty za poszczególne konkurencje zostały zsumowane. Wyłoniono 3 zwycięskie klasy (zgodnie z przedziałem wiekowym), które nagrodzone zostały pamiątkowymi dyplomami oraz słodkimi upominkami. Najlepsi okazali się uczniowie klas III i V szkoły podstawowej oraz klasa II-III gimnazjum.
Po tak emocjonującym dniu na wszystkich czekała miła niespodzianka. Pani Dyrektor, Ewa Dawidczyk, zaprosiła uczniów i nauczycieli na ognisko. Dzieci mogły odpocząć, upiec kiełbaski i zasmakować pieczonych ziemniaków.
Dzięki takim imprezom uczniowie kształtują umiejętność wzajemnej współpracy, pozytywnej rywalizacji oraz postawy koleżeńskie, rozwijają sprawności manualne oraz koordynację wzrokowo-ruchową.
Agnieszka Nowicka - nauczyciel języka niemieckiego

 

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014/2015

Wakacje minęły,
Uleciały jak chmurki na niebie.
Dzieci plecaki wzięły
I biegną szkoło do ciebie
Z pytaniami:
-Czy tęskniłaś za nami?
-Czy brak ci było gwaru, hałasu?
-Czy na odpoczynek miałaś dużo czasu ?
I tak dzieci pytały,
I tak szkole marudziły,
Że szkoła odpowiadać nie miała już siły.
Szkoła cichutko drzwi uchyliła ,
I dzieci do siebie zaprosiła.

Pierwszy dzwonek rozpoczynający nowy rok szkolny tradycyjnie zabrzmiał pierwszego września o godzinie 10.00. Pani Dyrektor Ewa Dawidczyk serdecznie powitała wszystkich zebranych uczniów, rodziców, nauczycieli oraz przybyłych gości a przede wszystkim pierwszoklasistów, którzy rozpoczęli naukę w murach naszej szkoły. Następnie Pani Dyrektor przedstawiła organizację nowego roku szkolnego i kadrę.
Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, aby zapoznać się z planem zajęć lekcyjnych.

 

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014
Wszyscy ciężko pracowali,
siódme poty wylewali.
Podziękowań nadszedł czas,
bo już lato woła nas!
Wesoły czas, wakacji czas,
Niech radość mieszka w nas!

Ostatnią ważną  uroczystością  w życiu szkoły jest Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego.
Dnia 28czerwca nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz wszyscy pracownicy szkoły zebrali się na sali gimnastycznej, aby wspólnie pożegnać miniony rok szkolny. Pani Dyrektor Ewa Dawidczyk wręczyła świadectwa oraz nagrody najlepszym uczniom, zaś ich rodzicom listy gratulacyjne.
Wyróżnienia ,,Wzorowego ucznia” otrzymali: Julia Nisio kl. IV, Marta Dąbrowska, Sebastian Kulis, Jędrzej Waliszewski z kl. VI oraz Paulina Klimek z kl. I gimnazjum.
Jak co roku nagrodą za najlepsze wyniki w nauce był rower. Otrzymały je Marta Dąbrowska i Paulina Klimek.

Po uroczystym wręczeniu świadectw przyszedł czas na program artystyczny, który wykonali uczniowie kl. III pod kierunkiem Pani Anny Matacz. Dzieci przedstawiły wiązankę wierszy i piosenek dotyczących wakacji.
Po występach uczniowie udali się do klas, aby otrzymać świadectwa i krótko się pożegnać.
Wszystkim uczniom i ich Rodzicom życzymy wesołych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!!

 

Festyn Rodzinny
Coroczny Festyn Rodzinny odbył się w sobotę 24maja 2014r.
W programie były:
1. Zabawy dla dzieci i rodziców
2. Program artystyczny: piosenki, tańce i występy dziec
3. Quiz wiedzy ogólnej, konkursy z nagrodami
4. Wystawa prac plastycznych
5. Gry zręcznościowe i zabawy sportowe dla dzieci i rodziców
6. Poczęstunek

Festyn został uroczyście otwarty przez Panią Dyrektor Ewę Dawidczyk. Następnie uczniowie klasy VI szkoły podstawowej i I gimnazjum przedstawili biografię patronki szkoły- Augustyny Wiewiorry.
Po tej prezentacji przyszedł czas na występy dzieci. Każda klasa przygotowała krótki program artystyczny, były to głównie wiersze i piosenki.
Spotkanie urozmaicił też koncert absolwenta naszej szkoły -Mateusza Gawrońskiego.
Następnie na boisku odbył się krótki, ale interesujący pokaz aikido w wykonaniu chłopców ze szkoły podstawowej oraz rozgrywki sportowe. Można było także obejrzeć wystawę prac plastycznych naszych uczniów.
Z kolei w sali gimnastycznej odbył się pokaz filmu pt. ,,Śmietnik w mojej głowie” mówiący o stereotypach dotyczących żywności oraz spotów promujących żywność ekologiczną i tradycyjną.
Każdy mógł też zjeść smakowite potrawy z grilla i sałatki. Przepyszne ciasta, jak zwykle przygotowali rodzice, którzy zawsze chętnie służą pomocą.
Na zakończenie festynu Pani Dyrektor wręczyła nagrody za udział w zawodach  konkursach. Rozstrzygnięto również konkurs na najlepszego matematyka i polonistę a zwycięzców nagrodzono statuetkami.


 

Dzień Babci i Dziadka
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. To była dobra okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym często zawdzięczamy większość rozkoszy dzieciństwa. Przecież wnuczęta to dla nich największy skarb i radość. U babci zawsze jest przyjemnie, ciepło i miło. Z dziadkiem można porozmawiać o dawnych czasach, które znane są nam tylko z kart książek historycznych. Dla dziadków zawsze jesteśmy najważniejsi. Szanuje się ich za cierpliwość, wyrozumiałość, dobroć, miłość i ogromne doświadczenie życiowe.
W Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Wipsowie zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych.
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkimdla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.
Dnia 21 stycznia o godz. 10.30 przedszkolaki i najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Wipsowie przygotowali wspaniałą imprezę. Babcie i towarzyszący im dziadkowie zjawili się punktualnie. Usiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu.
Na wstępie Pani Dyrektor przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami wygłaszając krótkie, ale jakże wspaniałe przemówienie. Składała w imieniu swoim, pracowników i dzieci życzenia przybyłym gościom. Wychowawczynie klas I-III również złożyły serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. Po chwili na scenie pojawili się mali aktorzy i po upewnieniu się, że wszyscy goście dotarli na miejsce, rozpoczęli apel.
W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci przygotowały wspaniały program artystyczny. Przedszkolacy recytowali wiersze, radośnie śpiewali piosenki i tańczyli wesołą polkę. Uczniowie klas I-III przedstawili współczesną wersję „Królewny Śnieżki”, złej królowej, która nadmiernie dbała o urodę, stroje, codziennie na wagę stawała i fitness wytrwale uprawiała. Baśń zakończyła się radą, że warto tak żyć, by dla każdego miłym być: „nie dbać o wygląd i urodę, tylko o rozumu swobodę”. Uczniowie klasy II wyrecytowali wzruszający wiersz okolicznościowy „Nasi najmilsi – Babcia i Dziadek”. Następnie razem z klasą III zaśpiewali piosenkę „Babcia Wróżka”. Życzenia - samych pięknych chwil w życiu - złożyli przedstawiciele klasy III. Kończąc część artystyczną, wszystkie wnuczęta wspólnie zaśpiewały „Sto lat”.
Nauczycielki klas I-III sprawowały pieczę nad całością uroczystości. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki. Uwagę przyciągały ciekawe stroje dzieci oraz okolicznościowa dekoracja sali.
  W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Program artystyczny zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta nie tylko osiągają wspaniałe wyniki w nauce, ale również posiadają zdolności muzyczne oraz aktorskie.
Frekwencja, jak co roku dopisała. Dzieci przygotowały również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty oraz owoców. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne laurki z życzeniami, kwiatki oraz prezenciki
Na koniec uroczystości dzieci zaprosiły swoich gości do wspólnej zabawy przy muzyce. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami tej imprezy. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.
Babcie i Dziadkowie nie żałowali pochwał dla swoich wnuków, a panie wychowawczynie zgodnie orzekły, że Dziadkowie i Babcie są „najmilszymi” odbiorcami „sztuki” dziecięcej. Wzruszenie oraz uśmiech na twarzach wszystkich gościły podczas całej uroczystości. Zaproszeni goście opuszczali naszą szkołę z wielkim zadowoleniem i serdecznymi podziękowaniami za wszystko.
Wychowawczyni zaproponowała rodzicom, żeby pomogli w przyjęciu gości, tj. zakupili ciastka, kawę, upiekli ciasto. Wszyscy rodzice zaangażowali się w to przedsięwzięcie, za co należą się im szczególne podziękowania.
„Kocham mocno babcię, dziadka – to nie żart moi mili
 Dzisiaj im życzenia składam, by 100 latek jeszcze żyli”.
lub
„Bądźcie zdrowi, Babciu, Dziadku – bardzo Was kochamy, bądźcie zawsze razem z nami”.


 

Spotkanie z policjantem
w ciągu roku szkolnego 2013/2014 odbywały się pogadanki profilaktyczne z przedstawicielem Komisariatu Policji w Barczewie. Spotkanie w przedszkolu rozpoczęło się od zaprezentowania munduru i wyjaśnienia na czym polega praca policjanta. Dzieci poznały zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się po drodze i zagrożenia wynikające z ich nieprzestrzegania oraz jak należy zachować się wobec nieznanych osób.
 Uczniowie klas I-III przyswoili sobie treści związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, nawykiem zapinania pasów, noszenia kamizelek, elementów odblaskowych, przechodzenia przez jezdnię w miejscach dozwolonych. Były również tematy dotyczące cyberprzemocy, Internetu, korzystania z telefonu komórkowego w celu uświadomienia zagrożeń płynących z ich nieodpowiedniego użytkowania. Dzieci zostały też poinformowane jak zachować bezpieczeństwo w czasie zabaw oraz jak zareagować, gdy na drodze pojawi się agresywny pies, jaką należy przybrać postawę.
 Jako podsumowanie omawianych treści związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym wszyscy obejrzeli film ,,Bezpieczna droga z radami SpongeBoba”.


Zabawa karnawałowa

W karnawale
wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara-
strojów pięknych co niemiara!!
W każdym kraju, w całym świecie
tańczą, starsi, młodsi, dzieci.

Tradycyjnie w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek.
Prowadzący imprezę animatorzy urozmaicali  zabawę ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani cukierkami. Odbyły się zabawy z chustą animacyjną, taniec na gazecie, z balonami, a także wybory króla i królowej balu.
Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się doskonale.


 

Żywa lekcja historii
  Nauka nie zawsze jest przyjemna, na szczęście jest wiele sposobów by ją taką uczynić. Przekonali się o tym uczniowie Niepublicznego Zespołu Szkół i Placówek w Wipsowie, kiedy to 9 stycznia 2014 roku, uczestniczyli w „żywej” lekcji historii pt. „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli podróż przez Polskę pierwszych Piastów”. Spektakl historyczny przeznaczony był dla szkoły podstawowej i gimnazjum. Dzieci i młodzież została na nią zaproszona przez Drużynę Wojów Słowiańskich "Dąb Pomorza" z Torunia, którzy w sali gimnastycznej szkoły przedstawiali wszystkim uczniom fakty ze wspomnianego okresu w dziejach Polski.
Autorami scenariusza były osoby ściśle związane z Drużyną Wojów Słowiańskich „Dąb Pomorza” z Torunia, współpracujące z wieloma muzeami i stowarzyszeniami popularyzującymi kulturę średniowieczna, tak w kraju, jak i za granicą.
Treść spektaklu przybliżyła uczniom kulturę duchową i materialną dawnych Słowian. Aktorzy zaprezentowali czasy między rokiem 965 a 1226 z wykorzystaniem tekstu mówionego, który opierał się na przekazach kronikarskich i ikonograficznych.
Z wielkim zainteresowaniem wszyscy przysłuchiwali się opowieściom aktorów, którzy przybliżyli najważniejsze wydarzenia z historii dawnej Polski. Największą atrakcją były dla uczniów pojedynki na miecze oraz udział w krótkich scenkach historycznych, w których mogli również uczestniczyć najmłodsi. Widowisko zawierało wiele elementów interaktywnych, gdzie każdy mógł wykazać się swoją siłą lub wiedzą z zakresu wczesnego średniowiecza.
Należy dodać, że współpraca aktorów z uczniami polegała na przypominaniu i utrwalaniu w bardzo przystępnej formie informacji z okresu wczesnego średniowiecza.
Publiczność miała okazję zobaczyć stroje ludzi, bitew, których odgłosy (np. szczęk mieczy) przyprawiały o dreszcze.
Lekcja zakończyła się konkursem ze znajomości wydarzeń, o których usłyszeli uczniowie podczas jej trwania. Nagrodę stanowiły pamiątkowe Denary Chrobrego wybijane w mennicy króla.
Dobór wielu rekwizytów i możliwość bezpośredniego kontaktu z replikami przedmiotów używanych w Polsce pierwszych Piastów sprawił, że lekcja stała się prawdziwą, żywą historią. Obejrzenie spektaklu dało uczniom naszej szkoły możliwość bliższego zetknięcia się z historią znaną z podręczników.
To była bardzo przyjemna i ciekawa lekcja, która podobała się wszystkim – nawet tym, którzy, na co dzień nie są pasjonatami historii.
Warto wspomnieć, że wszystkie przedstawienia prezentowane przez agencję widowisk historyczno-edukacyjnych „Arkona” mają na celu pobudzenie wyobraźni młodego widza, poszerzenia jego horyzontów, „uwrażliwienie” estetyczne, a przede wszystkim maja pomóc w realizacji programu nauczania.
Skorzystanie z tej ciekawej oferty i współpraca z agencją, przyniosła uczniom naszej szkoły dużą satysfakcję, oraz mnóstwo zabawy. Lekcja wywarła duże wrażenie na uczniach, którzy żywo reagowali na przedstawiane zdarzenia okraszone niepowtarzalnym dowcipem.
Poprzez niecodzienny pokaz nasi uczniowie zgłębili wiedzę na temat wczesnego średniowiecza i z niecierpliwością czekają na następne spotkanie z aktorami grupy rekonstrukcyjnej.
„Historia jest nauczycielką życia”

 

Jasełka
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. To również czas radosnego świętowania, kolędowania, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń, ale również czas przedstawień ukazujących tradycje bożonarodzeniowe.
Jak co roku zgodnie ze szkolną tradycją 20 grudnia 2013 r. o godzinie 11.00 odbyło się spotkanie opłatkowe w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Wipsowie. Swoją obecnością i miłymi świątecznymi życzeniami zaszczycili nas specjalni goście, którzy licznie przybyli a w szczególności przedstawiciele: Nadleśnictwa Wipsowo, mniejszości niemieckiej oraz rodzice.
Podtrzymując tę piękną tradycję, najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowują - jasełka, czyli teatralne przedstawienie biblijnych wydarzeń związanych z narodzeniem Pana Jezusa. W tym roku przedstawili je uczniowie klas I-III pod kierunkiem nauczyciela religii.
Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezusa przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami.
Dzieci z radością odgrywały swoje role, dbając jednocześnie o miłe doznania słuchowe widowni a piękna scenografia betlejemskich klimatów w sali gimnastycznej tego dnia pomogła wszystkim w szczególny sposób przeżywać te występy i wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój.
Następnie przedszkolacy zaprezentowali swoje piosenki, umiejętności recytatorskie i taneczne. Potem uczeń klasy VI zagrał na klarnecie koncert kolęd, które oddały klimat i nastrój związany z kultywowaniem polskich tradycji i obyczajów.
Uczniowie klasy VI pod kierunkiem nauczyciela języka niemieckiego opowiedzieli historię drzewa bożonarodzeniowego.
Dzieci z klasy I wystąpiły w przebraniach krasnoludków z piosenkami i wierszykami o zimie i choince składając wszystkim zebranym noworoczne życzenia.
Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż
przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.
Przedstawiciele samorządu szkolnego wręczyli wychowawcom klas własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z życzeniami.
Wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie nauczyciela muzyki stworzyło wyjątkową atmosferę. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia i w tym świątecznym nastroju pożegnaliśmy się aż do Nowego Roku.
Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.
„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory(...).”

 

W krainie baśni
Tegoroczne spotkanie z baśnią odbyło się w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Wipsowie 29 listopada 3013 roku pod hasłem Gminnego Konkursu Wiedzy o Baśni. Konkurs, jak co roku przygotowywał nauczyciel języka polskiego. Celem było sprawdzenie znajomości klasycznych baśni, oswajanie uczniów ze sztuką teatralną i procesem powstawania przedstawienia, budzenie wrażliwości estetycznej, doskonalenie i nauka pracy w zespole, wykazanie się talentem i pomysłowością. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-tych, którzy na dwa miesiące wcześniej zostali zapoznani z regulaminem konkursu oraz wykazem baśni, których treść należało znać. Uczniowie poszczególnych klas mający zmierzyć się ze sobą w dniu konkursu, mieli za zadnie wykonać plakat do baśni dowolną techniką, wybrać baśniową nazwę dla swojej drużyny oraz przebrać się w odpowiednie stroje. W tym roku udział brali i rywalizowali ze sobą uczniowie klas IV-tych Szkoły Podstawowej w Wipsowie, Łęgajnach i Kronowie.
W pierwszym etapie uczniowie przedstawili inscenizację wybranej baśni. Jako pierwsze wystąpiło Wipsowo. Pod opieką i według scenariusza nauczyciela języka polskiego zaprezentowano „Dziewczynkę z zapałkami” H. Christiana Andersena. Ten sam utwór wybrało również Kronowo. Dzięki temu byliśmy świadkami dwóch różnych koncepcji artystycznych. Szkoła Podstawowa z Łęgajn wystąpiła jako trzecia z ciekawą interpretacją „Stokrotki”. Wszystkie drużyny przygotowały oryginalną scenografię, kostiumy i rekwizyty. Przedstawienia urozmaicała muzyka idealnie dobrana do charakteru każdego występu. Wszyscy na chwilę przenieśliśmy się w świat fantazji. Poszczególne występy przeplatane były muzyką z repertuaru dziecięcego. Dzięki temu widzowie nie nudzili się, dzieci mogły razem pośpiewać piosenki takie jak: Pan Tik Tak czy Puszek Okruszek.
Część artystyczną oglądały dzieci z przedszkola i uczniowie klas I-III w Wipsowie. Potem rozpoczął się II etap konkursu a w nim uczestnicy: rozwiązywali rebusy, zagadki, baśniowy test, pisali zaproszenie, odgadywali baśń ze słuchu. Uczniowie wspaniale radzili sobie z zadaniami konkursowymi, widać było ich zaangażowanie, umiejętność pracy w zespole oraz odpowiedzialność za efekty pracy grupy. Uczniowie bardzo poważnie potraktowali przygotowanie się do konkursu, wykazując się świetną znajomością treści baśni, potrafili zwięźle i kwieciście przekazać ich treść, właściwie i trafnie wyciągali wnioski wykonując kolejne zadania.
Dodatkowo konkurs urozmaiciła i wzbogaciła wystawa prac plastycznych pt. „Baśń w kolory i kształty zaklęta” - ilustracja wykonana do wybranej baśni, dowolną techniką. Prace przygotowane zostały wcześniej. Uczniowie użyli bibuły, farb, papieru kolorowego, kredek. Ilustracje były wspaniałe, każda do innej baśni, uczestnicy wykazali się niesamowitą pomysłowością. Szkoła Podstawowa w Łęgajnach wykonała ilustrację do „Kota w butach”, Kronowo do „Dziewczynki z zapałkami”, a Wipsowo do „Dzielnego ołowianego żołnierzyka”.
Po drugim etapie zmagań jury przystąpiło do obrad. Zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Kronowie, II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Wipsowie i Łęgajnach. Wszystkie szkoły otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Konkurs przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze. Zdecydowanie pozwolił na chwilę oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat fantazji. Z pewnością zachęcił dzieci do czytania i poznawania baśni, na długo zapadnie w pamięci widzów i uczestników. Konkurs był intelektualną przygodą, i cennym doznaniem artystycznym.
Uczniowie biorąc udział w tego typu konkursach, oprócz wiedzy i umiejętności zyskują wiele innych wartości. Klasa integruje się oraz wzrasta poczucie więzi z rówieśnikami.
„W baśniach opowiadanych mi w dzieciństwie kryje się głębsze znaczenie niż w prawdach, o których poucza życie”


 

Andrzejkowy czas wr\'f3żb… lub Andrzejkowe Czary-Mary
Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi, co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.
To wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
Ten niezwykły czas miał miejsce w czwartek 28 listopada 2013 roku w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Wipsowie, kiedy to Samorząd Uczniowski, pod kierunkiem opiekunów zaprosił wszystkich  uczniów klas IV-VI szkoły podstawoweji I-III gimnazjum wraz z wychowawcami do wspólnej zabawy i zapewnił wszystkim wiele atrakcji.
Wróżka z klasy I gimnazjum wprowadziła zebranych w tematykę obchodów Andrzejek (pochodzenie święta i tradycje z nim związane) oraz przybliżyła sylwetkę św. Andrzeja, patrona dziewcząt. Na uczniów i nauczycieli czekały specjalnie przygotowane na tę okazję wróżby i konkursy. Każdy mógł „poznać swoją przyszłość” dzięki wróżbom z ręki, z kart oraz z kubeczków (wylosowane przedmioty symbolizowały dalsze życie, np. Pierścionek –oznacza w przyszłości małżeństwo, Moneta –bogactwo, Klucze –dobrobyt, szczęście, Cukierek –dobre i słodkie życie). Nie zabrakło oczywiście wróżenia z wosku. Jednymi z najbardziej obleganych stanowisk okazały się te, przy których można było wylosować sobie zawód, czy poznać imię przyszłej sympatii. Wiele atrakcji dostarczyły też konkursy takie jak: Mumia, Baloniki z pytaniami, Magiczny makijaż czy Balony do zbijania. Przez cały czas uczniowie naszej szkoły bawili się w ryt skocznej muzyki. Na zakończenie wspólnych wróżb Wróżki życzyły wszystkim spełnienia marzeń i częstszych pobytów w Krainie Fantazji. Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Andrzejki dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Był to bardzo udany dzień na poprawę humoru, i oderwania się od codziennej nauki. Czas zabawy - gdzie wszyscy stają się dziećmi - nie wzrostem, latami, ale w myślach i pragnieniach. Dzieci i młodzież z ochotą i zaciekawieniem poznają przyszłe losy swojego życia osobistego i zawodowego jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc. Radości i uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następne spotkanie Andrzejkowe.
„Nalewajcie wosku na wodę
Ujrzyjcie swoją przygodę...”

 

„Miejsca pamięci – poznanie historii naszych teren\'f3w”
Wszystkich Świętych to uroczystość obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych.
Z tej okazji 21 października 2013 roku uczniowie Niepublicznego Gimnazjum w Wipsowie, wzorem lat ubiegłych, odwiedzili cmentarz z okresu I Wojny Światowej z mogiłami niemieckich i rosyjskich żołnierzy usytuowany w pobliskiej miejscowości Zerbuń. Cmentarz położony jest około 2,5 km na północ od wsi Zerbuń, na skraju lasu. Prowadzi do niego polna droga. Cmentarz podzielony jest na dwie części. Pierwszą, gdzie pochowani są żołnierze armii niemieckiej i drugą, na której pochowani są żołnierze armii rosyjskiej. Cmentarz żołnierzy armii niemieckiej założony jest na planie prostokąta, otoczony wysokim, kamiennym murem. Na cmentarzu znajduje się dziewięć rzędów z mogiłami. Mogiły obramione są kamiennymi krawężnikami, na każdej z nich znajdują się drewniane, dębowe krzyże, oznaczające groby żołnierzy. W centralnej części, przy piątym rzędzie mogił na kamiennym cokole znajduje się wysoki, dębowy krzyż. Na cokole widnieje kamienna tablica z wykutym napisem:
"191 DEUTSCHE SOLDATEN • FIELEN IM GEFECHT BEI • SAUERBAUM 26 AUGUST 1914 • FÜR DAS VATERLAND"
„191 NIEMIECKICH ŻOŁNIERZY POLEGŁYCH ZA OJCZYZNĘ W BITWIE POD SAUERBAUM 26 SIERPNIA 1914”
Od strony północnej do cmentarza niemieckiego przylega cmentarz żołnierzy armii rosyjskiej, założony na planie półkola. Otoczony niskim kamienno-ziemnym murkiem. W jego środkowej części znajdują się, co najmniej dwie zbiorowe mogiły. Pochowanych jest tu 191 żołnierzy armii niemieckiej i 154 żołnierzy armii rosyjskiej, poległych podczas bitwy w dniu 26 sierpnia 1914 r. w rejonie wsi Biesowo, Zerbuń i Lutry.
W tym roku cmentarz odwiedziła klasa I gimnazjum wraz z nauczycielką języka niemieckiego. Głównym celem wyjazdu było utrzymanie czystości nagrobków oraz uczczenie pamięci poległych. Z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych zapalono pamiątkowe znicze, a na koniec minutą ciszy oddano hołd poległym tam żołnierzom.
Uczniowie Gimnazjum w Wipsowie otaczają swą opieką to miejsce niezmiennie od kilku lat starając się utrzymać je w należytym i godnym stanie. Takie przedsięwzięcia uczą młodzież dojrzałości, odpowiedzialności i szacunku dla innych narodowości, dają możliwość poznania rąbka historii Warmii oraz pozwalają ocalić od zapomnienia bohaterów, którzy oddali życie za swoją ojczyznę.
Tydzień później w związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych dnia 31 października 2013 roku zgodnie z tradycją klasa VI Szkoły Podstawowej im. Augustyny Wiewiorry w Wipsowie wraz z wychowawcą odwiedziła grób patronki znajdujący się w Barczewie.
Augustyna Wiewiorra urodziła się 22. 04. 1900 roku w Bredynkach koło Biskupca. Była nauczycielką i działaczką oświatową. Czynnie uczestniczyła w akcjach przedplebiscytowych, była uczestniczką kursu dla pomocniczych sił nauczycielskich w Olsztynie. Angażowała się w prace polskich organizacji i stowarzyszeń. W Wipsowie spędziła 17 lat, w czasie, których pracowała w szkole. To tu założyła działkę szkolną, najsłynniejszą w województwie oraz stworzyła wzorową pracownię biologiczną. Zmarła tragicznie 3 listopada 1984 roku w Barczewie, gdzie spoczywa do dziś na barczewskim cmentarzu.
Po przyjeździe na cmentarz uczniowie uporządkowali pomnik. Stare i zniszczone znicze zostały zastąpione przez nowe, na płycie grobu pojawił się także przepiękny bukiet kwiatów, zrobiony specjalnie na tę okazję przez jednego z uczniów.
Po ciężkiej pracy wszyscy zebrali się przed miejscem pochówku swojej patronki i w chwili ciszy i zadumy oddali jej cześć.
Dzięki takim doświadczeniom uczniowie pielęgnują w sobie pamięć o ludziach, mających wielki wpływ na region, w którym mieszkają, uczą się szacunku dla osób zmarłych i miejsc, takich jak cmentarz.
„Pamiętajmy o tych, co odeszli, inaczej naprawdę będą martwi”

 

Święto Belfra
Dzień 14 października obchodzimy każdego roku wyjątkowo. To szczególna data. W tym dniu świętujemy Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie nazywany Dniem Nauczyciela. Nie bez powodu, gdyż to właśnie tego dnia mamy okazję obdarować naszych pedagogów kwiatami i złożyć im życzenia, dziękując za ciężką pracę i wysiłek włożony w naszą edukację. Z okazji tego święta 11 października 2013 roku o godzinie 10:00 w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Wipsowie odbyła się uroczysta akademia. Za organizację obchodów tak ważnego święta odpowiedzialne było szkolne koło teatralne i uczniowie klasy VI. Uczestniczyli w niej nauczyciele, pracownicy obsługi oraz uczniowie, którzy prezentowali się w tym dniu wyjątkowo, ponieważ przyszli ubrani na galowo.
Spotkanie rozpoczęło się od części artystycznej, w której uczniowie popisali się kunsztem aktorskim, tanecznym, muzycznym i recytatorskim. Nie udałoby się to bez ogromnego wkładu i zaangażowania tak uczniów jak i nauczyciela prowadzącego szkolne koło teatralne. Jesteśmy oczywiście im za to bardzo wdzięczni.
Uczniowie klasy VI przedstawili pokaz mody pt. „Wszystko dla nauczyciela”. Program został przygotowany z pewnym przymrużeniem oka. Pojawiło się dwóch prezenterów mody, którzy przedstawili kilka strojów, bez których nowoczesny nauczyciel podążający drogą rozwoju zawodowego nie może się obyć. Przy dźwiękach muzyki, występowały poszczególne modelki, a prezenterzy omówili każdą kreację. Ciekawą aranżację muzyczno-taneczną zaprezentowali uczniowie klasy III przedstawiając taniec z chustkami oraz piosenkę o jesieni przy akompaniamencie instrumentów.
Uczniowie zadedykowali nauczycielom i wychowawcom fragmenty wierszy dopasowane do okoliczności wraz z oprawą muzyczną. Teksty zostały dobrane trafnie, w sposób przemyślany, a także z elementami humoru. Uczniowie koła teatralnego recytowali wiersze, w których podziękowali „za trud długich godzin spędzonych w szkole nad nami”. Mogliśmy również podziwiać próbkę muzycznych talentów w wykonaniu uczniów klasy VI, którzy zaśpiewali kanon oraz ”Sto lat”.
Po wspaniałym występie artystycznym nadszedł czas na część oficjalną. Głos zabrała Pani Dyrektor, która nauczycielom oraz wszystkim pracownikom obsługi wręczyłam symboliczny kwiatek i życzyła, „takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić, pięknych i ciekawych pomysłów, które podszeptuje serce, cierpliwości i wrażliwości, aby służba młodym ludziom i całemu środowisku zrodziła wiele szlachetnych owoców”.
Grono pedagogiczne otrzymało od uczniów piękne laurki z życzeniami. Nauczyciele byli wzruszeni i zadowoleni. Dziękowali wszystkim za pamięć i docenienie ich wkładu włożonego w kształcenie uczniów. Pani Dyrektor dzień 14 października ogłosiła dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, co społeczność szkolna nagrodziła gromkimi brawami.
Uroczystość przebiegała bardzo sprawnie, w miłej i podniosłej atmosferze. Dostrzegliśmy na twarzach naszych nauczycieli wzruszenie i refleksję, dlatego było nam szczególnie miło, że mogliśmy w tym wyjątkowym dniu sprawić naszym pedagogom możliwość przeżywania wyłącznie miłych chwil. Uwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek przy kawie.
„Dziękujemy… za cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w nasze wychowanie”


 

Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w kalendarzu Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Augustyny Wiewiorry w Wipsowie.
8 października 2013r. to pamiętna data dla Pierwszoklasistów. W tym dniu w murach szkoły panowała podniosła atmosfera, ponieważ odbyło się ślubowanie uczniów klasy I. Pierwszoklasiści zostali pełnoprawnymi uczniami swojej szkoły.
Punktualnie o godzinie 10.00 pani dyrektor szkoły Ewa Dawidczyk przywitała przybyłych gości, nauczycieli, rodziców i uczniów. Szczególnie gorąco powitała bohaterów uroczystości – uczniów klasy I, którzy zaprezentowali krótki program artystyczny.
Uczniowie przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. W tym dniu przybyli w odświętnych strojach, mieli granatowe birety na głowach, a przepiękna dekoracja sali gimnastycznej i przygotowany sprzęt nagłaśniający – sprawiły, że ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.
Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klasy I wspierani przez wychowawczynię panią Zofię Zawadzką-Robaczek zaprezentowały  swoje umiejętności w programie artystycznym, w którym recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tym samym udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania. Następnie zadeklarowały, że będą uczyć się pilnie, należycie wypełniać obowiązki ucznia i przyrzekły być dobrymi kolegami.
Zastępca dyrektora szkoły pan Arkadiusz Dawidczyk dokonał ceremonii pasowania „wielkim ołówkiem” wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej” dotykając ołówkiem jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Uczniowie klasy I zostali przyjęci do braci uczniowskiej.
Pani dyrektor szkoły w ciepłych słowach skierowanych do uczniów życzyła im wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy. Rodzice, którzy towarzyszyli pociechom, nie kryli dumy i wzruszenia. Sami bohaterowie uroczystości byli weseli, ale i zachowali stosowną do powagi sytuacji postawę.
Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie uczniom przez panią wychowawczynię Zofię Zawadzką-Robaczek pamiątkowych dyplomów. Uśmiechnięci pierwszoklasiści przyjęli też życzenia i prezenty przygotowane przez panią dyrektor. Po części oficjalnej wszyscy ustawili się do wspólnej fotografii.
Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie i zorganizowali "słodkie" przyjęcie spędzając czas w miłej atmosferze z głównymi bohaterami uroczystości przy muzyce. Dzieci po ogromnych emocjach chętnie przystąpiły do konsumpcji.
Ten dzień na zawsze pozostanie pierwszakom w pamięci. Z przyjemnością będą wracać do wspomnień.
„Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech,
a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły”

 

1. 25 września  w szkole odbyła się prezentacja multimedialna dotycząca bezpieczeństwa w Internecie. Zaprezentowano kilka filmów dydaktycznych z serii ,,Owce w sieci”. Miały one na celu uczulić dzieci na niezwykle ważny problem współczesnych czasów jakim są niebezpieczeństwa czyhające w Internecie.  Prezentacja była połączona z corocznym wykonywaniem fotografii uczniom naszej szkoły. Dzieci mogły zrobić sobie zdjęcia indywidualne oraz klasowe. Całość przebiegała bardzo sprawnie, zaś uczniowie cierpliwie uczestniczyli w sesji zdjęciowej.

2. 25 września 2012r. w Naszej szkole odbyło się przedstawienie pt.: Doktor Dolittle. Spektakl, oparty na motywach książki pod tym samym tytułem, bardzo zaciekawił uczniów. Zwłaszcza najmłodsi byli niezwykle zadowoleni z przedstawienia. Chętnie komentowali sztukę, a na życzenie aktorów, brali czynny udział w spektaklu.
Aktorzy kolejny raz odwiedzą Naszą szkołę i zagrają następne przedstawienia.


3
. Dnia 24 września 2012r. w Naszej szkole odbyła się pokazowa lekcja chemii prowadzona przez przedstawicieli firmy ORLEN. Tematem była ropa naftowa, nazywana też ,,czarnym złotem”.
Zajęcia miały ciekawą i przystępną formę prezentacji multimedialnej, oprócz tego uczniowie mogli w doświadczalnie sprawdzić podane informacje, ponieważ przewidziane były też ćwiczenia praktyczne. Prowadzący w bardzo interesujący sposób opowiadali o temacie zajęć oraz zadawali  dostosowane do prezentacji pytania.
Gimnazjaliści poznali budowę zestawu do destylacji, badali fizyczne właściwości ropy oraz dowiedzieli się ,że większość przedmiotów codziennego użytku wyprodukowana jest między innymi z substancji ropopochodnych.
Plusem całej prezentacji był interesujący temat, jakim jest ropa naftowa, o której rzadko kiedy mówi się tak szczegółowo. Poza tym uczniowie za aktywność w czasie zajęć otrzymali płytki z filmami edukacyjnymi. Całość wypadła bardzo ciekawie, uczniowie chętnie słuchali oraz brali udział w dyskusji.


4. 19 września 2012r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym zebranie rodziców z Dyrektorem, wychowawcami  i nauczycielami. Na ,,wywiadówce” przedstawiono plan działań na ten rok szkolny, omówiono zajęcia dodatkowe, zaplanowano wycieczki oraz poruszono sprawę dożywiania. Rodzice spotkali się z wychowawcami oraz nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

5. W dniach 15 i 16 września odbyły się pierwsze zajęcia Liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych, które od tego roku szkolnego rozpoczyna swoją działalność jako jedna z placówek w naszym Zespole Szkół. Zajęcia będą odbywać się w soboty i niedziele co dwa tygodnie. Wszystkim nowym uczniom gratulujemy decyzji o dalszym kształceniu.

6. 11 września 2012r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące robotów i robotyki. Zajęcia przeprowadzone były przez wolontariat studencki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uczniowie klas IV-VI podzieleni na dwie grupy, korzystając z gotowych elementów oraz instrukcji, mieli za zadanie  zbudować robota. Nie sprawiło im to większych problemów i po dłuższej chwili oba roboty były gotowe. Warsztaty zakończyły zawody robotów.

7
. Dnia 3 września 2012r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013. Uczniowie o godzinie 9.00 uczestniczyli we mszy świętej, następnie o godzinie 10.00 zebrali się w Sali gimnastycznej Niepublicznego Zespołu Szkół i Placówek w Wipsowie. Pani Dyrektor powitała wszystkich tradycyjnymi przemówieniami oraz przedstawiła nowych nauczycieli.

Kalendarz imprez przedszkola
1. Pasowanie na przedszkolaka
2. Spotkanie z policjantem
3. Andrzejkowe wróżby
4. Wizyta Mikołaja
5. Wspólna Wigilia z przedstawieniem
jasełkowym
6. Uroczystość z okazji Dnia Babci
i Dziadka
7. Bal karnawałowy
8. Uroczyste powitanie wiosny
9. Festyn rodzinny
10. Dzień Dziecka
11. Pożegnanie przedszkola przez dzieci 6-letnie  

 

Sprawozdanie z akcji ,,Warto być dobrym”
W Naszej szkole udział w akcji wzięli wszyscy uczniowie. Podpisali deklaracje uczestnictwa, w których zaplanowali działania w ramach akcji „Warto być dobrym”.
Początkowo dzieciom trudno było zaplanować dobre uczynki, każdy chciał zrobić coś na wielką skalę. Jednak po wielu przemyśleniach doszli do wniosku, że dobre uczynki są łatwe i proste w wykonaniu. Większość zadeklarowała pomoc w rodzinie, prace domowe, wsparcie sąsiadów, czy też udział w akcjach dobroczynnych. Na wykonanie tych zadań uczniowie mieli prawie pół roku, po upływie tego czasu, z radością stwierdzili, że wszystkie dobre uczynki zostały spełnione.
Zgodnie z regulaminem akcji, na koniec roku szkolnego został wybrany zwycięzca.
Warto zaznaczyć, że wybór był bardzo trudny, ponieważ uczniowie byli niezwykle zaangażowani w akcję. Ostatecznie jednak zwycięzcą konkursu, a tym samym szczęśliwym posiadaczem roweru marki KROSS, została uczennica klasy piątej Zuzanna Dolata.
Zwycięzcy oraz wszystkim uczestnikom akcji serdecznie gratulujemy i liczymy na kolejne edycje konkursu. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasza młodzież będzie z jeszcze większym zapałem czynić dobro.


 

Lodowisko, zamek olsztyński

Zaproszono naszą szkołę do udziału w kolejnej edycji internetowego teatru dla szkół.
Poniżej informacje na temat spektaklu:
Tytuł: „Dziadek do orzechów”
Miejsce: Kielecki Teatr Tańca
Termin: 19 kwietnia (piątek), godz 11.00
Czas trwania: 80 minut i dodatkowo przerwa 15 minut w połowie spektaklu.
Wiek : od 6 lat
Opis: „Dziadek do orzechów” to nowoczesna interpretacja jednego z najbardziej rozpoznawalnych tytułów baletowych na świecie sprzed 120 lat, rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Klara dostaje od św. Mikołaja lalkę – dziadka do orzechów. W jej magicznym śnie zabawka przeistacza się w pięknego Młodzieńca, z którym odbywa niesamowity spacer, taneczną podróż dookoła świata między ……sklepowymi witrynami galerii handlowej. Widowisko muzyczne w wykonaniu KTT jest połączeniem muzyki Czajkowskiego z techniką tańca jazzowego i współczesnego, przenosi widzów w dzisiejsze realia używając jako środka wyrazu różnych odmian tańca jazzowego, od scenicznych po do dziś bardzo popularne uliczne: locking, doping, hip hop.
Dwuaktowy najnowszy spektakl dla dzieci i młodzieży oparty jest w całości na pełnej wersji muzyki Czajkowskiego. Premiera miała miejsce w grudniu.


Poezja niemiecka "Bez granic"

Uniwersytet dzieci

Dzień pezji niemieckiej

Teatr

Święto karofla

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego